Aşağıdaki iPhone 8 kamera lensi fotoğrafına bir göz atın. Yanardağ prizması gibi birbirine karışan su damlacıklarını görüyor musunuz? Evet bizce de çok güzeller, ancak bir kameranın içinde olmamaları gerekiyordu. Özellikle 1 metre derinlikteki suya 30 dakika boyunca dayanıklı bir iPhone kamerasının içinde…

iPhone 8 suya dayaniklilik testi

IP67 ve üzeri su ve toza dayanıklılık özelliği olan her telefona temel bir test uygulayan CNET, Apple’ın en yeni iPhone modelleri iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’i de bu kervana dahil etti.

20 litrelik bir kovayı musluk suyu ile doldurdular. Telefonları yavaşça kovaya yerleştirdiler ve zamanlayıcı 28 dakikaya ayarladılar. Ardından telefonları suyun içinden alıp, gece boyunca kurumaya bırakarak hasar açısından muayene ettiler. Fotoğraf çekiyor mu? Portlarda hala su var mı? Kablo takıldığında şarj oluyor mu? vb.

iPhone 8-8 Plus-X su gecirmezlik testi

iPhone 8 Plus ve iPhone X için her şey normal görünüyordu. Ancak iPhone 8 için durum böyle değildi. Kamera lensinde su toplanması vardı. Şarj oluyordu ancak normal bir yeniden başlatma sonrası, ana ekrana veya herhangi bir denetime erişilemiyordu. Telefon sonsuz bir yeniden başlatma döngüsüne yakalanmıştı.

Bu, her iPhone 8’in suya dayanıklılık testinden aynı sonuçla çıkacağı anlamına gelmiyor. Ancak IP67 gibi suya dayanıklılık derecelerinin baştan aşağıya yeniden sorgulanması gerektiğini düşündürmeye yetiyor.

iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus veya iPhone X ıslanırsa ne yapılması gerekir?

Suya dayanıklı iPhone’unuz ıslanırsa, Apple’ın destek sayfasında yer alan şu önerilere göz atabilirsiniz:

  • “Yumuşak, tüy bırakmayan bir bez” ile silin.
  • SIM kart tepsisini açmadan önce kurumasını bekleyin.
  • Tamamen kuru olana kadar şarj etmeyin. Kurutmak için bir fan kullanabilirsiniz. Ancak ısıtıcı kullanmayın.
  • Suyun boşalmasını ve hoparlör bağlantı noktalarının kurumasını bekleyin.

Su geçirmez telefonlar, gerçekten su geçirmez değildir!

Son olarak, “su geçirmezlik” konusunda önemli bir uyarıda bulunalım. Telefon dünyası, bu terimi “suya dayanıklı” olarak kullanmadığı için suçludur. Elektronik ve su, yan yana gelebilen doğal bir çift olmadığı için telefonlar gerçekten su geçirmez değildir. Birkaç damla suya maruz kalan bir telefon bile bir daha çalışmamak üzere bozulabilir. Telefon üreticileri, cihazın iç kısımlarını sıvı hasarından korumak için “nano kaplama” gibi çeşitli teknikler kullanırlar.

Bunu da okuyun: iPhone X Ekranında Yeşil Çizgi Sorunu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?