iPhone 8 Plus ve iPhone X Karşılaştırması: Hangisini Almalıyım?

2
2764
iPhone 8 Plus mi iPhone X mi

Kağıt üzerinde hangi iPhone daha iyi? iPhone 8 Plus mı, iPhone X mi? Sonuç sizi şaşırtabilir…

Apple ilk kez birbirinden farklı iki iPhone ile sahneye çıktı. Retina ekran, Home tuşu gibi bildiğimiz ve sevdiğimiz form faktörünü koruyan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus‘a ilave olarak, OLED ekranı ve baktığınızda telefonun kilidini açan TrueDepht kamerası ile gelişmiş özelliklere sahip 10. yıla özel model iPhone X.

Apple iPhone X’i, iPad ve MacBook serisinin isimlendirme şemasına uyacak şekilde “iPhone Pro” olarak adlandırmadı. Bunun nedeni olarak iPhone X ve iPhone 8 Plus’ın gerçekten birbirine çok benziyor olması gösteriliyor. Bununla birlikte bazı önemli farklıları var. iPhone X ile iPhone 8 Plus arasında tam bir özellik karşılaştırması yaparak, hangi cihazın size uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak istedik.

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Boyut Karşılaştırması

iPhone X ve iPhone 8 Plus boyut

iPhone X’in ekranı çapraz olarak ölçüldüğünde daha büyük olmasına rağmen, iPhone 8 Plus daha büyük bir telefon. iPhone 8 Plus, 5.5 inç ekrana sahip ancak üst kısımda FaceTime kamera ve alt kısımda geleneksel Home tuşu bulunan bir çerçeve ile çevrili. Öte yandan, iPhone X’de 5.8 inçlik bir ekran bulunuyor. Ancak TreuDepth kamera sistemi için ayrılan çerçeve hariç daha kompakt bir görünüme sahip.

 • iPhone 8 Plus: 158.4 x 78.1 x 7.5 mm, 202 gram
 • iPhone X: 143.6 x 70.9 x 7.7 mm, 174 gram

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Ekran Karşılaştırması

iPhone 8 Plus iPhone X ekran karsilastirmasi

Apple, iPhone X ile alışılagelen ekran tercihini tamamen değiştirdi. iPhone X, HDR video için çok daha yüksek bir kontrast oranı ve desteği veren uçtan uca bir OLED ekrana sahip. Aynı zamanda Apple’ın “Süper Retina” olarak adlandırdığı, daha yüksek bir çözünürlük (2436X1125) ve piksel yoğunluğu sunuyor.

 • iPhone 8 Plus: 5.5 inç, 1920×1080 LCD, 401 ppi, 1300: 1 kontrast oranı
 • iPhone X: 5,8 inç, 2436×1125 OLED, HDR, 458 ppi, 1,000,000: 1 kontrast oranı

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Performans Karşılaştırması

iPhone 8 iPhone X performans karsilastirmasi

Apple’ın yeni nesil işlemcisi A11 Bionic, yüksek performanslı bilgi işleme için iki adet ve daha fazla performans gerektirmeyen veya daha fazla güç gerektirmeyen görevler için dört etkinlik çekirdeği olmak üzere altı çekirdeğe sahip. Apple, A11’in önceki nesilden yüzde 75 daha hızlı olduğunu söylüyor. Aynı işlemciyi kullanan iki telefon arasındaki performans farkı ise yok denecek kadar az olacaktır.

 • iPhone 8 Plus: 6 çekirdekli, 64-bit A11 Bionic, M11 hareket işlemcisi, sinirsel motoru
 • iPhone X: 6 çekirdekli, 64-bit A11 Bionic, M11 hareket işlemcisi, sinirsel motor

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Batarya Karşılaştırması

iPhone 8 Plus iPhone X Batarya Karsilatirmasi

Her iki telefon da Apple’ın USB-C güç adaptörlerinden birine ve USB-C uyumlu bir Lightning kablosuna sahipseniz hızlı şarjı destekliyor. Sadece yarım saatte yüzde 50’ye kadar şarj vaat ediyor.

Ve elbette her zamanki gibi standart bir Lightning kablosu ve USB güç adaptörü ile de şarj edilebiliyorlar.

 • iPhone 8 Plus: Konuşma süresi 21 saat, İnternet kullanımı 13 saat, video oynatma 14 saat, ses çalma süresi 60 saat
 • iPhone X: Konuşma süresi 21 saat, İnternet kullanımı 12 saat, video oynatma 13 saat, ses çalma süresi 60 saat

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Arka Kamera Karşılaştırması

iPhone 8 Plus iPhone X kamera karsilastirmasi

İki telefonun kamerası arasında küçük bir fark var: iPhone X’in kamerası her iki arka objektifin de devreye girdiği “çift optik görünü sabitleme” özelliğine sahipken, iPhone 8 Plus’ın kamerası ise “optik görüntü sabitleme” özelliğine sahip.

