iPhone’lar bazı kesimler için en iyi akıllı telefon olarak değerlendirilmekle birlikte diğer perspektif dikkate alındığı takdirde daha üstün özellikli telefonların gerisinde kaldığı da söylenebilir. Ancak teknik özelliklerdeki üstünlüğü tartışmaya açık olmakla birlikte iPhone’un mobil sektöründe en popüler telefon konumunda olduğu ortak kanıya sahip bir gerçek.

Hal böyle olunca telefon hırsızları iPhone’ı daha cazip görüyorlar. Telefon hırsızlarında artış günümüzde oldukça fazlalaşmakta. Mobil cihaz üreticileri de bu artış sebebiyle hırsızlara yönelik çalışmalarını gün geçtikçe geliştiriyorlar. Apple bu konu hakkında yeni bir sistemin hazırlıklarına başladı. Apple telefon hırsızlarına karşı iki çeşit yöntem kullanıyor. Bunlardan biri parmak izi okuyucusu. Apple telefon kullanıcısının parmak izi sensörünü rahatça kullanmasını ve sensörün verimli bir biçimde tarama yapmasını hedefliyor. Bunları sağlayan daha güçlü bir parmak izi sensörü tasarlanıyor.

Bu sensör ile iPhone çalınması halinde kullananın parmak izini okuyup gereken bilgileri Apple’a gönderebilmektedir. Bu sayede telefonu çalan kişi hakkındaki bilgileri onun parmak izi vasıtasıyla edinebileceksiniz.

Apple’ın diğer bir çözümü de hırsızı fotoğraflamak. Android cihazlarda da bu sistem bir nevi bulunuyor. Kilit ekranda bulunan şifreyi belli sayıdan fazla yanlış girmeniz halinde telefon fotoğrafınızı çekip kaydediyor. Apple da benzer bir sisteme yer vermeyi düşünüyor.

Apple’ın yeni güvenlik sistemlerini yeni modellerinde kullanıp kullanmayacağı merak konusu. Merakla beklenen 7 Eylül’deki tanıtımda bu soruların cevabı da olacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?