Güncelleme: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hoparlör ile ilgili sorunlar ve çözümleri, konunun sonuna eklenmiştir.

iPhone kullanıcılarının önemli bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı hoparlör sorunları ile karşılaşıyorlar. Bazen bir oyun oynarken yanlışlıkla sesin kapanmasına neden olurken, bazende yanlış takılmış bir dış kaptan dolayı iPhone’un hoparlöründen ses gelmemesi sorunuyla karşılaşıyoruz. Apple Uzmanı ekibi olarak iPhone hoparlör sorunu olan kullanıcılarımızın sorunlarını çözmek için rehber niteliğinde bir makale yazmaya karar verdik.

iPhone Hoparlörü Nerede ?

iPhone Hoparlör

iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

 1. Bir oyun sırasında ya da izlediğiniz bir video sırasında yanlışlıkla elinizin çarpmasıyla iPhone’un sesini kısmadığınızdan emin olun. Bunu yapabilmek için iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma/kapama düğmesini kontrol edin.
  Artı ve Eksi tuşunun hemen solunda bulunan düğme yukarıda olmalıdır
  Artı ve Eksi tuşunun hemen solunda bulunan düğme yukarıda olmalıdır
 2. iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma tuşuna ( Artı tuşu ) sürekli basın ve ekranda iPhone’un sesinin açık olduğuna dair bildirimi görün. Daha sonra iPhone ana ekranında iken aşağıdan bildirim ekranını açın ve sesi buradan da yükseltin.
  12
 3. iPhone’un kulaklık girişine kulaklığın ya da başka herhangi bir şeyin bağlı olmadığından emin olun.
 4. iPhone’a bir dış kapak taktıysanız bu kapağın iPhone’un hoparlörlerini kapatmadığına emin olun.
 5. Bazen iPhone cebinizde ya da çantanızdayken hoparlör girişi tozlar nedeniyle tıkanır. iPhone’un hoparlörlerini bir fırça yardımıyla temizlemeyi deneyin.
 6. Sadece bir uygulamada ya da bir oyunda ses gelmiyorsa sorun o uygulamada ya da oyunda olabilir, başka bir uygulamayı ya da oyunu deneyin.
 7. iPhone’un harici bir kulaklığa ya da araç kitine bağlı olmadığından emin olun. Bunu kapatmak için Bluetooth’u kapatmanız gerekecektir.
 8. Eğer sorun hala düzelmediyse iPhone’u Home tuşuna ve Açma/kapama tuşlarına aynı anda basılı tutarak yeniden başlamasını sağlayın. Ekranda Apple logosu gerekene kadar parmaklarınızı çekmeyin.
 9. iPhone’un en güncel sürümde olduğundan emin olun. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme diyerek cihazınızın güncel versiyonda bir iOS işletim sistemine sahip olduğunu kontrol edin. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bu işlemlere rağmen yine de iPhone hoparlör sorunu düzelmediyse cihazınızı Teknik Servis’e göndermenin vakti gelmiştir. Teknik Servis sayfamızdan teknik servis listemize ulaşabilirsiniz.

Soru: iPhone 7 / iPhone 7 Plus telefonumun sol hoparlöründen ses gelmiyor?

iPhone 7’nin 2 hoparlörü var. Ama bunlar telefonun alt kısmında sol ve sağ olarak konumlandırılmamış. Sağdaki hoparlör deliklerinin bulunduğu yerde hoparlörlerden birisi var. Bu sebeple, gelen sesin buradan geldiğini duyuyorsunuz. Solda ise aslında hoparlör yok. Apple simetrik olma isteğinden midir bilinmez, buraya da aynı şekilde hoparlör delikleri açmış. Sol tarafta, barometrik sensör var.

Peki 2. hoparlör nerede? 

2. hoparlör cihazın üst kısmında. Telefon kulaklık hoparlörünü, 2. bir hoparlör olarak kullanıyor. Bu sayede sterio ses sağlanmış oluyor.

 

Aşağıdaki resimde iPhone 7’nin hoparlör yerleşimi açıkça görünüyor:

iphone-7-second-speaker  MUTLAKA BAKIN: IPHONE HOPARLÖR SORUNLARI MEGA KONU

iPhone ses gelmiyor sorunu çözümü

iOS cihazınızdan ses gelmiyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Ayarlar > Sesler kısmına gelin ve melodi ve alarm kısmındaki sesi artırın.
 2. Eğer ses işitiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin. İşitmiyorsanız Apple servisi ile irtibata geçin.
 3. Sessiz tuşunun açık olmadığından emin olun. Sesli kademesine getirin. Turuncu renk görüyorsanız, cihazınız sessizde demektir.
 4. Cihazınızı yeniden başlatın.
 5. Müzik veya ses efekt uygulamasını çalıştırın. Ses butonlarından sesi artırın.
 6. Ayarlar > Bluetooth kısmından Bluetootl’u kapatın. Sesi tekrar kontrol edin.
 7. Bir kulaklık bağlayın. Sesi duyamıyorsanız, ses girişini bir şeyle temizleyin. Tozlanma vs.. olabilir.
 8. Cihazınız kılıfta ise , kılıfın ses çıkışını engellemediğinden emin olun.
 9. Cihazınızı son sürüme güncelleyin.

