iPhone cihaz değişim ücretleri- 2018 güncel

4
1033

2018 yılı iPhone cihaz değişimi ücretlerini hangi şartlarda cihaz değişimi gerçekleştirildiğini ve daha birçok ayrıntıyı paylaştığımız bir konuya hoşgeldiniz. Sadece 2018 yılı için iPhone cihaz değişimi fiyatlarını merak ediyorsanız daha fazla zamanınızı almak istemeyiz. 2018 iPhone ücretli değişim fiyatları için  tıklayınız.

Daha fazla bilgi için okumaya devam ediniz…

Sık sık şu soru geliyor: iPhone’um bozuldu. Değişim olur mu? Bu yazıda akla gelebilecek her soruya cevap vermeye çalışacağız.

Garanti kapsamındaki iPhone cihazınız arızalandığında ve Apple yetkili servisine başvurduğunuzda birkaç farklı durumla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bunlar;

  • Cihazınızın arızası garanti kapsamında olmayabilir. (Ekran kırılması vb..): Bu gibi durumlarda öncelikle cihazın garanti kapsamına girmesi gerekir. Bu yüzden de ücretli olarak tamir edilmelidir.
  • Sorun cihazın serviste incelenmesini engelleyecek bir sorun olabilir. (Su teması, yetkisiz müdahale, aşırı parçalanma vb..): Bu gibi durumlarda Apple servisi cihazınızla ilgilenmeyi reddedecektir.

Örneğin aşağıdaki resimde ki sorunlara bakalım. Bu Apple’ın servis kılavuzundan bir alıntı. Burada kırmızı alandaki sorunlara rastlanılması halinde cihazın kullanıcıya iade edilmesi gerektiği söyleniyor.

Apple servis el kitabı
  • Cihazın arızası parça değişimi yapılarak garanti kapsamında ücretsiz yapılabilir. Pil değişimi, hoparlör, ses açma/kapama  butonu gibi değişimler bu kısımda örnek gösterilebilir.
  • iPhone’da bulunan arızalar parça değişimi yapmayla düzelmeyecekse, parça değişimindense cihaz değişimi tercih edilebilir ise bu sefer de cihaz değişimi yapılır.

iPhone cihaz değişimi yapmanın bazı şartları vardır.

Sorunlar kullanıcı kaynaklı ise ücretli iPhone cihaz değişimi yapılır.

Sorunlar üreticiden kaynaklanıyorsa, ücretsiz iPhone cihaz değişimi yapılır.

iPhone cihaz değişimine kim karar veriyor?

Türkiye’nin birçok ilinde Apple yetkili servisi vardır. Yeni ismiyle Apple servis sağlayıcı. Bunların toplu bir listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Apple yetkili servisleri

Siz cihazı size en yakın Apple yetkili servisine götüreceksiniz. Onlar cihazı inceleyecekler. Birkaç işlem dışında (Restore etme, yazılım yükleme, pil değişimi vs..) bir çok sorun için cihazınızı Apple onarım merkezine gönderiyorlar. iPhone’un değişmesine, tamirine veya işlem yapılmamasına onlar karar veriyorlar.

Apple Onarım Merkezi nerede?

Yolu Apple yetkili servislerinden geçmiş bir çok kişi bu ismi duymuştur: Apple Onarım Merkezi. Yedek parçanın yetkili servislerde bile bulunma zorluğundan dolayı, her türlü ciddi sorun için cihazlar Apple onarım merkezine gönderiliyor.

Apple onarım merkezi İstanbul’da. İstanbul’da 2 adet var. Bunlar;

Zorlu Center Apple Retail Store

Akasya Avm Apple Retail Store

Apple Onarım Merkezi iPhone değişimine karar verdi. iPhone değişim ücretleri ne kadar?

2018 yılı Temmuz zamları sonrasında  iPhone değişim ücretleri şu şekilde:

Ekim 2018’den itibaren Apple servis fiyatları

iPhone’unuz için değişim kararı verildiğinde, değişim cihazı olarak Swap cihaz verilmektedir. Swap cihaz hakkında bilgi edinmek için bu konuda yazdığımız şu yazıya bakınız:

Swap cihaz nedir?

iPhone’umun ücretli değişimini kabul etmeli miyim?

Bu sorunun cevabı zamandan zamana, kişiden kişiye ve telefondan telefona değişiyor. Ama bu konuda yardımcı olmak adına bana mantıklı gelen birkaç şey söyleyebilirim:

  • Garanti sürenizin bitmesine daha çok varsa ücretli değişim mantıklı olabilir.
  • iPhone 6 üstü telefon kullanıyorsanız, fiyatlara bakarsak ücretli değişim mantıklı olabilir.
  • Örneğin; iPhone 6’nın swap cihazı için 1800 TL vermek bana pek mantıklı gelmiyor. Sıfırı da aşağı yukarı o fiyata bulunabiliyor.

iPhone’u değiştirirken yanında aksesuarlarını da değiştiriyorlar mı?

Hayır. Sizden eski Apple aksesuarlarınızı almadıkları gibi, sadece iPhone cihaz değişimi yapıyorlar.

İmei çalındı. Cihaz değişimi yaptırabilir miyim?

Değişim yaptırabilirsiniz. Ama BTK onaylı bir imei olmalı. Bunu da distrübütör firmalar gerçekleştirecek. Değişimden gelen cihazın imeisi de hattınıza kayıt edilecektir.

İmei sorunu yaşıyorsanız şu konuya bir göz atın: Imei çalındı

Son olarak;

iPhone cihaz değişimi ile ilgili sorunuzun cevabını burada bulamadıysanız şu konuya bakmanızı öneririm: iPhone cihaz değişimi

 

Özet
Tarih
İncelendi:
iPhone cihaz değişmi 2018 fiyatları
Puanı
51star1star1star1star1star
Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba, 2017 mayıs ayında Amerika da apple store dan aldığım iPhone se model telefonun anakartı arızalandı. Türkiye de garanti süresi 1 yıl olduğunu söylediler 1300 tlye değişim yapabileceklerini söylediler. Soru şu telefonu Amerika ya gonderirsek orda değişim işlemini ücretsiz yaparlar mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?