iPhone hafızası doldu mu? Hafızada yer açma yöntemleri

8
25142
iPhone 7 Plus

Siz de benim gibi 16 GB iPhone modellerinden birisini kullanıyorsanız (16 GB diyoruz ama aslında elinize geçecek olan 12,5 GB gibi bir alan), mutlaka bir gün telefon hafızasının dolduğu haberini dehşet içinde alacaksınız.  Bu konumuzda size bu kötü günde, yardımcı olmak adına birkaç tüyo vereceğim.

iPhone’unuzda ve iCloud hesabınızda  ne kadar boş yer kaldığını öğrenmek için;

 

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud kullanımı

yazan yere bakabilirsiniz. (iOS 10)

 

Öncelikle bazı temel sorulara cevap verin bakalım.

1- ICloud kullanıyor musunuz?

Apple bulut hizmeti iCloud ile fotoğraflarınızı, videolarını ve herşeyinizi yedekleyebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmıyorsanız kullanmanızı öneririm. Çünkü telefonunuzdaki fotoğraflardan ve videolardan kurtulunca çok rahatlayacaksınız.

ICloud fiyatlandırması aşağıdaki gibi:

Resim 04/01/2017 tarihinde çekilmiştir.

Yukarıdaki resme baktığımızda, 5GB ‘lık alanın ücretsiz verildiğini görüyoruz. Şunu da belirtelim ki, eğer 16 GB yerine 64 GB telefon almış olsaydım dediyseniz, size 50 GB’lık iCloud hesabını tavsiye edebilirim. Sadece 3 TL’ye 66 GB’lık yeriniz olacak.

2- Arada sırada fotoğraflarınızı bilgisayara veya iCloud tarzında başka bir servise depolamayı düşündünüz mü?

Sevgili dostlar, iPhone’unuzdaki resimleri, videoları bilgisayarına yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınız yok mu?

Türkiye’de yaşıyorsunuz dostlar. Biraz uyanık olalım ve para vermeden bu depolama sorunumuzu çözelim.

Yandex Disk size 10 GB ücretsiz alan veriyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir Yandex.disk uygulaması ile tek tıkla dosyalarınızı Yandex’e gönderebilirsiniz. Yandex 10 GB üstü için ücret alıyor. Ama 1 TB ‘lık bir dosyayı bile gönderebiliyorsunuz. Ücretsiz 10 GB’ı Ruslardan kaptık. Devam edelim.

Google Drive, 15 GB’lık ücretsiz bir depolama alanı sunuyor. Google Drive uygulamasını indirin ve tek tıkla büyük dosyalarınızı kaydedin.

Microsoft OneDrive, 5GB’lık bir alanı ücretsiz veriyor.

Dropbox, size 2 GB ücretsiz kullanım alanı sunuyor.

Amazon Cloud Drive, size 5 GB’lık ücretsiz alan sağlıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Türkiyede Ön Kayıtlara Başlandı

Open Drive, 5 GB’lık ücretsiz bir alan sağlıyor.

Daha saymama gerek var mı dostlar? Toplayalım hepsini; 5 GB+10 GB+15 GB+5 GB+ 2 GB+ 5 GB+ 5 GB = 47 GB depolama alanını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Hem fotoğraflarım silinir mi, kaybeder miyim korkunuz da olmaz. İsterseniz aynı dosyaları 2-3 farklı yere yükleyin.

Özetleyelim,

16 GB’lık iPhone’unuzda artık 100 lerce resim video olmayacak. Hepsini bu verdiğim depolara taşıyın bakalım. Hala telefonunuzda yer yoksa devam edelim.

iPhone hafızasında yer açma yöntemleri

Yöntem 1- Öncelikle şu konuda harika bir yöntem paylaşmıştık. Bu yöntemi denemekle işe başlayalım:

iOS’da 1 GB Fazladan Yer Kazanın

 

Yöntem 2-  iPhone ön bellek temizleme yöntemleri

1- İnternet tarayıcınızın önbelleklerini temizleyin.

Eğer internete girmek için örneğin Safari’yi kullanıyorsanız şu işlemle ön belleğe alınan dosyaları silin:

Safarinin önbelleğini temizlemek işlemi için Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğini seçin. Benim telefonda 200 MB’lık bir alan açıldı.

2- Uygulamaların ön belleklerini temizleyin.

iPhone’unuza yüklü olan uygulamalar da önbelleklerinde aşırı kapasite kullanımı yapıyor olabilirler. Bunu kontrol edelim.

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı sekmesinnden; Saklama Alanı altında yer alan Alanı Yönet seçeneğini seçin.

Örneğin bende 30 MB’lık bir günlük haber uygulamasının artık 500 MB’a ulaştığı görülüyor. Bu uygulamayı silersem, önbellek de temizlenmiş olur. Daha sonra aynı uygulamayı temiz bir şekilde tekrar yükleyebilirim. Eğer o uygulamaya hiç ihtiyacınız yoksa komple silin.

 

 

Memory & Disk Scanner Pro uygulamasını da App Store’dan indirip kullanabilirsiniz. Önbellek temizlemek için güzel bir uygulama.  (200 MB daha gitti)

Arkadaşlar şimdilik bu kadar yazabildim. Eğer devam etmemi isterseniz yorumlardan haber verin. Siz de bildiğiniz yöntemelri yazın da biz de bilgilenelim 🙂

8 YORUMLAR

  1. Merhaba. Iphone 7+ kullanıyorum. Eskiden kablosuyla bilgisayarıma (Windows 10) rahatlıkla fotoğrafları aktarabiliyordum ama artık aktaramıyorum. Bir süre aktardıktan sonra cihaz bulunamadı diyor. Kablosu orjinal değil bu yüzden mi? Gerçi orjinal kablo denediğimde de aynı sorunu yaşıyorum. Bir de Icloud’u tamamen kapatmak istiyorum. Kapatırsam Iclouddaki bütün fotoğraflar cihazıma mı yüklenecek?

    • Merhaba. Fotoğraf aktaramama sorununu ben de bir süre yaşadım. Bilgisayarı kapatıp açınca düzeldi. iCloud’u ücretli mi kullanıyorsunuz? kapatılırsa fotoğraflar cihaza aktarılmaz.Silinir. Önce yedek alın. Biryerlere indirin. Ondan sonra kapatın.

  2. Merhaba
    Ben fotoğrafları bilgisayara aktarınca farklı uzantıda (aae) boş dosyalar ekleniyor. Önceden böyle bir şey olmuyordu. Sanırım görüntüsünü değiştirdiğim fotoğrafları bu şekilde kaydediyoe. Nasıl düzeltebilirim?

  3. Merhaba, ben iphone 7 kullanıcısıyım.Telefonumda yer olmasına rağmen fotoğraf sildiğimde son silinenlere gitmiyor.Saklama alanı dolu uyarısı veriyor. Ne yapmalıyım?

  4. Merhaba, 4500 fotoğrafım vardı ben bunları 2800e indirdim hala som silinenlere gitmiyor. Ve yerim hala dolu olduğunu söylüyor. Fotoğraf dahi çekemiyorum

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?