Geçtiğimiz günlerde Apple’ın iPhone modelleri için ilginç bir iddia gündeme gelmişti. iPhone modelleri için yöneltilen bu iddia, doğrudan FCC yetkilileri tarafından gelmişti. Daha önce haberine yer vermiştik fakat konuyu hatırlatmak gerekirse; FCC yetkilisi olan Pai tarafından yapılan açıklamada, iPhone modellerinin FM radyo çipine sahip olduğu fakat Apple’ın bu çipleri aktifleştirmediği açıklamaları geldi. Ayrıca yapılan açıklamada Apple’ın telefonlarında bu çipleri aktifleştirmeleri istenmişti. Neden olarak ise doğal afet durumlarında FM radyo çiplerinin daha güvenli sinyal alınmasını sağladığı açıklandı. Bir anda gündem olan konu hakkında Apple’ın açıklaması ise gecikmedi.

Apple İddiaları Kabul Etmedi

Yapılan açıklamada Apple’ın söz konusu iddiaları kabul etmediği görüldü. Marka yetkilileri tarafından gelen yazılı açıklamada iPhone 6s modelinden sonra hiçbir seride FM radyo çiplerine yer verilmediği açıklandı. Apple’ı hedef alan açıklamalar olduğu belirtilen açıklamaların doğruluğu kabul edilmezken, telefonlarda zor durumlara karşı yeterli güvenlik önlemlerinin alındığı da açıklandı. Apple yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada, kullanıcıların kilit ekranında bile herhangi bir acil durumda doğrudan güvenlik güçleriyle iletişime geçebileceklerini belirtti.

FM radyo

Bunun dışında iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinde hiçbir FM radyo çipinin bulunmadığı ve bu frekansları alacak olan herhangi bir sisteme de yer verilmediği açıklandı. Ardı ardına gelen açıklamalarla beraber FCC yetkilileri yalanlanmış oldu.

Telefonları kontrol ederek onay verildiği bilinen FCC merkezinden ise böyle bir açıklama gelmesi nasıl sonuçlar doğuracak merakla bekliyoruz. Özellikle yeni iPhone modelleri için FM radyo tartışması bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Bakalım konu nasıl sonuçlanacak?

İlginizi Çekebilir: Apple Watch 3 Türkiye’de Satışa Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?