 

Örnek olaylar:

1- Merhaba, iphone 6 cihazım daha önce hoparlörden cızırtılı sanki patlak kolandan çıkan ses gibi kalitesiz kısık anlaşılmayan ses veriyordu. Cihazımı yenisi ile değiştirdiler.  “Mustafa”

313 YORUMLAR

 1. Fatih Bey , selamlar. Fatih Bey, yaklaşık 6 aydır Türk Telekom’dan taaddütlü olarak İPhone 7 Plus aldım. Yalnız cihazı aldığımdan beridir , hoparlör , konuşma ve uygulama sırasında cırıltı geliyor. Ayrıca ses ayarlarken , parmağımla ses ayar çubuğunu arttırırken ses çubuğu iki üç saniye çılgın gibi sürekli inip çıkıp sadece cırıltı çıkarıyor sonra tekrar normale dönüyor. Cihazı sıfırladım , son sürüm güncelledim ama yine geçmedi sorun. Acaba sorunun sebebi nedir? Ayrıca servise versem acaba cihazı tamir mi ederler yoksa değiştirirler mi? İlgilenir ve cevap yazarsanız çok sevinirim. Şimdilik çok teşekkürler. Kalın sağlıcakla!

 2. Merhaba fatih bey.8 plus kullanıyorum kulaklık takılıyken bazı kişilerle görüşme yapmak istediğimde ses gelmiyor.bazılarında ise normal konuşuyorum.bu hep aynı kişi aramalarımda geçerli

 3. Merhaba Fatih bey benim telefonumun bütün sesleri açık olup arama yapıldığı zaman ses gelmemekte Bluetooth kapalı diğer sesler açık olmakla beraber genele girdiğim zaman arama yapıldığı zaman ses geliyor bir anlam veremedim yardımcı olursanız sevinirim

 4. Fatih Bey merhabalar, Benin telefonum Iphone 7 benim sorunum telefonu normal şekilde kullanırken üst kısımda ki hoparlör çalışıyor ve dolayısıyla daha az ses veriyor alt tarafta ki hoparlörün çalışması için telefonun yançevirmem gerekiyor. Acaba bunun çözümü nedir ya da ayarlardan yapabileceğim bir şey var mı ?

 5. Merhabalar Iphone 7 plusum var her uygulamaya giriyor sesi de çıkıyor ama oyunlarda ses YÖK kulaklık takınca sadece oyunlardan ses geliyor

 6. Merhaba Fatih bey… iphone 7 plus kullanıcısıyım. Telefonu şarja taktıgımda ses gelmiyo müzik arama veya msj sesleri hepsi kesiliyor şarjda olmadıgı sürece sorun yok. Acaba problem ne olabilir?

 7. Merhabalar İPhone 7 Plus kullanıyorum hoparlörde ses boğuk geliyor normal ıphone sesi gibi değil acaba bu neyden kaynaklı ? Birde FaceTime uygulaması telefonumda gözükmüyor indiremiyorum da nasıl çözebilirim ?

 8. Arama yapınca sesim karşıya gitmiyor karşıdakisinde sesi bana gelmiyor son sürüm güncellemesinide yaptım formatta attım düzelmedi arama yapınca öperlöre verme tüşüna basılmıyor yani iptal görünüyor neyden olabilir acaba temizlemede yaptım tozda kapmamış ne yapmam gerekiyor şimdiden tşk ederim

 9. İyi günler fatüh bey iPhone 7 kullanmaktayım fakat telefon çaldığında müzik dinlerken falan telefonun sesi aldıgım zamankine göre yarı yarıya fark ediyor appledan canlı destek aldım telefonu incelenilmesi için servise bırakılmasını istediler sizce ücret talep edilirmi ? birde telefon konuşmalarında karşı tarafın seside az geliyor

  • İyi günler Oktay bey. Sorun temizlikle de çözülebilir. Ama donanımsal bir sorun da olabilir. Her halükarda kullanıcı hatası yoksa, cihazda da garanti kapsamını etkileyecek bir sorun yoksa ücret istenmeyecektir.

