iPhone 8 Plus Mı? iPhone 7 Plus Mı? Yeni Modele Geçiş Yapmaya Değer Mi?

0
3363
iPhone 8 Plus

Apple’ın yeni iPhone telefonları ortaya çıktı. iPhone X modelini özel bir seri olarak kenara koyacak olursak, iPhone 8 serilerinin nasıl modeller olduğu ise soru işareti olarak kaldı. Şöyle ki iPhone 8 modellerinde fiyat olarak daha ideal bir aralık sunuluyor fakat modellerde değişiklik olup olmadığı konusu ikilem yaratıyor. Peki, iPhone 7 Plus serisinden yeni amiral gemisi iPhone 8 Plus modeline geçmek mantıklı mı?

Tasarım Karşılaştırması

Kullanıcıların yeni modelde en çok şikayet ettikleri kısım tasarım kısmı. Bakalım gerçekten değişiklik yok mu?

iPhone 7 Plus: Yan yana sıralanmış olan çift arka kamera ve önde home tuşu ile standart iPhone 7 Plus tasarımını artık biliyoruz. 158.2 X 77.9 X 7.3 mm ölçülerine sahip olan kasa, 188 gram ağırlığında.

iPhone 7 Plus

iPhone 8 Plus: iPhone 8 Plus akıllı telefonlarında ise genel tasarımda değişiklik göremedik. Yine yan yana sıralanmış olan çift arka kamera kullanımı yapan akıllı telefonun, genel tasarımı neredeyse hiç değiştirilmedi. Fakat kasa malzemesinde değişiklikler söz konusu. 7 katmanlı cam bir kaplamaya geçilmiş durumda.

iPhone 8 Plus

Çizilmeye ve dış etkilere karşı daha dayanıklı olan cam yüzey önemli bir değişiklik. Bunun dışında kasa malzemesinde güçlendirilmiş alüminyum kullanımı yapılıyor. Yani genel tasarım değişmese de görüntü olarak da biraz daha parlak ve genel olarak daha sağlam bir kasadan söz etmek mümkün. Ölçüler ise çok değişmiyor. 158.4 X 78.1 X 7.5 mm.

İşlemci Karşılaştırılması

iPhone 7 Plus: Eski nesilde A10 Fusion işlemcileri yer alıyor. 16 nm üretim süreciyle üretilen işlemcilerde 6 çekirdek yer alıyor. 4 çekirdek kümesinde güç tasarrufu odaklı çekirdekler öne çıkarken, 2 çekirdek kümesinde ise yüksek performans öne çıkıyor. LPDDR4 desteğine sahip olan işlemciler, LTE modem desteğine de sahip. 2.34 GHz saat hızına sahip olan işlemci sınıfının oldukça başarılı olduğunu performans değerlendirmelerinde de görüyoruz.

iPhone 7 Plus

iPhone 8 Plus: Belki de en büyük değişiklik işlemci kısmında. Yeni akıllı telefonlar A11 Bionic işlemci serisine geçiş yaptı. 10 nm üretim sürecine geçiş yapmış olan Apple yine 6 çekirdekle geliyor. İlk 4 çekirdek yine tasarruf odaklı, 2 çekirdek ise performans odaklı. Eski nesil ile karşılaştırdığımız zaman %30’luk performans artışının sağlandığını görüyoruz.

iPhone X

Bu performans artışı doğrudan işlemcilerin hızını da etkilemekte, güç tüketimini de. Nöral sistem, artırılmış gerçeklik, fotoğraf işleme konusunda çok daha başarılı sistemler, Face ID teknolojisi için ekstra güç gibi birçok artısı da bulunan işlemciler kesinlikle daha önde. Ayrıca artık bu işlemci serisiyle beraber fotoğraflar donanımsal olarak da destekleniyor ve portre modu bir hayli öne çıkıyor.

Not: Bellek için ayrı bir bölüm açmamıza gerek yok. İki modelde bellek değişimi olmadı. 3 GB RAM sabit kaldı.

