iPhone’u Kullanırken Gelen Aramalar ve Bildirimler Nasıl Engellenir?

0
4015
iphone gelen aramalar nasil gizlenir

Diyelim ki, iş yerindesiniz ve aldığınız her yeni mesaj veya bildirim için iPhone’unuzun sizi uyarmasını istemiyorsunuz. Ne yapardınız? Birçoğumuz, telefon kilitli iken tüm gelen aramaları ve bildirimleri susturan bir özellik olan Rahatsız Etme‘yi kullanıyor.

Telefonunuz Rahatsız Etme modundayken, ekranı uyandırana kadar titremiyor, çalmıyor veya herhangi bir bildirim göstermiyor. Ancak bildirimler ve çağrıları yine de alıyor. Bu özellik, iPhone’unuzu aktif olarak kullanmadığınız zamanlar için oldukça kullanışlı görünüyor.

Ancak, Rahatsız Etme seçeneğiniz etkinse ve iPhone’unuzu e-postalarınıza yanıt vermek için aktif olarak kullanıyorsanız veya iBooks’ta bir kitap okuyorsanız, gelen aramalar veya bildirimler için uyarılmaya devam edersiniz. Aldığınız her yeni bildirim için telefonunuz titrer veya çalar. Özellikle o anda izlediğiniz film veya okuduğunuz kitap üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız, bu durum dikkat dağıtıcı olabilir.

iPhone veya iPad’inizi kullanırken tüm bildirimleri ve titreşimleri tamamen durdurmak istiyorsanız, Rahatsız Etme modunu bunu yapması için özelleştirebilirsiniz.

iPhone’unuzu kullanırken çağrılar, mesajlar ve uygulamalar için bildirimleri durdurun

iPhone veya iPad’inizde, Ayarlar > Rahatsız Etme bölümüne gidin. Sessiz bölümünün altından Her Zaman‘ı seçin.

iPhone Rahatsız Etme Ayarları

Bu ayar etkinleştirildiğinde ve Rahatsız Etme etkin haldeyken, iPhone’unuzu kullanırken hiç bir bildirim, ses veya titreşim almazsınız. Elbette yine de mesajlar ve aramaları almaya devam edersiniz. Ancak gelen ne olursa olsun herhangi bir şekilde bildirim almazsınız.

iPhone veya iPad’inizde bir şeyler üzerinde yoğunlaşmak ve herhangi bir bildirimde dikkatinizin dağılmadığından emin olmak istiyorsanız, bu özellik sizin için oldukça faydalıdır.

Rahatsız Etme Bölümündeki Diğer Önemli Ayarlar

Gelen aramaların telefonunuzda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Rahatsız Etme‘de yer alan Telefon bölümünün altındaki Arayabilecekler: kısmından Hiç Kimse‘yi seçebilirsiniz.

Bu kadar kısıtlama istemiyorsanız ve bazı insanların sizi arayabilmesine izin vermek istiyorsanız, Arayabilecekler: kısmından Favorilerim‘i seçebilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birisini seçtiğinizde, seçtiğiniz grup haricindeki diğer tüm kişilerden gelen aramaları engellemiş olursunuz.

İLGİLİ HABER:  iPhone'dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

Acil bir durumda herkesin size ulaşabilmesini istiyorsanız, Yinelenen Aramalar seçeneğini Açık konuma getirebilirsiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, aynı kişiden üç dakika içinde yapılan ikinci aramada bildirim alırsınız.

Bu sistem, detaylı ayar yapılmasını gerektirdiğinden mükemmel değildir. En iyisi, iOS’un kullanıcıların farklı ayrıntı seviyeleri ile çeşitli profiller oluşturmasına izin vermesi olacaktır. Ancak iOS’ta şu an için böyle bir özellik yer almıyor.

İlginizi Çekebilir:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?