Bir iPhone buldum sahibine nasıl ulaşırım? Yolda kapalı ya da kilitli iPhone buldum, sahibini nasıl bulabilirim?

Kaybolan ya da çalınan bir iPhone’un sahibini bulmak, şifre kilidi etkinleştirilmiş olsa bile düşündüğünüzden daha kolaydır. Bulduğunuz iPhone’un sahibiyle bağlantı kurmanın düşündüğünüzden daha hızlı yolları vardır.

Kaybolan veya çalınan bir iPhone’un sahibiyle nasıl iletişime geçilir?

Herhangi bir şekilde kaybolmuş veya çalınmış bir iPhone bulduğunuzda, ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, bulduğunuz iPhone’u polis ya da belediye gibi bir kamu kurumuna götürdüğünüzde, kurumda çalışan ve çok dürüst olmayan bir kişi tarafından tezgah altı yapılma ihtimali vardır. Bu ihtimali düşünüp bulduğunuz iPhone’un sahibine kendiniz ulaşmak isterseniz, aşağıda önerdiğimiz bazı yolları deneyebilirsiniz.

#1. iPhone’da şifre kilidi yoksa, son aramaları kontrol edin.

Hiç kimse başka birinin gizliliğini çiğnemek istemez ancak sonunda kaybettiği iPhone’u sahibine ulaştırma gibi iyi bir amaç varsa bu gizliliği çiğnemek olmaz. Elinizdeki iPhone’un sahibinin düzenli olarak iletişim kurduğu bir numarayı aramak için Telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar simgesine dokunun. Şansınız varsa listede Ev, İş veya Koca etiketiyle kaydedilmiş bir arama görebilirsiniz.

#2. iPhone’da şifre kilidi varsa, Siri’den yardım isteyin

Çoğu kişi, iPhone’unda bir şifre kilidi olsa bile, Ayarlar’dan bu işlevi devre dışı bırakmadıkça, arama veya mesaj gönderme işlemleri yapmak için Siri’yi kullanabiliyor. iPhone sahibi daha önceden gerekli ayarları yaptıysa, Kilit ekranında Ana Ekran tuşuna basılı tutarak Siri’yi aktif hale getirebilir ve ona aşağıdaki gibi komutlar verebilir ve iPhone’un sahibine ulaşmayı deneyebilirsiniz.

  • “Evi ara”
  • “Annemi ara”
  • “Babamı ara”
  • “Karımı ara”
  • “Kocamı ara”

#3. iPhone’un açık kalmasını sağlayarak gelen aramaları cevaplayın

iPhone’un sahibi telefonunu kaybettiğini anlayınca, ilk işi başkasının telefonundan kendi numarasını aramak olacaktır. Bu nedenle, iPhone’un şarjının yeterli seviyede olmasını sağlamalı ve sürekli açık tutmalısınız.

#4. IMEI numarasını bulun ve GSM operatörü ile temasa geçin

Her iPhone’un IMEI adı verilen benzersiz bir numarası vardır ve bu numara kişinin kullandığı GSM operatöründe kayıtlıdır. Telefonun IMEI numarasını bulun ve iPhone sahibinin kullandığı GSM operatörü ile temasa geçin. Durumu anlatın ve IMEI numarasını operatöre ileterek cihazını sahibine ulaşmalarını talep edin.

IMEI numarasını bulmanın çeşitli yolları vardır:

  1. Telefonun arkasını kontrol edin. IMEI numarası iPhone 6s’den önceki modellerde cihazın arkasında, alt kısımda yazıyordu.iPhone 5 IMEI numarası
  2. Telefon uygulamasına *#06# yazın. Telefonun IMEI numarası ekranda görüntülenecektir.
  3. SIM kart yuvasını cihazın yanında çıkarın ve ters çevirin. IMEI numarasını yuvanın arkasında göreceksiniz.

iPhone IMEI numarası nerede yazıyor

IMEI numarası ve GSM operatörünü kullanabileceğiniz yöntem, bulduğunuz iPhone tamamen kapalıysa bile işe yarayacaktır. Telefonun hangi GSM operatöründe kayıtlı olduğunu öğrenmek için alternatifleri teker teker deneyebilirsiniz. Hali hazırda Türkiye’de 3 GSM operatörü bulunduğundan, bu işlem çok fazla vaktinizi almayacaktır.

#5. iPhone’umu bul mesajı olup olmadığına bakın

Bazı iPhone kullanıcıları, Kayıp Modu‘nu aktif hale getirerek kayıp iPhone’u kilitleyen, Düşük Güç Modu’nu açan ve Apple Pay’ı devre dışı bırakan iPhone’umu Bul özelliğini kullanabiliyor. Bu özellik, telefonun kilit ekranında bulan kişiye yönelik bir mesaj görüntülenmesini de sağlayabiliyor.

Bulduğunuz iPhone’un kilit ekranını açın ve telefon sahibinin onu bulan kişi için bir mesaj bırakıp bırakmadığını kontrol edin.

Bulduğunuz iPhone’la ilgili önemli bilgilendirme

Birçok iPhone sahibinin, cihazını izlemek için iPhone’umu Bul (Find My iPhone) özelliğini kullanabileceğini ve GSM operatörlerine telefonlarının kaybolduğunu ya da çalındığını bildirebileceğini unutmayın. Bu durumda telefon hücresel şebekeler tarafından kilitlenir ve kullanılmaz hale getirilir. Ancak telefonun yeri kapsama alanındaki hücresel şebekeler vasıtasıyla tespit edilebilir.

Bu durumdaki bir iPhone’u bulur ve sahibine ulaştırmak için herhangi bir şey yapmadan kolluk kuvvetleri cihazın, dolayısıyla sizin yerinizi tespit ederse durum hırsızlık olarak nitelendirilebilir.

İlginizi Çekebilir: AirPlay herhangi bir stereo ses sistemine ya da cihaza nasıl eklenir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?