 • iPhone 8 Plus: 12 megapiksellik geniş açı (f / 1.8) ve telefoto (f / 2.8) kameralar, optik görüntü sabitleme, optik zoom, 10x dijital zoom, quad-LED True Tone Gerçek Zamanlı Senkronize flaş, Portre modu, Portre Aytınlatma
 • iPhone X: 12 megapiksel geniş açı (f / 1.8) ve telefoto (f / 2.8) kameralar, çift optik görüntü sabitleme, optik zoom, 10x dijital zoom, quad-LED True Tone Gerçek Zamanlı Senkronize flaş, Portre modu, Portre Aytınlatma
İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Plus'taki İkinci Kamera Ne İşe Yarıyor?

Video kaydı

 • iPhone 8 Plus: saniyede 24, 30 veya 60 karede 4K video kaydı. 30 veya 60 fps’de 1080p video kaydı. 120 veya 240 fps’de 1080p ağır çekim kayıt. Optik görüntü sabitleme, optik zoom, 6x’e kadar dijital zoom, stabilizasyon ile zaman aşımı.
 • iPhone X: saniyede 24, 30 veya 60 karede 4K video kaydı. 30 veya 60 fps’de 1080p video kaydı. 120 veya 240 fps’de 1080p’de ağır çekim kayıt. Optik görüntü sabitleme, optik zoom, 6x’e kadar dijital zoom, stabilizasyon ile zaman aşımı.

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Selfie Kamerası Karşılaştırması

İki telefonda da selfie kameraları çok farklı. Bu nedenle Apple iki kameraya da farklı isimler verdi.

iPhone 8 Plus, geleneksel ancak geliştirilmiş FaceTime kameraya sahip. f / 2.2 diyafram değeri ile 7 megapiksellik fotoğraflar ve 1080p çözünürlükte video kaydı yapabiliyor.

iPhone X’in kamerası ise tüm bu özelliklere ek olarak TrueDepth teknolojisi ile çok daha gelişmiş. iPhone X’in TrueDepth kamerasında, Yeni Face ID özelliğinin kullanımı için güvenli yüz tanımaya yardımcı olan sensörler bulunuyor. Sizi karanlıkta görebilmek için kızılötesi, yakınlık sensörü ve bir fotoğraf olmadığınızdan emin olmak için yüzünüzün 3D haritasını çıkaran bir nokta projektöre sahip.

TrueDepth kamerasındaki tüm teknoloji, iPhone X ekranının üst kısmındaki küçük “çentik”e yerleştirilmiş. Tabii ki bu teknoloji selfie’lerinize ekstra özelliklere katmanıza da olanak tanıyor. Örneğin, arka kamerada bulunan Portre modunu ve Portre Aydınlatma özelliğini destekliyor. Buna ek olarak, Animoji (bir köpek yavrusu, unicorn ya da konuşan kaka) ile eğlenceli selfieler çekmenize de olanak tanıyor.

 • iPhone 8 Plus: 7 megapiksellik fotoğraflar ve 1080p video, f / 2,2 diyafram aralığı, Retina Flaşlı FaceTime HD kamera
 • iPhone X: 7 megapiksellik fotoğraflar ve 1080p video, f / 2,2 diyafram aralığı, Retina Flaş, Portre modu, Portre Aydınlatması (beta), Animoji özellikli TrueDepth kamera

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Biyometrik Özellikler

iPhone 8 Plus ve iPhone X Biyometrik Ozellikler

iPhone X’deki Face ID, Touch ID gibi çalışır. Kilidini açmak için iPhone’a bakmak zorundasınız. Uyku düğmesine beş kez art arda hızlı şekilde basarak veya uyku ve ses düğmesine aynı anda basarak Face ID’yi geçici olarak devre dışı bıraabilirsiniz. Veya Ayarlar uygulamasından Face ID & Parola bölümündeki özelliklerden Face ID’yi kapatabilirsiniz.

iPhone 8 Plus’taki Touch ID ise bildiğiniz gibidir.

 • iPhone 8 Plus: Home tuşuna gömülü Touch ID sensörü
 • iPhone X: TrueDepth kamera ile Face ID

iPhone 8 Plus vs. iPhone X: Fiyat Karşılaştırması

Bu muhtemelen sürpriz değil ancak iPhone X daha pahalıya mal oluyor. Sonuçta, TrueDepth kamerası Apple’ın yepyeni bir ürünü ve uçtan uca OLED ekranın maliyeti daha fazla.

 • iPhone 8 Plus: 64 GB 799$, 256GB 949$
 • iPhone X: 64 GB 999$, 256GB 1.149$

Bunu da okuyun: iPhone 8 ve Pixel 2 Karşılaştırması: Amiral Gemilerin Savaşı!

2 YORUMLAR

  • Bahsettiğiniz site bu işi en iyi yapanlardan biridir. Doğru bilgiyi kullanıcılarımıza sunmak çeşitli kaynaklardan derleme yapıyoruz. Credit verme olayına gelince bazı konularda veriliyor bazılarında verilmiyor. Bunda arkadaş vermemiş. Bizim içeriklerimiz de farklı sitelerde credit kullanmadan yayınlanıyor. En büyük haber siteleri de yapıyor bunu. Sadece bize ait bir durum değil.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?