Apple’ın şirket gelirlerini arttırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak için kullandığı yöntemler arasında en etkili olanı markanın üretimlerini Çin genelinde yapması. Çin bölgesinde çalışmasını sürdüren Foxconn firması ile yaptığı anlaşma sayesinde tüm iPhone serisi akıllı telefonların Çin merkezli montajının gerçekleştiğini biliyoruz.

Bu şekilde hem üretim maliyetlerini düşüren hem de üretim hızını arttırmayı başaran Apple’ın bu kararı nedeniyle iPhone serisi telefonlarda “Assembled China” ifadesi yer alıyor. Tabi Çin’in üretim konusunda kötü bir ünü olması ve genelde kalitesi ürünlerle anılması Apple’ın satışlarını da çok olmasa da etkilemekte.

Üretim Yeri Değişebilir

Bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki Apple’da uzun süredir izlediği üretim politikasında değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. İddialara göre teknoloji devi artık doğrudan Çin’de üretim yapmayacak. Bunun yerine Çin üzerinden gelen mallar Amerika’da birleştirilecek.

Bu şekilde Çin üretimi ibaresinin de iPhone serilerinde yer almayacağı belirtiliyor. Aslın merak edilen konu ise Apple’ın bu durumda ortaya çıkan maliyeti kabul edip etmeyeceği. Zira Çin üzerinden parçaların gelmesi ve bir kez daha montaja girmesi Apple’ın maliyetlerini arttıracak gibi. Henüz bu konuda bir açıklama yapmasa da artacağı düşünülen maliyete rağmen Apple’ın üretimde Çin üzerinde değil de farklı merkezler üzerinde montaj yapmakta kararlı olduğunu da belirtelim.

iPhone-üretimi

Foxconn Duruma Nasıl Bakıyor

Buna karşın şu an için üretimden sorumlu olarak gösterilen Foxconn’un bu duruma karşı nasıl bir tavır takındığı da merak konusu. Firmadan bu konuda bir açıklama yapılmadı. Fakat iddialara bakacak olursak Foxconn tam tersi olarak Apple’ın bu durumundan rahatsız ve üretimin Çin genelinde devam etmesini istiyor.

iPhone serisi için oldukça önemli bir karar olarak görülen üretim merkezinin değişmesi konusunda ise her iki taraftan da nasıl bir açıklama geleceği merak konusu. Her ne kadar birçok ünlü markanın düşük maliyetleri tercih ederek Apple’ın başvurduğu yola başvurduğu bilinse de Apple’ın neredeyse başlı başına bir marka haline gelen iPhone için bu durumu değiştireceği düşünülmekte.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?