iPhone fabrika ayarlarına döndürme, sorunları düzeltmek için iyi bir yoldur ve cihazınızı satmak istiyorsanız satmadan önce bunu yapmanız hayati önem taşır.

Aşağıdaki tüm anlatım iPad için de geçerlidir.

Bu yazıda bir iPhone’u fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınızı gösteriyoruz. Bu işlem, cihazınızı satmadan önce verilerinizi silmeniz gerekiyorsa önemlidir. Ayrıca cihazınız sık sık donuyorsa veya tanımlayamadığınız sorunlarla karşılaşıyorsanız yine etkili olabilir.

Modern elektronik cihazlar çok karmaşıktır ve zaman zaman karışık bir duruma düşebilirler. Sıfırlama, cihazın bir döngü içine sıkışmasına, donmasına veya performansının düşmesine neden olan rastgele sorunları düzeltebilir.

Tanı konulmamış sorunları çözmek için, fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapmadan önce, cihazınızı yeniden başlatmayı veya zorla yeniden başlatmayı denemelisiniz.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme

Cihazınızı tamamen silmek istiyorsanız, öncelikle atmanız gereken birkaç adım var. Öncelikle cihazınızı yedeklediğinizden emin olun.

iPhone’u yedeklemek için iCloud veya iTunes’u kullanabilirsiniz. iCloud için Ayarlar > iCloud > Yedekleme‘ye gidin ve özelliğin etkinleştirildiğinden emin olun. Son yedeklemenin ne zaman yapıldığını görmek için tarih ve saatin görüntüleneceği Şimdi Yedekle seçeneğinin altına bakın. Daha önce yedeklemediyseniz, Şimdi Yedekle butonuna dokunup talimatları uygulayabilirsiniz. Bu işleme ilişkin daha ayrıntılı tavsiyeler için, iPhone iTunes ile Nasıl Yedeklenir? başlıklı yazımızı okuyun.

iTunes’u kullanmak için, iPhone’unuzu PC’nize veya Mac’inize şarj kablosu kullanarak takmanız gerekecektir.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

iPhone’unuzu yedeklediğinizden eminseniz, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirmeye hazırsınız demektir. Unutmayın, bu işlem cihazınızı tamamen silecektir.

  1. iPhone’unuzu sıfırlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla‘ya gidin ve ardından Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘i seçin.
  2. Daha önceden oluşturduysanız parolanızı girdikten sonra, iPhone’u silme seçeneğini içeren kırmızı renkte bir uyarı kutusu görüntülenir. Buna dokunun.
  3. İşlemi onaylamak için Apple ID şifrenizi girin. Ardından iPhone tamamen silinecek ve cihazı ilk kez kullanırken gördüğünüz ilk kurulum ekranına geri dönecektir.

iPhone’unuzu iTunes aracılığıyla da tamamen sıfırlayabilirsiniz.

iPhone’unuzu Yedeklemeyi Unuttuysanız Ne Olur?

iPhone’unuzun yedeklenmediğinden endişe duyuyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Farkında olmadan bir yedekleme yapmış olma ihtimaliniz vardır.

Jailbreak’li iPhone/iPad/iPod Fabrika Ayarlarına Döndürme

  1. Jailbreak’li cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için cihazınızı USB kablo ile bilgisayara bağlayıp iTunes’u çalıştırın.
  2. Daha sonra cihazınızın eşleşmesini bekleyin. Cihaz eşleştikten sonra cihazın ismine tıklayın.
  3. Daha sonra ekranın ortasında yer alan iPhone/iPad/iPod’a geri yükle butonuna tıklayın.
  4. Eğer cihazdaki bilgileri korumak istiyorsak Yedekle, istemiyorsak Yedekleme butonuna tıklayıp devam ediyoruz.
  5. Ekranda çıkan uyarıyı kabul edip, sırasıyla Geri Yükle ve Güncelle ile Sürdür butonlarına tıklayarak cihazı Restore edebiliriz.
  6. Kullanım sözleşmesini kabul edip ilerleyin.
  7. Yazılım indirme başlayacak ve ekranın en üstünde ilerlemesini göreceksiniz. Yazılım indirilip yüklendikten sonra cihazımız fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

İlginizi Çekebilir: iPhone temiz kurulum nasıl yapılır?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

6 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?