iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikler

1
242
iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

4-5 aydır konuşulan ve merakla beklenen iPhone 8 akıllı telefonları sonunda tanıtıldı. iOS 11 GM kodlarının ortaya çıkmasından sonra, kendi için ilk olacak teknolojiler kullanacağı genel görüş olarak dikkat çeken Apple’ın tanıtımı sonrasında tüm soru işaretleri de ortadan kalktı. Peki, markanın yeni amiral gemisi iPhone 8 ve iPhone 8 Plus nasıl özelliklere sahip? Yenilikler neler? Beklenen tasarım değişiklikleri var mı? Bakalım.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Tasarım

Yeni seri akıllı telefonların tasarımlarından başlayalım.

iPhone 8 Tasarım: Yeni modelde cam yüzey kullanımı yapılmış. Bunun dışında ön kısımda yine parmak izi sensörlerine yer verildiği görülüyor. iPhone 7 tasarımlarına benzer bir tasarım sunulduğunu ve çok katı değişikliklere gidilmediğini görüyoruz. Fakat 7000 serisi Aerospace alüminyum kasa sayesinde daha sağlam bir modelle karşı karşıyayız.

iPhone 8 Plus: iPhone 8 Plus tasarımında da yine benzer tasarımlar kullanılmış. Yan yana çift arka kamera kullanıldığı görülen yeni seri akıllı telefonların, yine Home tuşuna yer vermesi dikkat çekiyor. iPhone 7 Plus sistemine benzer bir sistem söz konusu.

Renk: Gümüş, uzay grisi, altın

iPhone 8 Ekran Teknolojileri

iPhone 8: 4.7 inç ekran boyutu ilen gelen seri, 1334 X 750 piksel çözünürlük desteğine sahip. Yine Retina HD teknolojisini kullanılan ekranlarda 326 ppi yoğunluğu ve 1400:1 kontrast oranı var.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus: 5.5 inç ekran boyutuna sahip olan model, Full HD çözünürlük desteği sunuyor. Yine Retina HD ve True Tone teknolojilerini gördüğümüz ekranlar, 401 piksel yoğunluğunda.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus A11 Bionic İşlemciler

Bir telefonda görülen en iyi işlemci olarak tanılan A11 Bionic, toplamda 6 çekirdek sunuyor. 4 çekirdek tasarruf odaklı olarak dikkat çekiyor. Eski seriye göre %70 daha başarılı olan işlemcileri pil süresinin çok daha uzun gitmesini sağlıyor. Bunun dışında 2 performans çekirdeği ise eski modele göre %25 daha hızlı.

iPhone X

Çoklu görevde de işlemciler %70 daha başarılı. Grafik yongası kısmında ise %30 daha başarılı bir işlemci öne çıkıyor. Bunlarla A11 Bionic işlemcilerinin 2,5 GHz saat hızlarına çıktığı görülmekte. Görüntü işleme birimlerinde de değişikliğe gidilmesini sağlayan A11 işlemcileri, ISP pixel sistemini devreye sokmakta. Yeni işlemciler bu teknolojiyle beraber kamera teknolojisini değiştiriyor.

Kamera

iPhone 8: iPhone 8 modelinde 12 MP ana arka kamera kullanımı yapılıyor. Eski seriye göre çok daha başarılı olan kameralarda, yeni pixel teknolojisi sayesinde fotoğraflarda dinamik bir iyileştirme sistemi sunuluyor. Daha derin pixel ve daha doygun renkler sunan kameraların bir hayli başarılı olduğunu görüyoruz. 1080p kayıtta 240 fps değerine çıkabilen kameraların 60 fps 4K desteği bulunuyor. Ön kamerada da 7 MP değerinde ana kamera kullanımı sunuldu.

İLGİLİ HABER:  BİM 2.nesil AirPods Satışına Başlıyor

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus: Bu modelde yine çift kamera kullanımına gidilmiş. 12 MP değerinde çift arka kamera kullanımı yapılan telefonların, f/1.8 ve f/2.8 diyafram açıklıklarına sahip oldukları belirtiliyor. Yenilenmiş bir portre modu da sunacak olan yeni kameraların, çok daha güçlü olduğu ve renk algısının da çok daha başarılı olduğunu açıklanan detaylar arasında.

İleri seviye fotoğraf tekniklerinin kullanıldığı belirtilen kameraların, biyonik çip sayesinde portre ışıklandırma özelliği kazanıyor. Portre modunda çekilen fotoğraflarda, bu şekilde makine öğrenimi kullanılıyor ve çip en net görüntüyü sunuyor. Kullanım da yine iPhone 7 Plus kadar basit. Artık ek olarak ışık modlarını seçimi yapabiliyorsunuz.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Video Çekimleri Nasıl?

Video konusunda da yeni video işleyicisi geliştirilmiş durumda. Gerçek zamanlı olarak görüntü analizi yapabilen sistem, çekilen hemen her kareyi tek tek işliyor ve bu karecikleri işlemden geçirebiliyor. Bu şekilde Full HD çekimlerde 240 FPS değerine kadar çıkılabiliyor.

Artırılmış Gerçeklik Desteği

Kameraların A11 Biyonik işlemcileri sayesinde artırılmış gerçeklik teknolojisini de kullanabileceği açıklandı. VR uygulamaları bir yana, artık kullanıcılar artırılmış gerçekleri iPhone 8 Plus kameralarıyla beraber kullanabilecek. Bunun için yeni modele özel içerikler ve yeni modele ek oyunlar sunulacak.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Bellek Teknolojileri

iPhone 8: Yine 2 GB RAM bellek kullanımı var.

iPhone 8 Plus: Bu modelde ise 3 GB RAM bellek kullanımı yapılmakta.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Ekstralar

Yeni akıllı telefonların ekstra olarak suya ve toza karşı koruma sunduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında Bluetoot 5 teknolojisi ve kablosuz şarj sunmakta. LTE- A desteğini de unutmayalım.

iPhone 8 Fiyat Ve Çıkış Tarihi

Ana model 15 Eylül’de ön siparişe açılacak ve 22 Eylül’de satışa çıkacak. Fiyat ise 699 dolar olacak.

iPhone 8 Plus Fiyat ve Çıkış Tarihi

Yine 22 Eylül’de satışa çıkacak olan akıllı telefonların Plus modeli ise 799 dolara çıkacak.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?