iPhone Etkinleştirme Hatası Nasıl Düzeltilir? Tüm İpuçları

0
3247
iPhone etkinleştirme hatası

Yeni bir iPhone akıllı telefon aldığınızda ilk ayarlamalar kısmında en sık karşılaşılan sorunların başında iPhone etkinleştirme hatası geliyor. Oldukça can sıkıcı bir hata olan etkinleştirme hatasının çözümü noktasında ise uygulayabileceğiniz bazı çözüm yöntemleri bulunuyor. Sizler için etkinleştirme hatalarının nedenleri ve çözüm yolları için bazı pür noktaları hazırladık.

İPhone Etkinleştirme Hatası Neden Ortaya Çıkıyor?

Çözümlerden uzun uzadıya söz edeceğiz ancak önce nedenlerden söz etmek gerekiyor. Bu sorunun oluşmasına neden olan başlıca etmenler şöyle sıralanabilir:

 • Operatör sorunları yaşanıyor olabilir
 • SIM kart desteklenmiyor olabilir.
 • Aktivasyon Kilidi Ayarlanmış olabilir.
 • Aktivasyon sunucusu çalışmıyor olabilir.
 • iTunes iPhone’unuzu doğrulayamamış olabilir.

İPhone Etkinleştirme Hatası Yaşandığında Ne Yapılmalı?

Bu sorunu çözmek için birden fazla çözüm önerisini denemek gerekecek. iPhone etkinleştirme hatası alan kullanıcılar için çözüm adımlarımıza geçelim.

Apple Sistem Durum Sayfasını Kontrol Etmek

Kullanıcıların uygulayacakları çözüm yöntemlerine geçmeden önce ilk yapılacak olan işlem, Apple’ın sistem durum sayfasını kontrol etmek olacaktır. Sistem durum sayfasını kontrol etmeniz, o an için Apple’ın sunucularında sorun olup olmadığını gösterecektir.

Sunucular zaman zaman teknik sorunlar nedeniyle çökebiliyor. Bazı durumlarda ise yoğun bir trafik sunulduğu için yavaşlama yaşanabiliyor. Buradan Apple sistem durum sayfasına gidebilir ve hizmetlerin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. “iOS Device Activation” servisinin yeşil durumda olup olmadığını kontrol edin.

Eğer hizmetin karşısında yeşil olarak buton bulunmuyorsa, bu durumda Apple’ın sunucularında arıza var ya da yoğunluk var demektir. Bu durumda yapacağınız işlem beklemek olacak. Belli bir süre sunucuların düzelmesini beklemeniz gerekiyor. Çok nadir olsa da bu sorun Apple kaynaklı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone etkinleştirme hatası

SIM Kartı Çıkarma ve iPhone’a Yeniden Takmak

SIM kart desteklenmiyor hatası alıyorsanız ya da “Geçersiz SIM” kart uyarısı çıkıyorsa, deneyebileceğiniz ikinci yöntem SIM kartı çıkarıp yeniden takmak olacaktır. İlk önce iPhone’unuzu kapatın.

Tamamen kapattıktan sonra SIM kartınızı çıkarın. Ardından telefonu açmadan SIM kartı yeniden takın. SIM kart tepsisinin sıkıntısız bir şekilde oturduğunu ve gevşek olmaması gerektiğini belirtelim. Hala “SIM Yok” veya “SIM Kart Hatası” şeklinde bir uyarı alıyorsanız, bu durumda farklı bir SIM kartı ile kontrol yapmayı deneyin. SIM kartınızda oksitlenme ya da bozulma meydana gelmiş olabilir. Eğer sorun SIM kart üzerindeyse, yeni bir SIM kartı almanız gerekebilir.

İLGİLİ HABER:  iPhone XI Kamera Dizilimi Ortaya Çıktı

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

iOS aygıtınızdaki etkinleştirme sorununu gidermenin bir diğer kolay yolu, cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır.

Face ID Destekli iPhone Modellerinde;

Hem uyku/ uyandırma düğmesine hem de ses düğmesine basılı tutun. Kapatmak için kaydırın. Cihazınızı yeniden uyandırma düğmesine basılı tutarak açın.

Touch ID Destekli iPhone Modellerinde;

Uyku ve uyandırma düğmesine basılı tutun ve ardından kapatmak için kaydırma yapın. Cihazınızı açmak için yeniden uyku ve uyandırma düğmesine basılı tutun.

iPhone etkinleştirme hatası

 Aktivasyon Kilidinin Kaldırıldığından Emin Olun

Eğer ikinci el bir iPhone akıllı telefon almışsanız, telefonun aktivasyon kilidinin kaldırıldığından emin olmanız gerekiyor. Telefonu aldığınız iPhone kullanıcısı iPhone’umu Bul özelliği üzerinden aktivasyon kilidini aktif etmiş olabilir.

Böyle bir durumda cihazı etkinleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Bu durumda telefonu aldığınız kullanıcı ile iletişime geçin ve iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmasını isteyin. Böylece cihazın yeniden etkinleştirilmesi mümkün olacaktır.

Ek Bilgi

 • Etkinleştirme kilidini kaldırmak için AppleCare merkezlerini arayabilir ya da Apple Store merkezlerine gidebilirsiniz. Fakat bu durumda iPhone’un sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bir fatura ya da satın alım belgesi gerekebilir.

Güçlü Bir WİFİ Ağına Bağlanma

iOS cihazınızın etkinleştirilmesi aşamasında mutlaka internet bağlantısına ihtiyacınız var. Cihazınızı hücresel veri bağlantısı ile etkinleştirmeye çalışıyorsanız, bu durumda daha istikrarlı bir WİFİ ile bağlantı kurmayı deneyin. Kararlı bir WİFİ ağına bağlanmak sorunu çözebilir.

iPhone etkinleştirme hatası

iPhone’unuzu iTunes ile Etkinleştirme

Hala çözüm bulamadıysanız iTunes’i deneyebilirsiniz. En son sürüm iTunes programını indirin ve aşağıdaki adımları uygulayın.

 • iPhone akıllı telefonunu kapatın. Cihazı bilgisayara bağlayın.
 • Cihazı açın ve iTunes uygulamasını başlatın.
 • Ardından program üzerinden cihazınızı seçin.
 • iPhone’u etkinleştirmenizi isteyen bir açılır pencere görünecektir.
 • Apple kimliğiniz ile giriş yapın ve “devam” tuşuna basın.

Bundan sonraki aşamaları takip ederek etkinleştirme işleminin tamamlanmasını sağlayın.

Apple Destek Ekipleriyle İletişime Geçin

Etkinleştirme sorununu çözme noktasında tüm bu adımlar işinizi görmüyorsa ve etkinleştirme sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, bu durumda Apple destek sayfasına ulaşmanız ve İPhone etkinleştirme hatası konusunda destek istemeniz gerekiyor. Duruma göre cihazınızı yetkili bir servise götürmeniz gerekebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?