iPhone durup dururken kapanıyor mu?

0

Son günlerde, sitemize bu konu ile ilgili çok soru gelmeye başladı. Ben de bu yazımda bu konuya değinmeye karar verdim. Gelen şikayetler aşağıdaki gibi:

  • 10 kullanayım barışık olayım dedim bu gün dışardaydım şarjım %34 deyken telefon aniden kapandı açmak istediğimde kabloyu tak ve pilin kırmızı ışışıgı yanıp sönenen bir uyarı ekranı geldi ve o ekranda gitti telefon bir mütttet açılmadı sonra tekrar denedim telefon açıldı %33 şarja sahip ti… sonra telefon açıldıktan 3 saniye sonra tekrar kapandı bu işlemi yaklaşık 10 kereye kadar devam ettim kapandı açtım en sonunda telefonu kırıcaktım sinirden. neyseki açıldı şarj %27 düştü neyse öyle devam ettim %10 a geldiğinde aynı sorunu yaptı bu aniden kapanmalarının sebebi nedir…  A. İhsan KESER
  • 4s kullanıyorum telefonu alalı bir buçuk yıl oldu ve garantisi devam ediyor ben telefonumu aniden şarj bitmesi şarj %50-20 arası telefonun kapanması ve şarj cihazı istmesi nedeniyle ..  Ahmet E.
  • Merhabalar cihazım ıpone 6 plus daha önce adana kvk servisine yolladım ses açma kapama tuşu arızalı ve kamera zom yapmıyor bulanık görüntü veriyordu yapıldı geldi ama bir ay sürdü kendime sorum etmedim kullandım şimdi ise şarj % 55 civarı da kapanıyor şarza takıyorum hemen 55 yükseliyor şarj yeri bozuk zor şarj ediyorum.  Emrah…

Yukarıdakiler gibi çok sayıdaki şikayetlerden sadece üçü..

iPhone batarya pil sorunları ile ilgili daha önceden yazdığımız önemli yazılar vardı. Öncelikle bunu okumanızı tavsiye ediyoruz:

iPhone pil / batarya sorunları ve çözüm yolları

iPhone pil/batara değişimi gerekli mi? Fiyatlar nasıl?

Şimdi gelelim olası çözüm yollarına;

1- Şarj aleti

iphone-sarj-aleti-1

Apple’ın orjinal şarj aletini mi kullanıyorsunuz? Sorun şarj aletinden kaynaklanıyor olabilir.

2-Güncelleme

Öncelikle sorun güncelleme ile giderilebilecek kaynaklı olabilir. Yedek alıp cihazınızı son iOS sürümüne güncellemeyi deneyebilirsiniz.

3- Sıfırlama

Cihazınız zaten güncelse veya güncelleme ile sorununuz çözülemiyorsa, Öncelikle telefonu tamamen şarj edin ve aşağıdaki işlemi uygulayın;

Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm ayarları sıfırla

kısmından cihazınızın ayarlarını sıfırlayınız. Bu işlem bilgilerinizi silmeyecektir. Sadece telefonunuza reset atmış olacaksınız. Bazen şarj yüzdesi yanlış gösterilebiliyor. %50’de takılı kalıyor ama aslında daha az şarjı var. Bu durumu anlamak için 30-40 dk. cihazı gözlemlemeniz yeterli olacaktır.

4- DFU mod

iphone-7-dfu-modu

Cihazınızı DFU moduna alın.Aşağıdaki yazı bu konuda yol gösterici olacaktır:

iPhone dfu moda alma nedir ve nasıl yapılır?

5- Pil kalibrasyonu

pil-iphone-sorun

Pil kalibrasyonu işlemi için iPhone’unuzun pilini tamamen tüketin. (şarj seviyesi yüzde 0’a inecek ve telefonunuz otomatik olarak kapanacak)Daha sonra şarj seviyesi yüzde 100’e ulaşana kadar şarj edin ve şarj süresince telefonunuzu şarjdan çıkarmayın veya kullanmayın. Cihazın yüzde 100 şarj edildiğini gördükten sonra 1 saat daha şarjda bırakın. iPhone’unuzu normal şekilde kullanın ve ilk adımları (yüzde 100 şarj etme, 1 saat ekstra şarjda bırakma) tekrarlayın.

6- Apple servisi

iphone-servis

iPhone’unuzu ne zaman aldınız? Zaman içinde pil ömrü azalır. Özellikle yanlış kullanımlar pilin ömrünün hızla bitmesine neden olur. Eğer pil artık bozulduysa, iyi bir servise götürmelisiniz. Kalitesiz pil takılması durumunda, sorun devam edecektir. Pil/batarya değişimi garanti kapsamında değildir. (Eğer cihazınızı alalı 1 yıldan az olduysa, garanti kapsamında tamir yapabiliyorlar. Bununla ilgili çok örnek var. Değişim de yaptıklarını sürekli duyuyoruz. Servise bağlı..)

Şarj entegresi de bozulmuş olabilir. Bunun için de çare servise götürmekten geçiyor.

Ek bilgi: Bugün paylaşacağım bir program ile bataryanızın durumunu görebilirsiniz. Kapasitesinin ne kadarının halen kullanılabilir olduğunu gördükten sonra, ne yapacağınıza daha rahat karar verebilirsiniz.

Siz de bu sorunu yaşadıysanız nasıl çözdünüz? Paylaşmak güzeldir. Tecrübelerinizi paylaşın.

 

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here