iPhone 8 Plus Mikrofon Çalışmıyor, Hoparlör Sesi Düşük

0
5353
iPhone 8 Plus mikrofon çalışmıyor

Bu makalede iPhone 8 ve iPhone 8 Plus sahibi okuyucularımızdan bazılarının bize ilettiği ses sorunları için çözüm yollarına yer verdik. Burada iki özel durumu ele alıyoruz. Bu nedenle önerilerimiz yalnızca belirtilen durumlara özgüdür.

Sorun 1: iPhone 8 Plus Whatsapp’ta Mikrofon Çalışmıyor

Birkaç hafta önce iPhone 8 Plus aldım. Her şey, dün gece Whatsapp üzerinden bir arkadaşımla sesli görüşme yapana kadar iyi gidiyordu. Sesli aramada (kulaklık takılıyken) o beni duyamadı ama ben onu çok iyi duyabiliyordum. Sorunun Whatsapp ile ilgili olduğunu düşündüğümüz için WeChat sesli aramayı denedik. Ancak aynı sorun devam ediyordu. Sonra mikrofona konuşarak ses kaydı yapmayı dedim. Kaydı dinlediğimde ses tuhaf ve bozuk geldi. Birkaç kez denedim, telefonumu yeniden başlattım ancak sorun hala devam ediyordu. Daha sonra android telefonumla birlikte gelen kulaklıkları denedim ve hiçbir sorun yoktu, ses güzel çıkıyordu. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?” – Ayşegül

Çözüm: Merhaba Ayşegül. Sorunun neden kaynaklandığını bulmak için kullandığınız uygulama ve aksesuarların hepsini ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Sorun bunların herhangi birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, öncelikle her birinin ayrı ayrı düzgün çalıştığından emin olun. Örneğin, başka bir Apple kulaklık kullanarak kulaklığınızın arızalı olup olmadığını deneyebilir ya da başka bir Apple cihaz kullanarak Lightning girişinde sorun olup olmadığını test edebilirsiniz. Sorunun iPhone’un kendisinden kaynaklanma ihtimali de vardı. Bu durumda bir işletim sistemi hatası olup olmadığını anlamak için, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel‘e dokunun.
  3. Sıfırla‘ya dokunun.
  4. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e dokunun.
  5. İstenirse şifrenizi girin.
  6. iPhone’u Sil‘e dokunun.

Telefonu sıfırladıktan sonra, yeni bir cihaz olarak ayarların ve sorunu kontrol edin. Sesli iletişimde kulaklık çalışıyorsa sorun çözülmüştür.

İLGİLİ HABER:  iPhone Kulaklık Girişi Çalışmıyor Sorunu

UYARI: Unutmayın, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi fotoğraf, video, belge vb. gibi tüm kişisel verilerinizi siler. Bunları kaybetmemek için işlem öncesi önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Sorun 2: iPhone 8 hoparlör sesi çok düşük

Hoparlörümden hemen hemen hiç ses gelmiyor. Çok düşük. Bir şey izlemekten veya müzik dinlemekten zevk almıyorum. Hoparlör ayarlarını tek tek kontrol ettim ve hatta sıfırlama bile yaptım. iPhone 8 Plus’ımdan zevk almıyorum. iPhone 6S’im çok daha yüksek ses veriyordu. Hoparlör aramalarda bile çok düşük ses veriyor. Artık ne yapacağımı bilmiyorum! Tamamen hayal kırıklığına uğramış durumdayım.” – Derya

Çözüm: Merhaba Derya. Sıfırlama veya fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sorunu çözmediyse, sorun büyük olasılıkla donanımla ilgilidir. iOS cihazlarda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi kullanıcının yapabileceği en ileri düzey çözüm denemesidir. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yazılım sorunlarını düzeltmekle sınırlı olduğundan, hiç bir şey değişmediyse iPhone 8 Plus hoparlörünün arızalı olduğunu varsayabiliriz. Bir Apple teknisyeninin cihazı kontrol etmesi için yetkili servise başvurun ve sorunun tamir yoluyla mı, değişim yoluyla mı çözüleceğinin belirlenmesini sağlayın.

Teknik servise başvurana kadar geçici bir çözüm olarak, müzik dinlerken veya video izlerken kulaklık kullanabilirsiniz veya Bluetooth üzerinden harici bir hoparlöre bağlanmayı deneyebilirsiniz. Bunlar kalıcı çözümler olmasa da, tamir veya değişim yapılana kadar telefonunuzdan tamamen soğumanızı önleyecek çözüm yollarıdır.

İlgili Yazılar:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?