iPhone Batarya / Pİl Değişim Fiyatları

118
15223

Sitemize sürekli sorulan sorulardan birisi de iPhone Batarya/pil değişim fiyatları. En sonunda bu soruları kesin olarak yanıtlamak adına, rehber niteliğinde bir konu hazırlayalım dedik.

iPhone bataryalarının kapasiteleri ne kadar?

Bu sorunun cevabı modelden modele değişiklik gösteriyor.  Batarya kapasiteleri çok önemli bir etken. Şarjın ne kadar gideceği telefonun çektiği akıma ve pilin mAh (Mili Amper Saat) olarak da bilinen kapasitesine bağlı.

iphone-battery-tips

Aşağıdaki tabloda iPhone modellerinin batarya kapasiteleri mAh cinsinden ifade edildi:

iPhone 3GS  

iPhone 4

 

iPhone 4S

 

iPhone 5

 

iPhone 5C

 

iPhone 5S

 

iPhone 6

 

iPhone 6 Plus

1,219 mAh 1,420 mAh 1,432 mAh 1,440 mAh 1,507 mAh 1,570 mAh 1,810 mAh 2,915 mAh

 

Yukarıdaki tabloya göre en çok batarya kapasitesine sahip model iPhone 6 Plus.  iPhone 6S batarya kapasitesi 1715 mAh , iPhone 6S Plus 2750 mAh ve son olarak da iPhone SE batarya kapasitesi 1624 mAh olarak üretiliyor.

Bunlara ek olarak;

iPhone 7 pil kapasitesi 1960 mAh, iPhone 7 Plus pil kapasitesi ise, 2900 mAh olarak ifade ediliyor.

Tabi bu değerler şarjın ne kadar gideceği anlamına gelmiyor. Çünkü işlemcinin harcadığı güç, ekran boyutu gibi özellikler şarj süresini etkiliyor.

Aşağıdaki tablo da stand-by durumunda iPhone şarjının ne kadar gideceğini gösteriyor:

 

iPhone 3GS

 

iPhone 4

 

iPhone 4S

 

iPhone 5

 

iPhone 5C

 

iPhone 5S

 

iPhone 6

 

iPhone 6 Plus

300 h (12.5 days) 300 h (12.5 days) 200 h (8.3 days) 225 h 250 h (2G) / Up to 250 h (3G) 240 h 384 h

 

Yukarıdaki tabloda h: saat days: gün demektir. Stand-by durumunda,

iPhone 6S batarya 240 saat , iPhone 6S Plus 384 saat ve son olarak da iPhone SE batarya 240 saat dayanacaktır.

Sonuç olarak batarya şarj dayanma konusunda iPhone 6 Plus ve iPhone 6S Plus modelleri 384 saat ile çok önde.

Stand-by ne demektir?

Stand-by cihaz ile aktif bir işlem yapmazsınız ama açık bir şekilde kenarda bekler. Ekran da aktif değildir. Bluetooth – wifi gibi şarj yiyen uygulamalar da kapalıdır.

iPhone batarya/pil ömrü ne kadardır?

Her bataryanın/pilin bir şarj ömrü vardır. Apple’ın belirttiği şarj ömrü 500 şarjdır. 500 şarj ise 2 yıl demektir.  Bu durumda da kapasitesinin %20’sini kaybedeceği söylenir. Ama bu değerler üzerinde spekülasyonlar da var. Özellikle her iPhone kullanıcısının, telefon kullanım alışkanlığı farklıdır. Oyun çok oynarsınız ve şarjınız hergün biter. Bu durumda 1 yılın sonunda Şarj – deşarj döngüsünü 500’e yaklaştırırsınız ve bataryanızın %20 kapasitesi biter. Zaten CNET gibi ciddi kurumlar bu 500 rakamının doğru olmadığı yönünde makaleler hazırlamış durumda.

iPhone telefonunuzun şarj döngüsünün kaçta olduğunu iBackupBot for  adlı bir programla görmeniz de mümkün.

sarj-dongu-iphone

iPhone batarya/pil değişimi garanti kapsamında mıdır?

apple-etkinlik

Maalesef batarya/pil değişimi Apple garanti kapsamında değildir. 2015 yılında Apple Store’lerde iPhone 5 pil değişim ücreti 199 TL idi.  2016 yılı için Apple Store’larda pilin değişim ücreti modeline bakılmaksızın 275 TL.  2017 yılında ise pil değişim fiyatı 319 TL oldu.

