iPhone 8 ve LG G6 Karşılaştırma

1
133

iPhone 8 ve LG G6 karşılaştırma yazımızda, tasarımlarında ana malzeme olarak cam kullanılan iki cihazı değerlendiriyoruz. LG G6’nın 2016 yapımı yonga seti iPhone 8’in muhteşem Bionic işlemcisine göre çok daha düşük olsa da çift kamera, 2:1 en-boy oranına sahip yüksek çözünürlüklü 5.7 inçlik ekranı ile daha az maliyete sahip olunabilecek bir telefon olarak dikkat çekiyor. Peki, LG G6’nın bu özellikler iPhone 8’i yenmek için yeterli mi? Öğrenmek için okumaya devam edin…

Tasarım

Apple, iPhone 8’de birkaç yıldır alışık olduğumuz aynı “sörf tahtası” tasarımını kullandı. Ancak cihazın kasasında cam malzeme kullanarak kablosuz şarj özelliğini getirdi. iPhone 8’i elinize aldığınızda birinci sınıf sağlamlığı hissediyorsunuz. Ancak düşme veya çarpma halinde metal gövdeye sahip önceki nesil iPhone’a göre daha kolay zarar görebileceğini de düşündürüyor. Tabii bu LG G6’ya göre bir eksiklik değil. Çünkü G6 da benzer cam tasarıma sahip ve aynı riskleri o da taşıyor.

Telefonlara etraflıca baktığımızda, farklı parmak izi okuyucu çözümleri görüyoruz. Apple geleneksel Touch ID algılayıcısını ön tarafa yerleştirirken, LG ise kilit/parmak izi okuyucu ünitelerini birleştirerek cihazın arka tarafına yerleştirmiş. Telefonu masa üzerinde çok fazla kullanıyorsanız, iPhone 8 bu konuda sizin için ideal olabilir. Ancak LG’nin yerleşimi başka bir avantajı da beraberinde getiriyor. LG parmak izi okuyucu ve kilit açma ünitesini arka tarafa yerleştirerek, ekran boyutunu 5.7 inç gibi yüksek bir seviyeye çıkartmış.

Ancak 4.7 inç ekranlı iPhone 8’in, elde tutmak ve kullanmak için daha ergonomik ve kullanışlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

iPhone 8 LG G6 parmak izi okuyucu

Ekran

Ekranlara bakıldığında iPhone 8’in 4.7 inç 750×1334 piksel çözünürlükte Retina HD ekrana, LG G6’nın ise 5.7 inç 1440×2880 piksel çözünürlükte QHD+ bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz.

LG G6’nın ekran çözünürlüğünün daha fazla olduğunu düşünebilirsiniz ancak iPhone 8’in çözünürlüğü ekran boyutu için yeterli. LG G6’nın ekranı, kullanıcıların iPhone’larında görmek istedikleri Always on Display (Her Zaman Açık Ekran) özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde LG G6’nın ekranı kilitli ve kapalı haldeyken pil ömrü, tarih/saat ve bildirimleri karanlık ekran üzerinde beyaz ışık renginde görebiliyorsunuz.

LG G6 always on display

Ekran testlerimizde, her iki telefon da çok iyi parlaklık ve kontrast oranlarına sahip olduklarını kanıtladılar. Ancak iPhone 8’in ortam ışığını ölçerek renk ve parlaklık ayarlarını otomatik yapan Apple True Tone ekran teknolojisine sahip olması nedeniyle, açık alanda ekran görünürlüğü açısından daha avantajlı olduğunu belirtmeliyiz. Renk sunumu söz konusu olduğunda, Apple’ın fabrika kalibrasyonu baskın bir şekilde öne çıkıyor. LG G6 ise oldukça soğuk renkler sergiliyor.

Yazılım ve İşlevsellik

iPhone 8’deki iOS 11 ve LG G6’daki Android 7, düşündüğünüz gibi doğrudan karşılaştırma yapmaya pek uygun değil. Yine de ilk bakışta, Android’in açık olan tüm uygulamaları tek hareketle kapatma özelliğine karşı, iOS’ta hala uygulamaları tek tek kapatmanız gerekmesi küçük de olsa bir avantaj diyebiliriz. iPhone 8’deki sınırlı olsa da, her iki telefon da ana ekranınız için bir widget sistemi sunuyor.

iPhone 8 iOS 11
iPhone 8 üzerinde iOS 11 görünümü

LG G6’nın sahip olduğu ancak iPhone 8’de olmayan bir diğer özellik ise bölünmüş ekranlı çoklu görev özelliği. Teorik olarak, LG G6 ekranın daha geniş ve daha dar en-boy oranına sahip olduğunu düşünürsek, ana ekrana daha fazla içerik yerleştirilmesine daha uygundur.

