iPhone, iPad, iPod touch Ekranını TV’ye Yansıtma (Kablolu-Kablosuz)

0
11257
iphone tv ekran yansıtma

Bazen iPhone’unuzun ekranı video ve canlı yayınları izlemek veya oyun oynamak için yeterli büyüklükte olmayabilir. Bu durunda iPhone ekranınızı TV’ye yansıtmak isteyebilirsiniz. TV’niz ister smart olsun ister olmasın, birkaç farklı yöntem kullanarak iPhone ekranınızı TV’nize yansıtabilirsiniz. Bu makalede iPhone, iPad veya iPad touch’ınızı TV’ye bağlama konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Youtube’dan Chromecast’e

Chromecast, YouTube’u TV’nize yansıtmanın en iyi yollarından biridir. Hem Chromecast hem de Youtube, Google’ın bünyesinde olduğu için doğal olarak birbirleriyle senkronize olabilirler. Chromecast’inizin TV’nizde kurulu olduğundan emin olun ve ardından iPhone’unuzdaki Youtube uygulamasına giderek sağ üst köşede yer alan Chromecast sembolüne dokunun.

Youtube TV yansıtma

HDMI ile Bağlama

HDMI, iPhone ve TV arasındaki en güvenilir kablolu bağlantıdır. Bir Apple Dijital AV Adaptörünün TV’nizin HDMI bağlantı noktasına ve diğer ucunu da iPhone’unuza takmanız gerekiyor. iOS cihazı bağlandığında, iPhone’unuzda gezinerek tüm öğeleri TV ekranınızda görebilirsiniz.

Android TV Stick

Android TV Stick, iPhone’unuzu TV’ye bağlamak için alternatif yöntemlerden birisidir. Android TV Stick cihazını TV’nize taktıktan sonra, AirPlay’in etkin olduğu iPhone’unuzdaki Kodi medya uygulamasını çalıştırın ve büyük ekranda sınırsız müzik ve video oynatmanın keyfini çıkarın.

android tv stick

AirPlay

iPhone’unuzu TV’ye kablosuz olarak bağlamanın başka bir yolu da AirPLay yansıtma özelliğini kullanmaktır. Videoları, fotoğrafları görüntüleyebilir ve bazı oyunları kolayca oynayabilirsiniz. Bu özellik için cihazınız iPhone 4 veya üstü olmalıdır. Ayrıca 2010 öncesi Apple TV’ler özelliği desteklemez.

  1. TV’nizden Airplay özelliğini açın.
  2. iPhone ve TV’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
  3. Daha sonra iPhone’unuzda Denetim Merkezi‘ne giderek Airplay özelliğini açın.
  4. iPhone ekranı televizyonunuzda görünecektir.
  5. Görüntümelemek için fotoğraf veya video seçin veya sevdiğiniz bir oyunu açın.

iPhone Smart TV Ekran Yansıtma Uygulaması

iphone smart tv ekran yansıtma

Bir iPhone ve herhangi bir akıllı televizyona sahipseniz, iPhone ekranını Smart TV’nize yansıtmak için App Store’dan 4.99$ ücret ödeyerek satın alabileceğiniz ArkMC Pro UPnP adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama ile iPhone’unuz Smart TV’nize kablosuz olarak bağlanabilir. Tek yapmanız gereken her iki cihazı da aynı Wi-Fi ağına bağlamaktır.

  1. Smart TV’nin internet bağlantısını etkinleştirin.
  2. iPhone’da ArkMC uygulamasını çalıştırın.
  3. Seçeneklerden ortam oluşturucu ekranını seçin.
  4. Oynatılacak medyayı seçin.

TV’nizde HDMI girişi yoksa, kompozit AV kablosu kullanarak TV ve iPhone arasında bir analog ağ kurabilirsiniz. Bunu yapmak için, iPhone’daki 30 pinli bağlantı noktasını adaptör ve sarı renkli kablo ile TV’nin analog video bağlantı noktasına bağlamanız gerekiyor. Bağlantıyı yaptıktan sonra, iPhone’da görüntülediğiniz her şey TV ekranında görüntülenecektir.

iPhone ekranını TV’ye yansıtmak oldukça kolaydır. İster kablolu, ister kablosuz olsun yukarıdaki alternatiflerden birini seçerek iPhone ekranını TV’ye yansıtma işlemi yapabilirsiniz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?