Akıllı telefonlar için en çok önem verilen bileşenlerden birisi akıllı telefon pilleri. Son dönemde pil sorunları nedeniyle yaşanan olumsuzlukları da göz önüne alacak olursak akıllı telefonların pil bölümünde yaşanacak bir sorunun akıllı telefonların çalışmaz hale gelmesine bile neden olabiliyor. Sadece bu nedenle değil akıllı telefon kullanım süreleri açısından da pil konusunun önem verilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Haliyle akıllı telefon tercihi yapılırken artık pil kapasitesi ve pilin dayanma süreleri de en çok önem verilen konulardan biri. Pil konusunda kullanıcılara en iyi teknolojileri sunan markalardan birisi de Apple. iPhone serisinde yer alan pillerin gerek dayanma süreleri gerekse de uzun ömürlü oluşu Apple’ın bu alanda da beğeni toplamasını sağlıyor. Fakat iPhone 7 serisinde eski serilere oranla pil konusunda biraz daha performans düşüklüğü yaşanması da kullanıcı yorumları ile ortaya çıkmıştı.

1 Hafta Dayanacak Pil İddiası

iPhone 7 serisinde yer alan piller için bu şekilde iddiaların ortaya atılmasıyla beraber Apple tarafından olmasa da araştırma merkezleri tarafından pil için yeni çözümler sunmak için çalışmalar başladı. Yapılan bu çalışmalar içerisinde en dikkat çekeni ise Central Üniversitesi tarafından yapılan pil çalışması oldu.

iPhone pil
iPhone pil

İddialara göre yeni pil çalışması iPhone telefonları için bir devrim niteliğinde olacak. Araştırmacıların süper kapasitörlerle beraber tasarladığı yeni pillerin 1 hafta boyunca dayanacağının düşünüldüğü açıklandı. 1 hafta kadar bir süre ile dayanabileceği açıklanın pil şarj sürelerinin ise sadece birkaç dakika olacağı da belirtildi. Oldukça iddialı olarak görülse de geliştirilen yüksek kapasitörlerle beraber mümkün olduğu düşünülen pil teknolojisinin Apple tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Apple Pil Geliştirmesine Dahil Olabilir Mi?

Bu nokrada Apple’ın konuya nasıl baktığı henüz bilinmiyor. Fakat söz konusu pil teknolojisinin hayata geçirilmesiyle beraber yeni seri iPhone telefonlarda da bu şekilde bir pil teknolojisine yer verilebileceği gündemde. Fakat pil konusunun ne kadar hassas olduğunu ve bu alanda ne kadar önem verildiği konulardan biri olduğunu düşünürsek kısa süre içerisinde bu çalışmanın iPhone serisine entegre edilemeyeceği yorumunu da yapabiliriz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?