Geçtiğimiz günlerde Apple’ın iPhone akıllı telefonların batarya değişiminde farklı bir strateji uygulamaya başladığını aktarmıştık. Marka, tüm değişim işlemlerinin resmi servisler tarafından yapılması adına, akıllı telefonlarda uyarı göstermeye başlamıştı.

iPhone akıllı telefonların bataryalarını başka bir servis ya da dışarıdan değiştirdiğiniz zaman, “Bu iPhone’un orijinal bir iPhone bataryasına sahip olduğunu doğrulayamadık” şeklinde bir uyarı mesajı gösteriliyordu.

Sadece uyarı mesajı değil, bunun yanında pil sağlığı uygulamasına erişim de sınırlandırılıyordu. Yeni alınan karar sonrasında merak edilen konu için açıklamalar ise gelmeye başladı. Sonunda Apple, iddialar için yeni bir açıklama yayınladı.

Apple’a Göre İşlem Zorunlu

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, bu işlem kullanıcıların güvenliği için yapılıyor ve zorunlu bir sistem. Bu noktada öncelikle Apple’ın yapmış olduğu açıklamadan söz edelim. Açıklamada yer alan ifadeler şöyle;

“Müşterilerimizin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve herhangi bir pil değişiminin doğru yapıldığından emin olmak istiyoruz. ABD genelinde, şu anda, Apple’a ait olan 1.800’den fazla yetkili servis sağlayıcı var. Böylece müşterilerimiz kaliteli tamir işlemlerine daha rahat erişebiliyor.

iPhone Batarya Değişim

Geçen yıl, Apple onarım işlemlerini takiben sertifikalı bir teknisyen tarafından yeni bir orijinal pil takıldığını doğrulayamadığımız takdirde müşterileri bilgilendirmek için yeni bir özellik sunduk. Bu bilgiler, müşterilerimizin güvenlik ve performans sorunlarına neden olabilen hasarlı, düşük kaliteli veya kullanılmış pillerden korunmasına yardımcı olmak amacıyla var. Ekrana gelen uygunsuz batarya bildirimi, müşterinin yetkilendirilmemiş bir onarımdan sonra kendi iPhone cihazını kullanmasını etkilemez.”

Söz konusu açıklamaya baktığımız zaman, Apple’ın durumu kabul ettiğini görüyoruz. Ayrıca onarım için mutlaka yetkili servislerin kullanılması zorunluluk oldu. Kararın değişmesi beklenmiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?