iPhone hafızası / belleği nasıl artırılır?

16 GB hafızaya sahip olan iPhone'unuzun hafızasını 32GB - 64 GB veya 128 GB'a çıkarabilir misiniz? Yani iPhone hafızası artırılabilir mi? iPhone hafızasını artırmak garantiyi bozar mı? iPhone hafızasını artırma ücreti nedir? 

2
714

Birçok akıllı telefon üreticisi cihazlarında hafıza kartı kullanılmasını destekler. Ama Apple hiç bir zaman cihazlarına hafıza kartı ekleme özelliğini getirmedi. Ne iPhone’larda ne de iPad’lerde hafıza kartı desteği hiçbir zaman olmadı.

Neden Apple hafıza kartı eklemeyi desteklemiyor?

Bu sorunun basit bir cevabı var. Apple her cihazını çeşitli hafıza boyutlarında üretiyor. Cihazın hafızası arttıkça doğal olarak fiyatı da değişiyor. Apple daha fazla kazanmak için hafıza kartı ekleme özelliğini cihazlarına getirmiyor.

Örneğin aşağıdaki resim iPhone 11 Pro’nun farklı kapasite seçeneklerine göre fiyat değişimini gösteriyor:

64 GB – 256 GB arasında 1300TL fiyat farkı var. 256 GB – 512 GB arasında ise 1700 TL fiyat farkı var. Normalde 64 GB iPhone 11 Pro alıp, 512 GB  hafıza kartı da alırsanız çok daha avantajlı olabilirdiniz. Çünkü 512 GB hafıza kartı 300 TL’ye alınabiliyor. Aynı hafıza artırımı için Apple bizden 3000 TL alıyor. Böyle olunca da Apple hafıza kartını desteklememeye devam edecektir.

Apple’ın hafıza artırımını desteklememesinin bir nedeni de eski iPhone’ların hafızalarının yetmemeye başlaması ve sahiplerinin yeni ve daha çok kapasiteli bir iPhone modeline geçmek zorunda kalmalarını sağlamak. Siz de bu durumdaysanız bu yazımız size göre.

iPhone hafızası yetmemeye mi başladı?

Zamanında 16GB, 32 GB gibi düşük hafızalı iPhone mu aldınız? Zamanla iOS güncellemeleri aldıkça işletim sistemi hafızada daha çok yer kaplayacaktır. Kullandığınız uygulamaların sayısı arttıkça bunlar da hafızada yer bırakmayacaktır. Ayrıca IOS uygulamalarının kendini sürekli güncellemesi de, her güncellemede hafızayı azaltacaktır. Telefonu aldıktan belki de birkaç ay sonra iPhone cihazınızda hafızanın yetersiz olması sorunu yaşamaya başlayacaksınız.

Bu durumda ne yapabilirsiniz? Belki bazı uygulamaları silmek size birkaç gün kazandırabilir. Belki çektiğiniz resimleri ve videoları başka bir ortama kaydetmek de size zaman kazandırabilir. Ama bunların hiç biri uzun vadeli işinize yaramayacaktır. O çok indirmek istediğiniz 2-3 GB yer kaplayan oyunu da indiremeyeceksiniz.

Eski iPhone’unuzu satıp yeni bir iPhone mu alacaksınız? En azından 4-5 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekecek. Bu yazımda yeni yeni yapılmaya başlanan bir işlemden bahsedeceğim.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Sorunları Ortaya Çıkıyor

iPhone’ların belleği artırılabilir mi? Nasıl artırılır?

Akıllı cihazlarda hafıza elemanı olarak NAND entegreler (ROM bellek) kullanılır. NAND entegresinin boyutuna göre iPhone’un hafızası da değişir. Son zamanlarda iPhone’ların NAND entegrelerini değiştirme yöntemleri kullanılmaya başlandı.

Dikkat: 

Bu yazıda sadece ROM belleğin artırılması konusu işlenmektedir. (16 GB, 256 GB hafızalı dediğimiz bellek ROM’dur.) Diğer bir bellek çeşidi olan RAM belleği artırmak konumuz dışındadır. Bildiğim kadarıyla ülkemizde bunu yapan da yoktur.

ROM bellekler için daha ayrıntılı bilgiler için şu Wikipedia sayfasına bakabilirsiniz: Tıklayın.

iPhone belleği anakart üstünde bir entegredir. Bu entegreyi değiştirerek iPhone’un belleğini de artırabilirsiniz. Bu işi usta bir anakart tamircisi yapabilir.

iPhone belleğini artırmanın faydaları nelerdir?

Birçok hata iPhone’un hafızasında boş yer kalmadığı için ortaya çıkar. Örneğin; Güncelleme yaparken 4013 hatası ile karşılaşıyorsanız sebebi bellektir. Bellek artırımı yaptırdığınızda bu sorunlar da otomatikman ortadan kalkacaktır.

Hangi modellerde iPhone belleği artırılabilir?

Tüm iPhone modellerinde hafıza artırımı işlemi yapılabilir. Ama genellikle iPhone 6-8 arası modeller için bu işlem yapılmaktadır.

iPhone belleğini artırma işlemini nerede yaptırabilirim?

Bu işlemi yapabilmek için özel ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu yüzden iyi bir teknik serviste bu işlemin yaptırılması gereklidir. Ana kart tamir yeteneği olan servisler bu işlemi yapabilirler.

iPhone belleğini artırma işlemi garantiyi bozar mı?

Evet. Cihazınıza yetkili servis harici yapılan tüm müdahaleler garantiyi bozacaktır.

iPhone hafızasını artırma ücretleri 2020

AppleUzmani.net olarak teknik servis hizmeti vermiyoruz. Ama fiyatlar konusunda bir fikriniz oluşsun diye örnek bir fiyat listesini aşağıda paylaştık:

2020 Mart ayına aittir.

 

Sonuç olarak;

Hafızası yetmiyor diyerek memnun olduğunuz düşük kapasiteli iPhone’unuzu değiştirmek yerine 300-500 TL arası bir bedel ödeyerek cihazınızın hafızasını artırabilirsiniz. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: Eğer müzik dinlemek, film izlemek gibi işler için hafıza artırmak istiyorsanız aşağıdaki gibi bir bellek de işinizi görecektir:

128 GB olan model alışveriş sitelerinde 122 TL’ye satılıyor.

 

 

 

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?