iPhone Digital Crown İddiaları Ne Kadar Gerçek?

0
53
iPhone Digital Crown

Yeni yılla beraber teknoloji dünyasında birçok yeni haberde gündem olmaya başladı. Bu sene teknoloji dünyasının en çok beklenen haberlerinden biri ise aslında Apple’ın akıllı telefon serilerinin yeni üyeleri. Akıllı telefonların uzun süredir gündemde olmasından mı yoksa Apple’ın akıllı telefonlarına ekstra bir ilgi duyulmasından mı bilinmez ama henüz yeni telefonların doğrulanmış tek bir detayı bile olmasa da epey uzun bir süredir Apple’ın yeni seri iPhone telefonları hakkında iddialar gündeme gelmekte. Bu noktada markanın son olarak iPhone 8 telefonları için yeni iddiaları da gündem olmuştu. Yılbaşından hemen önce ortaya atılan iddialarla beraber iPhone 8 için bu kez ise Digital Crown tuşu öne sürülmüştü.

Akıllı Saatlerinde Görmeye Alışmıştık

Apple’ın daha çok akıllı saat modellerinden fiziksel tuş olarak kullanıcılara sunduğu Digital Crown tuşu aslında Apple’ın akıllı saatlerinde bir nevi akıllı telefonlarında kullanılan fiziksel tuş olan Home tuşuna karşılık gelmekte. Hem tasarım konusunda cihazlara hoş bir görüntü kazandıran hem de oldukça işlevsel olan Digital Crown tuşunun bu kadar sevilmesi sonrasında ise Apple’ın yeni kararlar aldığı da iddia edilmişti.

iPhone Digital Crown

Markanın aldığı karar ile beraber artık iPhone 8 akıllı telefonlarında da Digital Crown tuşlarının kullanılacağının ortaya atılmasıyla beraber yeni tartışmalarda başladı. Özellikle böyle bir adım atılmasının tasarımı nasıl değiştireceği de tartışılmaya başlandı.

OLED Ekranlara Ters Mi Düşüyor?

Digital Crown iddialarının gündeme gelmesiyle beraber Apple’ın iPhone 8 telefonları için yeni tuşlarının kullanılması durumunda tasarımın nasıl değişeceği de merak konusu oldu. Hemen belirtelim Apple’ın bu modelde OLED ekran kullanacağı artık neredeyse %80 ihtimal durum böyle olunca Digital Crown tuşunun iddiası bile OLED ekranları nasıl etkiler öne çıktı.

iPhone Digital Crown

Bakıldığı zaman gerçekten ekran çerçevesinde oldukça büyük bir fiziksel tuş kullanılması tasarımı doğrudan da etkileyecek. Böyle bir tercih yapılması durumunda Apple’ın tasarımında çerçevesiz model ve kavisli ekranlar gibi ekstra özellikler kullanıcılara sunulamayacak gibi.

Ne Kadar İşlevsel Bir Digital Crown Tuşundan Bahsedebiliriz?

iPhone 8 için şu an iddialara bakacak olursak ciddi tasarım değişikliklerine gidileceği açıkça ortada. Fakat bu tasarım değişikliklerinin yeni patentlerle beraber ortaya çıkan Digital Crown tuşuna uygun olmadığını da şimdiden belirtelim.

Apple Watch akıllı saatleri üzerinde bulunan tuşların saate oranla ne kadar büyük bir tuş olduğunu düşünürsek tüm tasarım iddialarına Digital Crown tuşu şimdilik ters düşüyor. Fakat illa ki telefonların yan kısmında Digital Crown tuşu bulunacak iddiası da yok. Yani patent görsellerinde tuşların alışılagelmişin dışında bir bölgede kullanılabileceği düşünülüyor.

iPhone Digital Crown

Merak edilen bir diğer nokta ise tuşlar ne tasarıma entegre edilse dahi nasıl işlevlerinin olacağı. Bu noktada Apple’ın yapabileceklerini tartışmak yersiz olur. Belki Home tuşunun tamamen kaldırıldığını ve tüm işlevlerinin de yeni Digital Crown tuşlarını eklendiğini görebiliriz, belki de sadece tuşlar kamera özelliği için kullanılan özel butonlar olarak da kullanılabilir.

Tüm bunlar için öncelikle Apple’ın Digital Crown butonunu gerçekten iPhone 8 telefonlarında kullanıp kullanmayacağını öğrenmemiz gerekiyor ki Apple’ın da patent başvurularının dışında bu konuda henüz net bilgiler yok. Bu nedenle özellikle Apple’ın açıklaması yeni teknoloji için bir hayli büyük önem taşıyacak.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?