Apple’ın bu sene merakla beklenen akıllı telefon modellerinden biri olan iPhone 8 için iddiaların ardı arkasının kesilmediğini söylemek mümkün. Sürekli olarak yeni seri akıllı telefon için iddiaların gündeme gelmesi ile beraber her modelde olduğu gibi bu modelde de iyi kötü bir iPhone 8 akıllı telefon modeli de şekillenmeye başlandı.

OLED ekran, cam kasa, Home tuşunda değişim, kamera değişimi vb birçok detay konusunda sürekli benzer iddialar gündeme geliyor. Tüm bunların dışında son gelen iddialar ise aslında bir nevi alışılagelmişin dışına çıkılmasına neden oldu. Öyle ki bu kez gelen iddialar iPhone 8 ile ilgili değil iPhone 8 Plus modeli ile ilgili.

iPhone 8 Plus Gelir Mi?

İlk olarak Apple’ın iPhone 8 Plus modelini piyasaya sürüp sürmeyeceği konusunda yeni bir tartışmanın gündeme geldiğini belirterek işe başlayalım. Şöyle ki neredeyse kesin olmakla beraber Apple’ın bu sene 2 ya da 3 farklı modeli piyasaya süreceğini yani tek model akıllı telefon ile kullanıcıların karşısına çıkmayacağını biliyoruz.

iPhone 8 Plus

Tüm bu modellerin dışında Apple’ın bir de iPhone 8 Plus modelini piyasaya sürüp sürmeyeceği konusu da haliyle netliği olmayan bir konu. Her ne kadar iPhone 8 Plus modeli için yeni özellikler hakkında iddialar gelse de bu iddialardan önce henüz Plus modelinin henüz iddialarda bile tam olarak öne çıkmayan bir model olduğunu belirtelim.

Yine AMOLED Ekran İddiaları Gündemde

Eğer doğruysa iPhone 8 Plus modelinin gelmesi halinde ekran özellikleri konusunda yine iPhone 8 modelinde düşünülen özelliklere yer verilmesi bekleniyor. Bu noktada ekranın Samsung ekranlarında olduğu gibi AMOLED olacağı iddiası ilk öne çıkan iddia oldu.

Muhtemelen 5.8 inç ekran boyutuna sahip olması beklenen modelin iPhone 8 iddialarından farklı olarak 2K ya da 4K çözünürlük değeriyle değil de Full HD çözünürlük değeriyle geleceğinin belirtilmesi ise en ilginç noktalardan biri oldu.

iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus modeli için böyle bir durum söz konusu olursa haliyle iPhone 8 modeli içinde ekran çözünürlük değeri beklenenin altına inmiş olacak. Tabi yine tüm bu iddialarında ne kadar doğru olduğu tartışılır. Özellikle Full HD noktası biraz kafaları bulandırmıyor değil.

4 Çekirdekli Yeni Nesil İşlemci

iPhone 8 Plus modelinin teknik özellikleri konusunda ortaya atılan iddialardan bir diğeri ise işlemciler konusunda oldu. Aslında bu konuda da uzun süredir konuşulan A11 işlemcilerinin kullanılacağı belirtiliyor.

4 çekirdekli A11 Fusion işlemcilerinin telefonda yer alması ise iPhone 8 Plus serisinin performans değerleri konusunda yeni rekorlara imza atması da beklenebilir. Bir önceki işlemci serisi olan A10 için aynı durum yaşanmıştı.

iPhone 8 Plus

4 çekirdekli işlemcilerin dışında Apple serisi için belki de en sürpriz olan iddia Ram konusunda geldi. Genelde düşük Ram seçimleri ile dikkatleri üzerinde toplayan ve genelde de bu konuda eleştiri alan teknoloji devinin son olarak iPhone 7 Plus modelinde 3 GB Ram miktarına çıkarak bir nebze eleştirilere cevap verdiğini biliyoruz.

Bu modelde ise teknoloji devinin Ram bellek olarak ise 4 GB seçimi yapması bekleniyor. 4 GB Ram miktarının bile az olduğu da bir gerçek.

Retina Taraması Ve Suya Dayanıklılık

Yeni model ile ilgili son iddiaların kısa süre önce iPhone 8 için de ortaya atılan yeni söylemlere benzer olduğunu söyleyerek son iddialara geçelim.

Bu noktada serinin öncelikle 7 megapiksel ön kamera ile beraber gelmesi ve ön kameranın 7 megapiksel değerine ek olarak retina tarama teknolojisine de sahip olacağı açıklandı. Retina tarama konusunda Samsung’un ne kadar önüne geçilebilir orası telefon çıkış yapınca tartışılacak bir konu.

iPhone 8 Plus

Bir diğer son iddia ise suya dayanıklılık. Son dönemde iPhone 8 konusunda da sıkça konuşulan ekstra suya dayanıklılık sisteminin iPhone 8 Plus modelinde de haliyle yer alacağı düşünülüyor.

IP68 sertifikasına sahip olacağı görüşü belki de en sağlam görüş. Nitekim iPhone 7 ve iPhone 7 Plus serisinin ortak olarak IP67 sertifikasına sahip olması yine iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modeli içinde aynı sertifikaların IP68 sertifikalarının kullanılacağı düşüncesini güçlendirmekte.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?