iphone 8 plus wifi sorunu

iPhone WiFi bağlanmıyor sorunu birçok faktörden kaynaklanıyor olabilir. Sorunun kaynağı genellikle bir sistem hatasıdır. Sistem hatası internet sağlayıcısı, modem veya iPhone’un kendisinde olabilir. Sorun yazılımsal ise sizin tarafınızdan kolayca çözülebilir. Cihazınızda fiziksel bir hasar veya sıvı hasarı olmadığı sürece, bir servise gitmenize gerek yoktur. Bu makalede iPhone 8 Plus WiFi bağlantı sorunları ile ilgili çözüm yollarına yer verdik.

iPhone 8 Plus WiFi Bağlantı Sorunları Nasıl Giderilir?

iPhone’unuzu yazılımsal olarak kontrol etmeye geçmeden önce kablosuz modeminizi yeniden başlatın. Bu işlem, modeminizin yazılımsal sorunlarının giderilmesini sağlayacaktır. Ayrıca modeminizde WiFi özelliğinin açık olduğundan emin olun. Bunları yaptıktan sonra iPhone 8 Plus’ınız hala WiFi’a bağlanmıyorsa aşağıdaki çözüm yollarını denemeye başlayabilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Deneyebileceğiniz en basit çözüm yolu iPhone’unuzu yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma işlemi telefonunuzun dahili belleğini temizlemenin yanı sıra, cihazınızın WiFi’a bağlanmasını engelleyebilecek küçük yazılım hatalarını ve sorunlarını da giderir. İşlem herhangi bir veri kaybı riski barındırmadığı için cihazınızı yedeklemenize gerek yoktur. iPhone’unuzu yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Kapat simgesi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
 2. Telefonunuzu kapatmak için simgeyi sağa doğru kaydırın.
 3. 30 saniye bekleyin ve Apple logosu görünene kadar Güç düğmesine basılı tutun.

Telefonunuz tamamen açılıncaya kadar bekleyin ve kablosuz ağa bağlanıp bağlanmadığını test edin.

Çözüm 2: iPhone’unuzdaki Wi-Fi’yi devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin

Bu işlem, WiFi işlevinin yenilenmesini sağlar ve telefonunuzun modemle temiz bir bağlantı kurmasını sağlar. Ayrıca WiFi internet kullanırken cihazınızda meydana gelen küçük ağ sorunlarını da düzeltir. iPhone’da kablosuz ağı kapatıp açmanın iki yolu vardır. Denetim Merkezi veya iPhone Ayarlar menüsünü kullanarak yapabilirsiniz.

Denetim Merkezi’nden WiFi’i Kapatmak ve Açmak

 1. Ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırın.
 2. Kablosuz simgesini bulun ve dokunun.
 3. Simge pasif duruma geldikten sonra birkaç saniye bekleyin ve yeniden dokunarak etkinleştirin.

Ayarlar menüsünden WiFi’ı kapatmak ve açmak

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Wi-Fi‘ye dokunun.
 3. Wi-Fi seçeneğinin sağ tarafındaki anahtara dokunarak Kapalı (gri) konuma getirin.
 4. Birkaç saniye bekleyin ve Wi-Fi anahtarına dokunarak Açık (yeşil) konuma getirin.

iPhone WiFi açmak ve kapatmak

Çözüm 3: iPhone’unuzdaki Wi-Fi ağını unutun ve yeniden bağlanın

Kablosuz ağınızın çökmesi durumunda telefonunuzun bağlanabilmesi için ağa yeniden bağlanmanız gerekir. Ağı unutup yeniden bağlanarak bunu yapabilirsiniz. Bu işlem kablosuz ağı cihazınızdan silecek ve daha sonra tekrar bağlanmanıza olanak tanıyacaktır. Ayrıca kayıtlı Wi-Fi şifreniz de silineceği için şifreyi bir kenara not etmeyi unutmayın. İşlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar‘a dokunun.
 2. Wi-Fi‘a dokunun.
 3. Listeden Wi-Fi ağınızı bulun.
 4. Wi-Fi ağınızın yanındaki mavi renkli bilgi (i) simgesine dokunun.
 5. Bu Ağı Unut seçeneğine dokunun.
 6. Kablosuz ağınızı unuttuğunuzda, iPhone’unuzu yeniden başlatın ve ardından Wi-Fi ağınıza yeniden bağlanın.

iPhone WiFi bu ağı unut

Çözüm 4: iPhone’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayın

Hatalı güncellemeler ve uygulamalar, iPhone’unuzun ağ ayarlarında bazı karışıklıklara neden olabilir. Bu durumda sıklıkla ağ sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için iPhone 8 Plus’ınızda ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlem Wi-Fi ağları ve şifreleri, Bluetooth ve sunucu ayarları dahil olmak üzere tüm ağ yapılandırmalarınızı siler. iPhone 8 Plus ağ ayarlarını sıfırlama işlemi için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘a dokunun.
 2. Genel‘e dokunun.
 3. Sıfırla‘ya dokunun.
 4. Ağ ayarlarını sıfırla seçeneğine dokunun.

Ağ ayarları sıfırlandığında, iPhone’unuz otomatik olarak yeniden başlatılır. Açılış işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Kablosuz ağınıza yeniden bağlanmayı deneyin.

Çözüm 5: iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Karmaşık yazılım sorunları sistem sıfırlamaları dahil olmak üzere daha gelişmiş çözümler gerektirir. Geçici çözüm yolları sorunu çözme konusunda yardımcı olmayabilir. Bu durumda deneyebileceğiniz en son olası çözüm yolu, iPhone 8 Plus’ınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu işlem tüm verilerinizi, kişisel bilgilerinizi, özelleştirilmiş ayarlarınızı, indirdiğiniz dosyaları ve diğer içeriklerinizi iPhone’unuzdan silecektir. Bu nedenle sıfırlama işlemini yapmadan önce tüm önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. iPhone 8 Plus fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘a dokunun.
 2. Genel‘e dokunun.
 3. Sıfırla‘ya dokunun.
 4. Tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğine dokunun.
 5. İstenirse cihaz şifrenizi girin.
 6. Onaylamak için iPhone’u sıfırla‘ya dokunun.

Sıfırlama bittiğinde, iPhone’unuz yeniden başlatılır. iPhone’unuz ilk kurulum ekranından yeniden başlar. Kurulumu tamamladıktan sonra Wi-Fi ağınıza yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse, kurtarma modundan veya DFU modundan iOS geri yükleme işlemi yapabilirsiniz. Geri yükleme işlemi için, en son iTunes sürümünün yüklü olduğu bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?