iPhone çalışıyor ama ekran siyah sorunu nasıl çözülür?

6
19108
iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu

İşimizin zor kısımlarından biri de başlık seçmek. Başlık seçerken meramımızı kısa bir cümle ile anlatmamız gerekiyor. Bu yüzden saçma başlıkların ortaya çıktığı da oluyor. Bu konuda da böyle oldu. Bize sıklıkla gelen bir sorunun çeşitli hallerinden birini başlıkta kullandım. Genelde bu soru şu şekillerde gelir:

 • iPhone çalışıyor ama ekranda görüntü yok.
 • iPhone’umda siyah ekran hatası var.
 • iPhone’umun ekranı karardı. Ama çalışıyor.
 • iPhone’umun ekranı karardı.

Yukarıdakiler gibi birçok cümle öbeği soru olarak karşımıza çıkmakta. Bu sorunları yaşayan arkadaşlara yardımcı olma adına bu konuyu hazırlıyoruz. Bu çözümleri Samsung vb… cihazlarda da deneyebilirsiniz. Bu sorun genelde ortak bir sorun.

# Siyah ekran hatası genellikle bir LCD ekran sorunudur. Yani LCD teknolojisinden kaynaklanır.

Uyarı:

Başımız ağrıdığında bunun sebebi kesinlikle migrendir diyemeyiz. Doktor her hastayı ayrı bir vaka olarak ele alır. Tüm tetkiklerini yapar ve bir kanıya varır. Uygulayacağı tedavi sonuç vermezse, gerekirse hastalık hakkında verdiği yargıyı değiştirir. Bu durum teknik sorun çözümlerinde de bu şekildedir. Bu konuda da bu şekildedir. Ekranın kararmasının çok sayıda nedeni olabilir. Bu yazıda birkaç çözüm yazacağız. Bunlardan bir tanesinin işe yaramasını umuyoruz. Sorun düzelmediği takdirde Apple yetkili servislerine başvurmaktan çekinmeyiniz. Bu sorun Apple garantisi kapsamındadır. Genelde kullanıcı hatası olarak görülmez. Yazılımsal önlemlerle düzelebileceği gibi ücretsiz ekran değişimi, cihaz değişimi yapılabilir.

Çözüm #1

Telefonunuzun ekranı karardı ama hala çağrı alabiliyor, birisini arayabiliyorsanız bu yöntemi kullanın.

 1. Cihazınızı yeniden başlatın. Bu iPhone için hard reset dediğimiz işlemdir. Bakınız: Hard reset nasıl yapılır?
 2. Düzelmediyse cihazınızın pili tamamen boşalana kadar bekleyin. Sonra şarj edin ve yeniden başlatın. iPhone kullanıyorsanız hard reset yapın.

Çözüm #2

Çıkarılabilir bir batarya kullanıyorsanız (iPhone’da çıkarılabilir batarya yoktur.) bu yöntemi deneyin.

 1. Bataryayı çıkarın.
 2. 1 dakika bekleyin.
 3. Bataryayı takın. Güç tuşuna 10 saniye basın.
 4. Telefonu şarja takın.
İLGİLİ HABER:  iPhone X'in tüm özellikleri

Çözüm #3

Bu çözüm yolu özellikle bilgilerini kurtarmak isteyenlere yönelik. İlk 2 çözüm işe yaramadıysa bunu da deneyebilirsiniz. iPhone – Monitör adaptörler var. 30-40 TL’ye satılıyor. Bunlardan bir tane alın. Telefonunuzun görüntüsünü ekrana aktarın. Kurtarmak istediğiniz bilgileri kurtarın.

Çözüm #4

Garantiniz devam ediyorsa yetkili servise gidin. Ücretsiz tamir edilme ihtimali oldukça yüksek. Garantiniz bittiyse de özel servislerde tamir veya ekran değişimi yaptırabilirsiniz.

Sonuç:

Telefonunuzun ekranı birden karardıysa bu yöntemleri deneyebilirsiniz. İşe yarayıp yaramadıkları konusunda bizi bilgilendirirseniz memnun oluruz. Sizin de bu sorun için bildiğiniz çözümler varsa öğrenmeye hazırız. Sorularınız varsa yorum kısmından sormaya çekinmeyin.

6 YORUMLAR

 1. Merhaba
  İPhone 6s ekranımı yeni değiştirdik fakat güneş olan yerde ön flaş patladığında Ekranın ışığını çok açtığımda ekran kararıyor ama ışık tutunca görüyorum dediklerinizi yaptım fakat işe yaramıyor işyerinde ceketimdeyken telefonunda düşürmüşler yeniden sağ üst köşeden çatlamış boydan boya telefoncuya götürmeyede utanıyorum napıcam bilmiyorum

 2. ıphone 8 kullanıyorum telefonumu düşürdüm ve çizgi oluştu ekran karardı kesinlikle hiç görüntü yok. şuna çizgide kalktı tamamen siyah. herhangi bir fiziksel hasar yok ekran kırılması vs. ayrıca arandığında mesaj atıldığında ses geliyor sadec hiç görüntü yok. bunun çözümü nedir garanti karşılarmı?

 3. Merhabalar İ Phone 11 promax kullanıyorum
  Konusurken olan ekran kararması kulaktan telefonu uzaklaştırdıktan sonra geri dönmüyor
  Bu sorun aldığımdan beri var
  Bir çözümü var mı?
  Teşekkürler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?