iPhone Çökerten Mesaj Kâbus Olmaktan Çıkıyor

0
111

Geçtiğimiz günlerde yeni bir iOS açığı ortaya çıktı. Benzerleri daha önce birçok kez ortaya çıkan güvenlik açığı, yine iMessage uygulaması üzerinden yayılan bir sorun olarak öne çıkmıştı. Söz konusu sorun nedeniyle kullanıcıların cihazlarının yine çökme ve donma sorunlarıyla karşı karşıya kaldıkları açıklanmıştı.

Kullanıcıların cihazlarının donmasına ve cihazın yeniden başlatılmasına kadar sorunlar yaşanmasına neden olan açık için yapılacak işleminde oldukça basit olması epey bir can sıkmıştı. Söz konusu açığı kullanmak için tek yapılması gereken iMessage üzerinden bir link göndermekti. Bu linklerin karşı tarafa ulaşması durumunda, karşı tarafın iPhone cihazında uzun süreli donma sorunlarının ortaya çıkacağı açıklanmıştı.

Apple Önlemini Aldı ve iOS Açığı için Güncelleme Yayınladı

Daha öncede benzeri şekilde gördüğümüz güvenlik açığına neden olan linklerinden de GitHub üzerinden yayınlanmasının ardından Apple harekete geçti. Teknoloji devi konu hakkında kapsamlı bir çalışma yaptığını açıkladı ve sorunun giderilmesi için yeni bir güncelleme yayınlanacağı belirtildi. Güncellemenin doğrudan iOS sürümlerine ekleneceği iMessage üzerinde yeniden düzenlemeler yapacağı açıklandı. Apple’ın tüm bu açıklamalarından sonra ise beklenen güncelleme ortaya çıktı. Öncelikle mesaj linklerinin silindiği açıklandı.

iMessage

Github üzerinden yapılan paylaşımlarında kaldırıldığı bilgisi verildi. Kısa süre önce yayınlanan iOS 11.2.5 beta 6 sürümüyle beraber ise söz konusu güvenlik açığı giderildi. Yaşanan güvenlik açığının her kullanıcı için kapatılacağı sürümde böylelikle ortaya çıkmış oldu. En geç önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanması beklenen iOS 11.2.5 beta 6 güncellemesiyle beraber, Apple’ın bu güvenlik açığını kapatacağı açıklandı.

Yeni iOS sürümünde güvenlik sorununu tamamen ortadan kaldıracak olan Apple’ın, bunun dışında açıklanmayan bazı iMessage açıklarına da son vereceği belirtiliyor. Tüm bunlar için yeni güncellemenin sürüm notlarını incelemek gerekecek. Sürüm notları içerisinde yer alan bilgilere göre kapatılan güvenlik açıklarının da boyutları ortaya çıkmış olacak. Yeni güncellemenin final sürümü yayınladığı zaman sitemizden bu sürüme de yer vereceğiz. Şimdiden sorunun çözülmesini istiyorsanız, beta sürecine kayıt olup güncellemenin son yayınlanan beta 6 serisini de yükleyebilirsiniz. Fakat final sürümü içinde çok beklemek gerekmeyeceğini tekrar hatırlatalım.

İLGİLİ HABER:  Apple’dan Önemli Bir Uyarı Daha Geldi

İlginizi Çekebilir: Beklenen Açıklama! iPhone Yavaşlatma Sistemi Değişiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?