Ekran Karşılaştırılması

iPhone 7 Plus: Ekran konusunda LCD tercihi yapan 7 Plus’ın 5.5 inç ekran ile Full HD çözünürlük desteği bulunuyor. Retina HD olarak tanıtılan ekranların görüntü değeri genel olarak başarılı.

İLGİLİ HABER:  Apple'a Özel Game of Thrones Tale of Crows Oyunu Duyuruldu

iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus: Yeni amiral gemisinde de LCD panel kullanımına devam edilmiş durumda. Yine 5.5 inç ekran boyutuna yer veriliyor. Fakat bu kez önemli bir fark söz konusu. Full HD Retina ekranın artık HDR desteği de var. Biraz daha canlı renkler ve geniş renk gamutu sunuluyor. Yani görüntü arasında uçurum olmasa bile iyileştirme olduğunu belirtelim.

Kamera Karşılaştırılması

Kamera konusunu ayrı olarak ele alacağız. Aslında kullanıcılar bu konuda çok eleştiri yaptı. Çünkü kamera kısmında iPhone 7 Plus modelinde yer verilen, 12 MP değerinde çift arka kameranın kullanıldığı ve önde de 7 MP değerinde kameraya yer verildiği açıklandı. Yani teknik olarak baktığımız zaman çok farklı bir kamera kullanımına gidilmediği düşünülüyor. Fakat için yazılımsal kısmı var. Teknik kısımda yapılan mini iyileştirmelerin yanı sıra, A11 Bionic devreye giriyor.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Görüntü işleme konusunda çok daha başarılı bir sisteme geçiş yapılmış. Görüntü sinyal işlemcisiyle beraber donanımsal olarak fotoğraflarda iyileştirmeler yapılıyor. Ayrıca portre modunda da nöral işlemci devreye giriyor. Genişletilmiş olan portre modunda işlemcilerin, düşük ışık altında bile çok daha iyi çekim yapılmasını sağladığı açıklandı.

Ayrıca 4K 60 fps desteği ve 240 fps dereceğine kadar ağır çekim özellikleri de geldi. Bokeh efekti dediğimiz odaklama değişimi, Artırılmış gerçeklik desteği gibi konularda kamera konusunda öne çıkan değişimler. Kısacası hemen hemen aynı kamerada yazılım ve donanım desteğiyle neler yapılabileceği iPhone 8 Plus ile gösterilmiş.

Batarya Karşılaştırması ve Ekstralar

iPhone 7 Plus serisinde yer alan 2900 mAh değerinde bataryaya çok yakın bir batarya kullanıldığı belirtilen telefonun, bu konuda en önemli farkı kablosuz şarj teknolojisi. iPhone 8 Plus kablosuz şarj desteğini sunması da önemli noktalardan birisi. Bunun dışında su geçirmezlik ve benzeri konularda ise aynı telefonlardan söz edebiliriz.

Son Yorum

Tüm bu özellikler değerlendirildiği zaman yeni bir iPhone modeli alacaksanız, iPhone 8 Plus modelini tercih etmenizi öneririm. Hem işlemci hem de cam yüzey gibi eklentiler daha başarılı bir telefonun ortaya çıktığını gösteriyor. Şu an için telefon 4.799 TL gibi bir fiyatla ön siparişlere açılacak gibi duruyor. Şu an iPhone 7 Plus modelinin de indirimli olarak 4.599 TL ile satışta olduğunu görüyoruz. Yeni bir iPhone modeli alırken iPhone 8 Plus serisini tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Fakat iPhone 7 Plus modeline sahipseniz, iPhone 8 Plus için bu fiyatı bir daha ödemek anlamsız. İşlemci ve fotoğraf konusunda daha iyi bir telefon söz konusu ama iPhone 7 Plus kullanıyorsanız arada dağlar olmadığını belirtelim. Zaten kişisel kullanım için iPhone 7 Plus modelinin yeterli olduğu söylenebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?