iPhone Beyaz Ekran Sorunu İçin 3 Çözüm Yolu

1
6445

Sadık bir Apple taraftarıysanız, muhtemelen bir noktada can sıkıcı beyaz ekran sorunu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu rahatsız edici sorun, çoğunlukla cihazın sert bir darbeye maruz kalmasından sonra görülür. Ancak iPhone beyaz ekran sorunu (iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6S Plus vb.) talihsiz bir yazılım hatasından kaynaklanıyor da olabilir.

Apple’ın beyaz ekran sorunu ile karşılaşmayanlar kendilerini şanslı sayabilir. Geri kalanlar içinse bu aksaklık can sıkıcı bir sorun olabilir.

Siz de bu sorunu yaşıyorsanız, umudunuzu kaybetmeden önce aşağıda yer verdiğimiz iPhone beyaz ekran sorunu için 3 çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Çok klişe bir tavsiye olmasına rağmen, cihazı “kapatıp açmak” çoğu küçük hata için şaşırtıcı derecede etkili bir çözümdür. Kilitlenmiş bir cihazı kurtarmak için uygulanan “yeniden başlatmaya zorlama” işlemi iPhone’larda da işe yaramaktadır.

Beyaz ekran sorunu yaşadığınız iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için;

 1. Apple logosunu görene kadar “Ses seviyesini azaltma” ve “Güç” düğmelerine birlikte basılı tutun.
 2. Düğmeleri bırakın ve iPhone’unuzun normal şekilde açılmasını bekleyin.

iphone 7 zorla yeniden baslatma

Diğer iOS cihazları için;

 1. İlk olarak “Uyku/Uyandır” ve “Home” düğmelerine aynı anda basılı tutun.
 2. Apple logosu ekranda yanıp sönene kadar iki düğmeyi de basılı tutmaya devam edin. Bu işlemin tamamlanması 10-20 saniye kadar sürebilir.
 3. Düğmeler bırakın, iPhone’un önyükleme işlemini tamamlamasını bekleyin. Hepsi bu kadar!

iphone zorla yeniden baslatma

#2. iPhone’unuzu Geri Yükleyin

iPhone beyaz ekranı sorunu ile karşılaştığınızda, iPhone’u iTunes ile geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. iPhone geri yüklemek ve beyaz ekran sorununu düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Önemli Not: Bu yöntem, iPhone’daki tüm içeriği ve ayarları siler.

 1. iPhone’unuzu bilgisayara bağlamak ve iTunes’u çalıştırmak için bir USB kablosu kullanın.
 2. Önce Özet’i (Summery), ardından iPhone’u Geri Yükle’yi (Restore iPhone) tıklayın.itunes iphone geri yukleme
 3. Ardından, iTunes’ta açılan diyalog kutusunda Geri Yükle (Restore) butonuna tıklayın.iPhone yedekten geri yukleme
 4. iTunes, iPhone için yazılımı indirir ve indirmeler tamamlandığında geri yükler.

#3. iPhone’u DFU Moduna Alın

Sert sıfırlama gerçekleştirmek, yaygın iPhone beyaz ekran srorununu çözmenin basit bir yolu olabilir. Ancak cihazınız hala normale dönmediyse DFU modunda (Device Firmware Upgrade) önyüklemeyi deneyebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı üzere, DFU modu tipik olarak bir cep telefonunun bellenimini (firmware) değiştirmek için kullanılır. Örneğin, özel bir firmware (jailbreak vb.) kullanmak isterseniz, bunu DFU modunda yapabilirsiniz.

Bu bağlamda, DFU modu bir iPhone’u önceki bir yedekleme ile geri yüklemek veya fabrika ayarlarını geri yüklemek için kullanılabilir. Bu işlem cihazınızdaki verilerin (kişiler, videolar, fotoğraflar vb.) silinmesine neden olacağından, işleme başlamadan önce cihazınızı yedeklemeniz gerektiğini unutmayın.

iPhone’unuzu DFU moduna nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. (iPhone’unuzun açık veya kapalı olması önemli değil.)
 2. “Uyku/Uyandırme” ve “Home” düğmelerine 10 saniye boyunca birlikte basılı tutun.
 3. “Uyku/Uyandırma” düğmesini bırakın, ancak “Home” tuşuna 15 saniye daha basmaya devam edin.
 4. iTunes, “iTunes kurtarma modunda bir iPhone tespit etti” yazan bir açılır pencere görüntüleyecektir.
 5. “Home” tuşunu bırakın. iPHone ekranınız tamamen siyah olacak. “iTunes’a Bağlayın” ekranı veya Apple logo ekranı görüyorsanız, DFU moduna girilemediği anlamına gelir. Bu durumda, başlangıçtan itibaren yukarıdaki adımları tekrar denemelisiniz.
 6. Son olarak, iPhone’unuzu iTunes ile geri yükleyin.

iPhone’unuzu Beyaz Ekran Sorunundan Korumak İçin Neler Yapmalısınız?

Bir sorunun çözülmesi için çok zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmadan önce, sorunun oluşmamasın dikkat etmek önemlidir. Aşağıda iPhone’unuzu beyaz ekran sorunundan korumak için yapabileceklerinizi bulabilirsiniz.

İpucu 1: Telefonunuzun çevresel strese maruz kalmasını azaltmak, güvenliğini korumanın en doğru yoludur. Nemli ortamlar ve tozlu alanlar, diğer beyaz eşya sıkıntılarının yanı sıra, ‘beyaz ekran’ problemine neden olabileceğinden korunmanız gereken bazı fiziksel risklerdir.

İpucu 2: Akıllı telefon kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise telefonlarını aşırı ısınmaya karşı korumaktır. Sıcak ortamlar bir yana, akıllı telefonun pil veya diğer donanım kaynakları üzerinde fazladan baskı oluştuğunda bu sorun ortaya çıkıyor. Telefonunuzu düzenli aralıklarla kapatıp, donanım bileşenleri üzerindeki baskının ortadan kalkmasını sağlayın.

İpucu 3: Basit bir kapak gibi koruyucu aksesuarlar, akıllı telefonunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Uzatılmış kenarlı kılıflar sert bir düşüşün etkisini hafifletir ve donanım hasarı olasılığını azaltır.

İpucu 4: Yazılımdaki hatalar “beyaz ekran” sorunun bir başka yaygın nedenidir ve daha eski iOS sürümlerini çalıştıran iPhone’larda daha sık görünürler. Bu nedenle, iOS cihazlarınızı en yeni yazılımla güncel tutmak, etkili bir önleme yöntemidir.

Bunu da okuyun: iPhone Bağlantı Sorunları ve Çözüm Yolları

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

1 YORUM

 1. abi sen adamın dibisin babam görmeden yaptım babam görseydi çok kızardı ALLAH ne muradın varsa versin tok teşekkürler abimm 🙂 bu işe devam et bence başarılarının devamını dilerim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?