 10. Merhaba, 6s plus kullanıyorum. Müzik ve videolarımın sesi gelmiyor. Telefonla konuşma yaparken benim sesim gidiyor ancak karşıdan ses gelmiyor. Karşıdan gelen sesi duymak için hoparlörü açmam gerekiyor. Müzik ve video seslerini yalnızca kulaklıkla duyabiliyorum. Aynı zaman da sesler kısmına girdiğimde zil seslerini duyabiliyorum. Ve telefonum arandığında zil sesi yine çalışıyor. Sorun nedir çözümü için ne yapabilirim?

 11. İyi akşamlar Fatih bey telefonumu alalı 1 ay oldu güncelleme yapıldıktan sonra örneğin müzik açıyorum ses genel olarak yukardaki hopörlörden çıkıyor arada bi aşağıdaki hopörlöre veriyo sesi ama genel olarak yukardaki höporlördön çıkıyo neden acaba ne yapabilirim

 12. İyi akşamlar Fatih bey iPhone 7 plus kullanıyorum daha 1 ay önce aldım yanlız örneğin müzik açıldığında ses az ve yukarıdaki hopörlörden geliyo bazen çok kısa alttaki höpörlördön ses veriyo yami genel olarak yukarıdan ses geliyo neden acaba neler yapabilirim

 13. Merhaba, 7 Plus kullanıyorum. Telefonu yan çevirdiğimde normalden daha çok çıkıyor. Ancak dik tuttuğumda ses az çıkıyor. Yanlışlıkla ayarıyla mi oynadım diye araştırdım ama öyle bir ayar da yok. Yazılımsal bir sorun olabilir mi yoksa ayarlarla mi ilgili? Yardımcı olursanız sevinirim.

 14. Merhaba, iphone 7 telefonumda telefon duz dururken ses kısık geliyor, telefonu sola dogru cevirdigimde ses artıyor. Bu denemeyi videolarda ve telefon calarken ayri ayri yaptim hepsinde ayni sorunla karsilastim. Boyle bir sorunla daha once karsilastiniz mi? Telefonum guncel surumdur.

 15. Merhaba, Telefonum iphone 7 telefonumu sol tarafa doğru çevirdiğimde alttaki hoparlör çalışmıyor sadece üsttekinden ses geliyor dolayısıyla kısık çıkıyor ama dik ya da sağa doğru tutunca çalışıyor ve ses artıyor çözüm öneriniz var mı acaba şimdiden teşekkürler

 16. merhaba iphone 6 ses problemi yaşıyorum..şöyle ki; heryerden sesi tam açıp dinliyorum ses yok,telin sim kart yeri kısmı,kasa ile cam kısmına biraz baskı yaparak ses geliyor,hatta kendim teli açıp o kısma bir aparat koyup camı kapıyorum bir müddet ses çalıyor hafif bir sarsıntı yaşayınca tel yine eskı halıne geeliyor,bu arada titreşimide bozuk telin,sorun neresi olabılır.yapılabılırmı ,yüzü astarını geçermı?yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Merhaba Apple 7 kullanıyorum üst hoparlöründen hışırtılı patlamış gibi ses geliyor. Bu arıza kullanıcı hatasımıdır. Değilse garanti kapsamına girer mi…

 18. İyi günler FATİH bey bende İphone 7 var hoparlör çalışıyor müzik dinliyorum ama arama yaptığımda ahizeden ses gelmiyor ve benim sesimde karşı tarafa gitmiyor bide arama esnasında sesi dışarı vermek istediğimde hoparlör simgesi of durumunda tıklıyamıyor yardımcı olurmusunuz saygılar..

 19. Hayırlı akşamlar.benim İphone 7 de ön taraftaki ahize den hiç ses gelmiyor benim sesimde karşı tarafa gitmiyor kulaklık taktığım zaman konuşabiliyorum neyde olabilir efendim…

 20. Merhaba yaklaşık 1 ay önce ı phone 7 aldım aldığım günden beri arama esnasında ben karşı tarafın sesini net alıyorum ama onlar benim sesimi alamıyor neyden kaynaklı olabilir? teşekkürler

 21. Iyi gunler,ben iphone 7plus kullaniyorum,simdiye kadar hic fark etmemisdim,benim hoporlorun sag tarafindan ses geliyoru,soldan ses gelmiyor ,telefonummu bozulmus yoksa?tesekkurler

 22. Mrhb. iPhone 7 kullanıyorum. Ekranın üstüneki müzik hoparlörü arızalı. Cihaz garantili. Garantiye gönderirsem tamirmi yapılır yoksa yeni cihaz mı gönderilir bu konu hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim.

 23. Mehb. Ben iPhone 7 kullanıyorum. Ekranın üstündeki hoparlör arızalı hışırtılı ses geliyor. Garantisi devam ediyor. Garantiye gönderdiğim vakit tamir mi yoksa yeni cihaz mı gönderilir bu konu hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim.