Apple bazı durumlarda ise bataryayı garanti kapsamına alabilmektedir. İlk 1 yıl olan arızalarda bazen garanti kapsamında değiştirdiklerine dair duyumlar alıyoruz. Üretim hatası olduğu belli olan pillerin değişimi ücretsiz olmaktadır.

iPhone bataryamı/pilimi değiştirmeli miyim?

soru

Yukarıda ki tabloları verme amacımız aslında bu sorunun cevabını vermekti. Telefonunuzun modeline göre olması gereken şarj süre değerleri bunlar. Ben konu fazla karışık olmasın diye, çok da matematiksel değer vermek istemedim. Ama siz bu konuda daha fazla bilgiyi Apple cihazın özellikleri sayfalarından edinebilirsiniz.

Eğer cihazınızın bataryasını kontrol etmek istiyorsanız, bunun için ücretsiz App Store’da uygulamalar bulabilirsiniz. Ben size Battery Doctor uygulamasını öneriyorum.

Bu uygulamalardan ve kendi gözlemlerinizden iPhone batarya / pilinizi değiştirmek isterseniz, teknik servis sayfamızdan ulaşabileceğiniz AppleUzmanı anlaşmalı teknik servislerimizde bu işlemi çok kolay ve %10 indirimli yaptırabilirsiniz.

iPhone Batarya/Pil değişim fiyatları nedir?

Bu sorunun cevabı tabi ki modelden modele ve zamandan zamana değişiklik gösterecektir.

Teknik servis sayfamızdan güncel batarya/pil fiyatlarımızı görebilirsiniz:

iPhone Teknik Servis

Bu fiyatlar güncel teknik servis fiyatlarıdır ve AppleUzmanı aracılığıyla ekstra %10 indirim almanız mümkündür.

iPhone orjinal batarya/pil ile sahtesi arasında fark var mı?

Cep telefonlarında en önemli malzemelerden birisi bataryadır. Batarya alırken orjinalini almanızı öneriyoruz. Çünkü sahte bataryaların patladığını sıklıkla haberlerden duyuyoruz. Önerdiğimiz iPhone teknik servislerinde asla sahte batarya kullanılmamaktadır.

 

Şimdilik bizim aklımıza iPhone batarya/pil değişimi ile ilgili gelen sorular bu şekilde. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sormaktan çekinmeyiniz.

 

İLGİLİ HABER:  iPhone X Apple’ın Yüzünü Güldürüyor

118 YORUMLAR

  1. Merhaba;
    Şubat 2013’te aldığım 16 GB iphone 5’im var. Bu günlerde konuşurken kendi kendine kapanıyor, bataryası orijinal değil ve bir gün bile gitmiyor. Ayrıca ses seviye göstergesi arada bazı kendi kendine sesin kısıldığını gösteriyor. Yakında değiştirip yenisini alacağım ama Mart 2019’a kadar kullanmak zorundayım. Bu arada şarj kablom orijinaldir. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  2. merhabalar bende iphone 5s var ..telefon son zamanlarda şarj yzde 40 larda olunca kendiliğinden açılıp kapanıyor şarja taktığımda bu sorun ortadan kalkıyor bunun sebebi nedir acaba eğer sorun bataryada ise telefon şarj alırken de kapanıp açılması gerekmiyor mu ? başka bi sorun olabilir mi acaba ?

  3. İyi Günler Dilerim Fatih Bey, Acaba Yıl Sonuna Kadar Servislerde İndirim Var Derken , Yeni Batarya Almak İsteyenler İçinde Geçerlimi Bu İndirim Durumu ? Benim Pilin Ömrü Mefta ül Mefta Konumunda Yenisini Almam Gerekecek Cevablarsanız Memnun Olurum

  4. merhabalar bende iphone 5s var ..telefon son zamanlarda şarj yzde 40 larda olunca kendiliğinden açılıp kapanıyor şarja taktığımda bu sorun ortadan kalkıyor bunun sebebi nedir acaba eğer sorun bataryada ise telefon şarj alırken de kapanıp açılması gerekmiyor mu başka bi sorun olabilir mi acaba

  5. fatih bey apple 7 bataryası bitmiş durumda değiştirmem gerekiyor apple fiyat 319 tl daha uygun nasıl ve nerde değiştirdim ankarada

    Yorumu Cevapla

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?