iPhone Ekranında Yeni Sisteme Geçiliyor

iPhone akıllı telefonlarında LTPO TFT sistemi geliyor. LTPO TFT sistemi nasıl çalışacak? Farklar neler olacak? Yeni teknoloji için son bilgiler.

0
127

Akıllı telefon ekranlarında bir değişim söz konusu. LCD panellerde yaşanan gelişiler bir yana, birçok  markanın OLED ekranlara geçiş yaptığını ve daha başarılı ekran teknolojilerine doğru bir ilerleme olduğunu görüyoruz. Ekran konusunda uzun süredir kararlarıyla konuşulan markalardan birisi de Apple olarak karşımıza çıkıyor. Genelde LCD panel kullanan markanın OLED ekrana geçmesi, sonra tekrar LCD ekran kullanacağı iddiaları derken işlerin biraz arapsaçına döndüğünü görüyoruz. LCD ile OLED arasında tartışmalar devam ederken iPhone ekranları için yeni bir teknoloji daha gündeme geldi. Bu kez ekranlar için pil durumunu etkileyecek bir güncelleme yolda.

iPhone Ekranları Nasıl Değişecek?

Değişikliğin iPhone akıllı telefonlarında pil tasarrufunu öne çıkaracağı belirtiliyor. Mevcut OLED ekranlarda kullanılan LTPS TFT arka panellerde, parlaklık durumunun enerji tüketimine bir hayli etkisi olduğu görülüyor.

LTPO TFT sistemi

Kısacası bu ekranlarda çok net görüntü verilirken, pil daha çabuk tükeniyor. İşte IHS Markit analistlerinden gelen bilgilere baktığımız zaman Apple’ın bu konuda bir değişikliğe gideceğini görüyoruz. İddialara göre LTPS teknolojisi yerine LTPO TFT sistemi gelecek.

iPhone Ekranlarına Nasıl Bir Artı Sağlar?

Yeni ekran teknolojisiyle beraber ortalama pil dayanma süreleri arttırılacak. Çünkü ekranın en yüksek parlaklık değerinde bile, eski nesle göre %15 daha başarılı olduğu görülecek. Haliyle LTPO teknolojisi sayesinde ekranların güç tüketimi azalacak. Ayrıca ekrana bağlı olarak ısınma durumunda da iyileştirmeler yapılmış olacak.

LTPO TFT sistemi

Hem ekranın harcadığı gücün azalması hem de ısınmanın artmasının önüne geçilmesi gibi iki yönlü bir etki, pil süresinin uzamasını sağlayacak. Zaten Apple’ın 2000-3000 mAh değerinde pilleri ile piyasanın gerisinde kaldığını görüyoruz. Apple’ın böyle bir teknolojiye geçiş yapması, markanın rakipleriyle farkı kapatmasını sağlayabilir. Yeni ekran teknolojisi için belirtilen marka konusunda da bilgi verelim. Yeni teknoloji için Apple’ın ilk adresinin LG olacağı konusunda bilgiler var. Markanın 2019 iPhone modelleri için bu teknolojiye geçeceği düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Bentley Edition Özel Serisi Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?