 24. selam 7plus kullanıcısıyım hopörlerin birinden ses hiç çıkmıyor sebebi nedir acaba patlamış olabilirmi patlamışsa nasıl bir yol izlemem lazım

 25. Merhabalar. İp7 kullanıyorum ses seviyesi en yüksekte olduğu halde kilit sesi az geliyor iki üç kere kilidi açıp kapattığımda ses yükseliyor. Müzik dinlerkende aynı sorunla karşılaşıyorum ip6s cihazımdan sesler aynı seviyedeyken daha yüksek ses alıyorum. Ne gibi bi sorun olabilir?

 26. Merhaba. Benim iphone 8plusum var. Hoparlörden ses guzel gelıyor ama bır muzık actıktan kapattıktan sonra 3 4 sanıye kulagımı hoparlöre yaklastırınca bır ugultu gıbı bısey duyuluyor ve mesela telefon sessızdeyken bır muzık actıgımdada bunu duyuyorum ama muzık sesı kısılı tamamen kapalı anlamadım nıye bıyle oluyor ama telefondan normal bır muzık veya uygulama sesı cızırtılı fılan degıl

 27. Merhaba iphone 7 kullaniyorum telefon dikeyde ve yatayda farkli ses veriyor yatayda daha az ses cikiyor son surumde guncellememde sikinti yok bunun icin tamir mi gerekiyor?

 28. Merhaba. Telefonum ıphone 7. Hoparlöründe telefonla konuşurken cızırtı geldi. Sonrasında hiçbir şekilde benim sesim karşı tarafa gitmedi, karşı taraftan da bana ses gelmedi. Birini aradığımda hoparlör yeri off durumunda. Müzik dinlemek için kulaklığ taktığımda ise sesi dışarı veriyor. Garantiye gönderdim, sizce sıfırlanıp mı gelir yoksa tamir olup mu gelir?

 29. İyi günler 7plus sahibiyim Akşam telefonda gezindikten sonra güncellemeyi otomatik alıp yattım sabah kalktığımda hoparlör den ses gelmediğini fark ettim ses tuşları çalışıyor basıyorum açıp kısmıyor alt ekranı açıyorum oradaki ses butonu kitlenmiş gibi kımıldamıyor bir müzik oynattığım zaman ses çubuğu çıkmıyor görüşme sırasında hoparlör seçeneği tıklamıyor sanki telefon sessizde takıldı gibi yazılımsal bir problem midir çözümü nedir şimdiden teşekkürler

 30. İyi günler iphone 7 plus kullanıyorum.Telefonum alt kısmında 2 taraflı yani saglı sollu delikler mevcut yanlız sağ taraftaki deliklerden ses geliyor ama sol taraftan gelmiyor nedeni nedir acaba bilen varmı ?

 31. iPhone 7 Plus telefonun var 5 aylık cihaz hoparlör de sıkıntı var sesi artık zama geçtikçe düşmeye başladı sesleri hışırtılı ve bulanık gelmeye başladı

 32. Almış olduğum telefon güncelleme yapıldıktan sonra ses düşmesi bir yana aşırı ısınmaya ve donmaya neden olmaya başladı şebeke promlemi yaşamaya başladım karşımdaki kişi ile bağırarak konuşmaya başlar oldum güncelleme yapmadan önce sadece ses problemi yaşıyorduk şimdi bir çok sorun çıkarmaya başladı

 33. Merhabalar. İphone 7 plus kullanıyorum. Telefonun hoparlör ve ahizesinde ses azalma sorunu vardı ve batarya seviyesi %81 e düşmüştü. Garantiye götürdüm. Ekran ve batarya değişimi sağlanmış. Hoparlördeki ve ahizedeki sorunun ekran değişimi ile giderileceğini söylediler. Telefoun 2 gün sonra elime geçecek. Acaba bu durumda ekran değişimi sorunu çözücekmidir. Hoparlör ve ahize değşimi yapılması gerekmez mi ?
  Son olarak verdiğim yetkili servisten yapılan herhangibi bir yanlış veya sorunda ne yapmam ne gibi bir yol izlemem gereklidir acaba. Teşekkür ederim

 34. Fatih bey merhabalar
  Yaklaşık 1 senedir ıphone 7 plus kullanıyorum son 2 aydır telefonumda ses sorunu yaşıyorum telefonda müzik dinleğimde ve müziği dışarı verdiğimde ses ile ilgili bir sıkıntım yok sadece telefon ile görüşme sırasında karşı taraf benim sesimi gayet net bir şekilde duyuyor fakat ben sesi çok az alıyorum bu durum da telefonda yazılımsal mı ya da donanımsal mı bir sorun vardır

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?