Günümüzde en popüler telefon markasından biri olan iPhone’lar bize çok fazla kullanım kolaylıkları sağlamaktadır. Çok fonksiyonlu olan bu telefonların sağladığı bir kolaylıkta video kaydederken fotoğraf çekmesidir. Bu kolaylık iPhone 4 ve 4s’te kullanılmamaktadır. Çünkü o telefonlarda bulunan çip yeni sürümün yüklenmesini kabul etmemektedir. Bu nedenle sadece üst sürümlerde kullanılan bu kolaylık 2 şekilde kullanılabilir. Video kaydederken fotoğraf çekmek istiyorsanız videoyu açtığınızda ekranda yuvarlak bir buton çıktığını göreceksiniz. Tam video kaydettiğiniz sırada o butona dokunarak, dokunduğunuz kareyi galerinize fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz. Böylelikle anlık foto çekmiş olacaksınız ve isteğiniz bir pozu kolaylıkla yakalayabileceksiniz. Bunun gibi birçok kolaylık sağlayan iPhone’ların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kendilerini daha da geliştiren apple şirketi yakın zamanda dünyada en çok satan telefon markası haline geleceklerini söylüyor.

2016’nın Eylül ayında çıkması beklenen iPhone 7’nin sahip olduğu özelliklerden bir taneside fotoğraf çekme konusunda yapılan geliştirmelerdir. Çıkardıkları her yeni telefonla çıtayı oldukça yükselten Apple, pahalı olmasına rağmen çok fazla tercih edilmesinin sebebi de budur. Steve Jobs öldükten sonra şirketin batacağını düşünenlerin aksine daha çok geliştirilen ve büyüten CEO, daha birçok yenilik sunacağının sinyallerini verdi.

 

 iPhone ile video kaydederken fotoğraf nasıl çekilir? Sorusunun bir diğer cevabı da ‘screen shot’ almaktır. Türkçe karşılığı ekran görüntüsü olan bu olay ana menü tuşu ile kilit tuşuna aynı anda basılmasıyla olmaktadır. Video çekildiği sırada bu tuşlara basıldığında da o sırada karede bulunan görüntüyü fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz. Bu olayı kaydedilmiş bir video üzerinde de yapabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz her pozu fotoğraf olarak alma imkânı sağlayan bu sistem oldukça kullanışlı ve işinize yarayacak gibi görünüyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?