Özellikle Android işletim sisteminden, iOS işletim sistemine yeni geçen kullanıcıların ilk etapta zorlandıkları bazı düzenlemeler var. Baktığınız zaman çok kolay olarak görebileceğiniz işlemler bile zaman zaman zorlayıcı hal alabiliyor.

Özellikle iOS işletim sistemine yeni geçiş yapmış olan takipçilerimizin sorun yaşadıkları, daha doğrusu detaylarına ulaşmak istedikleri ayarlardan birinden söz edeceğiz. Bu yazımızda iPhone akıllı telefonları için duvar kağıdı ayarlamalarının nasıl yapılacağını ve bu konuda bilinmesi gereken detayların neler olduğu konusunda bilgiler paylaşacağız. Hemen neler yapılabildiğine ve duvar kağıtlarının nasıl değiştirilebildiğine bakalım.

iPhone Duvar Kağıdı Değiştirme

Duvar kağıdı seçimlerinde Apple’ın koleksiyonları içerisinde seçim yapabileceğiniz gibi kendi fotoğraflarınız içerisinde ya da kitaplığınız içerisinde de seçim yapabiliyorsunuz. Önce bu konuda özgür olduğunuzu belirterek başlayalım. Üstelik duvar kağıdı seçimlerinizde sadece hareketsiz duvar kağıtlarını seçmenize gerek yok.

Bunun yanında canlı fotoğraflar için de seçim yapmanız mümkün. Ayrıca telefonunuzu hareket ettirirken duvar kağıdının da bakış açısının değişmesi durumlarına kadar ayarlamalar yapmanıza izin veriliyor. Bunun için ekstra bir uygulamaya ya da yazılıma gerek yok. Bu detayları paylaştıktan sonra dilerseniz geçelim ayarlamanın nasıl yapılacağı kısmına.

  • iPhone Duvar Kağıdı değiştirmek oldukça basittir. Sadece kendiniz için doğru resmi seçmeniz yeterli olabiliyor. Yapacaklarınıza geçelim.
  • iPhone akıllı telefonunuzdan ayarlar uygulamasını başlatın. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra, açılan menü üzerinden de Duvar Kağıdı kısmına girin.

iPhone Duvar Kağıdı

  • Burada ise “yeni bir duvar kağıdı seçin” kısmını işaretleyin. Şimdi Apple’ın stok kütüphanesi ya da kendi fotoğraf albümünüz içerisinden seçim yapmanız istenecek.
  • Sonrasında kullanmak istediğiniz duvar kağıdı için tür seçimi yapmanız gerekecek. Türler konusunda da kısa kısa bilgiler vermemiz gerekecek.

Dinamik: Apple’ın stok kitaplığı içerisinde bulunan görsellerdir. Bu görseller içerisinden seçim yaparak, iPhone’unuzun hareketini görüntüleyen ve tepki veren efektlere sahip resimlere seçebiliyorsunuz. Adı üzerinde dinamik seçimler sunuluyor. Belli hareketlere göre belli efektler sunan iPhone Duvar Kağıdı seçimleri yapmak için bu türü kullanmanız gerekiyor.

Canlı: Bu özellik Apple’ın iPhone 6s ve üzeri serilerinde kullanıma aldığı bir özellik. Eğer kendi oluşturduğunu bir canlı fotoğraf yoksa yine Apple’ın stok fotoğrafları üzerinden seçin yapabildiğiniz tür, adı üzerinde canlı fotoğrafları seçmenize izin veriyor. Fotoğraflarda belli bir hareketin olduğunu görüyorsunuz. Apple bu fotoğrafları, “canlandırılan bir görüntü” olarak nitelendiriyor.

iPhone Duvar Kağıdı

Hareketsiz: En standart olarak sunulan iPhone Duvar Kağıdı kısmı burası olarak karşımıza çıkıyor. Bu kısımda Apple’ın yine stok serisi fotoğrafları içerisinde seçim yapabiliyorsunuz. Hareketsiz fotoğraflar, bildiğimiz iPhone Duvar Kağıdı olarak tanımlanabilir. Sadece görüntülerin bulunduğu ve sabit görüntülere yer verilen duvar kağıtlarının seçimi bu kısımdan yapılıyor.

Fotoğraf Kütüphanesi: Bu kısım ise kullanıcıların kendi resimleri içerisinde seçim yaptıkları bölüm. Burada Apple’ın sunmuş olduğu stok görüntülerine değil, doğrudan kendi resimlerinize erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu bölümde yer alan fotoğraflarda sabit görseller olabildiği gibi hareketli görsellere de yer verildiğini görüyoruz.

Hareketli görseller için canlı fotoğraflardan söz ettiğinizi de belirtelim. Yukarıda söz ettiğimiz gibi kendi oluşturmuş olduğunuz canlı görselleri de bu kısımda kullanmanız mümkün. Bunun için ekstra herhangi bir ayar ya da düzenleme yapmak gerekmiyor.

iPhone Duvar Kağıdı

iPhone Duvar Kağıdı seçimi konusunda türleri anlatabildiysek, kaldığımız yerden devam edelim. Bu şekilde düzenleme menüsü üzerinden türü seçmenizin ardından bir sonraki aşamaya geçiş yapıyorsunuz.

  • Bu türler arasından seçiminizi yapmanızın ardından istediğiniz fotoğrafı da seçmeniz gerekecek.

iPhone Duvar Kağıdı

  • Seçiminizin ardından ön izleme moduna geçiş yapıldığını göreceksiniz.
  • Bu mod sırasında, resmin nasıl seçilmek istendiği konusunda bilgi alabilirsiniz. Yine burada da seçim yapmadan önce bilmeniz gereken kısımlar var.

Perspektif: Bu seçimi seçtiyseniz, hareketsiz görüntü, siz ekranı hareket ettirdikçe bir nebze perspektifte değişiklikler olacaktır. Bu şekilde telefonun hareketine göre duvar kağıdının hareketinde de değişim olduğunu göreceksiniz.

Canlı Fotoğraf: Bir canlı fotoğraf görüntüsü seçilmişse, bu durumda da sağlam bir basıştan sonra görüntünün canlanmasına izin verecektir. Fakat bu özelliği kullanabilmek için iPhone 6s ve üzeri serilere sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca bu seçim şarj süresinin biraz daha kısalmasına neden olabilir. Seçiminizi buna göre düzenlemeniz gerekiyor.

Hareketsiz: Bu seçim ise doğrudan hareketsiz olarak sunulan görüntünün, duvar kağıdınız olarak seçilmesine olanak sağlayacaktır.

  • Bu kısımda da seçiminizi yapmanızın hemen arından “ayarla” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

iPhone Duvar Kağıdı

  • Ayarlar sekmesinden sonra bir seçenek daha karşınıza çıkacak. Bu kısımda da ayarlamanın kilit ekranı, giriş ekranı, her ikisi de şekillerinden hangisi olarak yapılacağı sorulacak. Bu bölümde de seçiminizi isteğinize göre yapmanız gerekiyor.

Tüm bu işlemleri tamamlamanızın ardından iPhone Duvar Kağıdı ayarlama işlemi tamamlanacaktır.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?