Cep telefonunun kolay kullanımını sağlamak için yararlı fonksiyonlardan birisi otomatik dönme özelliğidir. Bazı durumlarda iPhone ekranı otomatik dönmeyebilir.  Bu sorunun farklı sebebleri olabilir. Bu yazımızda 4 farklı yöntem kullanarak iPhone otomatik dönmeme sorunu çözmenize yardımcı olacağız.

Dik tutuş şekli Portre modu olarak adlandırılır. Biz de yazımızda bu şekilde kullanacağız. Yatay tutuş şekli için de genelde kullanıldığı gibi Manzara modu diyeceğiz.

Yöntem 1: Ekran dönme özelliğinin kilitlenip kilitlenmediğini kontrol edin

IPhone kullanıcılarının yaptığı en yaygın hatalardan biri, cihazlarının ekran döndürme durumunu kontrol etmemesi. IPhone’un ekran dönme özelliği kilitliyse, yana doğru dönmez. Ekran dönme özelliği yanlışlıkla kilitlenebiliyor. Çocuğunuz bununla oynayabilir veya parmağınız çarpabilir.

Bu nedenle, iPhone ekranınız dönmezse, ekran döndürme durumunu kontrol ederek işe başlayın. Bunu yapmak için, cihazınızda ki Kontrol Merkezini yukarı doğru kaydırın ve ekran döndürme kilidi düğmesinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Varsayılan olarak, en sağdaki düğme. Etkinleştirilmişse, kapatmak için tekrar dokunun. Şimdi, Kontrol Merkezi’nden çıkın ve iPhone’u yanlamasına sorun olmayacak şekilde düzeltmek için telefonunuzu döndürmeye çalışın.

2. Yöntem: Ekran rotasyonunun diğer uygulamalarda çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Portre Yönlendirme Modunu devre dışı bıraktıktan sonra, iPhone ekranını düzeltebilmeniz, sorunu döndürmeyecektir. Yine de, ekran rotasyon kilidini devre dışı bıraktıktan sonra bile iPhone ekranımın dönmeyeceği zamanlar vardır. Bunun nedeni, her uygulamanın portre modunu desteklememesidir. Sadece Portre modunda çalışan birkaç iOS uygulaması var.

Aynı zamanda, yalnızca Yatay modda çalışan birçok uygulama bulacaksınız. Bu uygulamalar, cihazınızdaki ekran döndürme özelliğinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Ayrıca, telefonunuzun ekran döndürme özelliği ile ilgili farklı uygulamalar da bulabilirsiniz. Örneğin, Shake on Roke uygulaması, telefonunuzun ekranını sallayıp sadece çevirerek döndürmek için kullanılabilir.

Ayrıca, çeşitli oyunlar oynayarak telefonunuzun ekran döndürme özelliğinin çalışmasını kontrol edebilirsiniz. Sadece Manzara modunda çalışan farklı iOS oyunları (Super Mario, Need for Speed ​​ve daha fazlası) vardır. Bunun gibi bir uygulamayı başlatmanız ve telefonunuzun ekranını döndürüp döndüremeyeceğini kontrol etmeniz yeterlidir. IPhone ekranım her ne zaman dönmezse, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için böyle bir uygulama başlatıyorum.

Yöntem 3: Ekran zoom özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.

Ekran Yakınlaştırma özelliği açıksa, ekranınızın doğal rotasyonuna müdahale edebilir. Kullanıcıların, cihazın ana ekranındaki uygulamaların genel görünürlüğünü artırmak için Ekran Yakınlaştırma özelliğini açtıkları zamanlar vardır. .

Ekran Yakınlaştırma özelliğini devre dışı bırakarak cihazınızdaki ekran döndürme problemini düzeltebilirsiniz.

#1 Başlangıç ​​olarak, telefonunuzun Ayarlar sayfasını ziyaret edin ve “Ekran ve Parlaklık” bölümünü seçin.

#2 Ekran ve Parlaklık sekmesi altında, “Ekran Yakınlaştırma” özelliğini görebilirsiniz. Bu seçeneğe erişmek için sadece “Görüntüle” düğmesine dokunun. Buradan, Ekran Yakınlaştırma özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

#3 Yakınlaştırılmışsa, Ekran Yakınlaştırma özelliğini kapatmak için “Standart” seçeneğini seçin. İşiniz bittiğinde, seçiminizi kaydetmek için “uygula” düğmesine dokunun.

#4 Seçiminizi onaylamak için telefonunuzun ekranında ek bir açılır pencere mesajı gelecek. Bunu da onaylayın.

#4 Seçiminizi kaydettikten sonra, telefonunuz Standart Modda yeniden başlatılacaktır. Tamamlandığında, iPhone’un otomatik dönme sorununun çözüp çözülmediğini kontrol edin.

 

Ekran hala dönmüyorsa donanım sorunu olabilir.

Yukarıda belirtilen tüm çözümleri uyguladıktan sonra, iPhone ekranı hala otomatik dönmüyorsa, cihazınızla ilgili donanımsal bir sorun olabilir. IPhone’daki ekran döndürme özelliği, ivmeölçer tarafından kontrol edilir. Cihazın genel hareketini izleyen bir sensördür ivmeölçer. Bu nedenle, iPhone’unuzun ivmeölçeri arızalı veya bozuksa, telefonunuzun duruş pozisyonunu algılayamaz.

Bu sorunu bir iPad’de yaşıyorsanız, yan anahtarı kontrol edin. Telefonunuzda donanımla ilgili bir sorun varsa, servise başvurmalısınız.

 

Bu yöntemler sorununuzu çözdü mü? Farklı bir yöntem mi biliyorsunuz? Kafanıza bir şey mi takıldı? Görüşleriniz bizim için değerli. Soru sormaktan çekinmeyin.

5 YORUMLAR

  1. ya bnm telefonum ekran dondurmesi calısıyor ama ne tarafa versem tam tersine yani ekran yukarıya dönüyor cok sacma bir durum neyden yapar sensorü denedim olmadı ekran denedim olmadı

  2. lütfen bana yrdım edin lütfen ne yapmam lazım teknik servisler bile bilmiyor aplle bayisine gittim anakarttan yapr suan tamiri yok dedi nasıl tamiri olmayan bir sey varmı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?