İLGİLİ HABER:  Apple'dan Yeni İki Faktörlü Apple Kimliği Doğrulama Sistemi
LG G6 Android 7
LG G6 üzerinde Android 7 görünümü

İşlemci ve Hafıza

LG G6’nın zayıf olmamasına rağmen, iPhone 8’in Bionic işlemcisinden daha eski olan Snapdragon 821 işlemcisi, benchmark testlerinde iPhone’un gerisinde kalıyor. Ancak çok ağır oyunlar veya uygulamalar kullanmadığınız sürece, günlük kullanımda LG G6’nın performansı sizi üzmeyecektir.

RAM tarafında LG G6’nın iPhone’in sahip olduğunu iki katı, yani 4 GB RAM ile birlikte geldiğini görüyoruz. Ancak Apple’ın yazılım ve donanım sinerjisi, akışkanlıkta hiçbir aksama oluşturmayarak bu farkı kapatıyor. iPhone 8 64 GB ve 256 GB’lık iki depolama seçeneği sunarken, LG G6 32 GB’lık depolama alanına ek olarak, microSD kart yuvası ile arttırılabilir depolama sunuyor.

iPhone 8 LG G6 performans benchmark
iPhone 8 LG G6 performans benchmark

Kamera

Apple, önceki modelde var olan 12 MP çözünürlüğü korurken, iPhone 8 kamerasını daha fazla ışığı absorbe etmek için geliştirilmiş bir sensörle güncelledi. LG G6 ise 13 MP‘lik bir ana kamera ve yine 13 MP’lik geniş açılı bir yardımcı kamera ile ringe çıkıyor. iPhone 8’de 7 MP‘lik selfie kamerası yer alırken, LG G6’da ise f/2.2 diyafram açıklığı ve çok daha geniş açısı olan 5 MP‘lik bir selfie kamerası bulunuyor.

LG G6 size fotoğraf ve video kaydı için eksiksiz elle kontrol imkanı sağlarken, Apple’ın yeni özel görüntü sinyali işlemcisi, otomatik HDR modunda çekim yapan çok hızlı bir kamera sunuyor. LG G6, çekimi yapmak ve kaydetmek için iPhone 8’e göre ortalama bir kullanıcının fark etmeyeceği kadar yavaş kalıyor.

iPhone 8-LG G6 kamera karsilastirmasi

Batarya Karşılaştırması

iPhone 8, 1821 mAH’lik daha küçük bir bataryaya sahip olmasına rağmen, yazılım ve donanım iyileştirmeleri sayesinde batarya karşılaştırma testinde selefine göre 1 saat daha fazla pil ömrü sundu. LG’nin güç tüketen Quad HD+ ekranı ve yaşlı işlemcisi, 3300 mAh’lik bataryanın iPhone’dan daha kısa bir pil ömrü sunmasına neden oldu. Şarj hızları söz konusu olduğunda ise roller tersine çevrildi: LG G6’nın bataryası bir buçuk saatte dolarken, iPhone 8 %100 şarj için 2 saatten fazla zamana ihtiyaç duydu.

SONUÇ

iPhone 8 kamera kalitesi, pil ömrü, depolama, işlem hızı ve GSM uyumluluğu gibi birkaç önemli alanda LG G6’dan daha iyi. Ancak maliyet tarafında iPhone 8’in 4.199 TL‘lik fiyatına karşı, 2.299 TL‘lik fiyat etiketine sahip olan LG G6 oldukça avantajlı konumda.

LG’nin yeni amiral gemisi, çift kamera ve yüksek çözünürlüklü Dolby Vision ekrana sahip olmasına rağmen, bazı kalibrasyon konularında gölgede kaldı.

iPhone 8’in daha iyi arama ve hoparlör kalitesini, tutarlı uygulama ekosistemini ve daha yüksek fiyatını eklediğimizde, her iki telefon için de ödediğiniz paranın karşılığını alabileceğinizi söyleyebiliriz.

iPhone 8 Artıları LG G6 Artıları
+Mükemmel kamera dinamik aralığı +Ekran boyutuna göre çok kompakt
+60fps 4K video +İyi fiyat
+İyi pil ömrü +İkincil geniş açılı kamera
+Tutarlı arayüz ve uygulama ekosistemi +Manuel kamera modunda zengin seçenekler
+64GB depolama alanı

İlginizi Çekebilir:

1 YORUM

  1. Yukarıdaki kıyaslama açikçası biraz garip geldi.
    32 gb depolama alanına karşın, 2 tb kart desteği var.
    Masa üzerinde kullanırken ekranı uyandırmak için ekrana iki defa dokunmak yeterli. Arkadaki parmak izi sensörü/ güç butonuyla uğraşmaya gerek yok, Knock Code var.
    Pil ömrü konusunda da Iphone’un 16 19 saat civarında dayanabildiğini hiç sanmıyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?