iPhone 8 İle Parmağını Koyarak Aç Sistemi Nasıl Değişecek?

0
169
iPhone 8 Touch Bar

Apple’ın parmak izi teknolojisi için tercih ettiği bir fiziksel tuş bulunuyor. Kullanıcıların iPhone akıllı telefonlarında parmak izi sistemlerini kullanarak kilit açma ve belli başlı bölümler için kullanmak için parmak izi sisteminde yararlanmasını sağlama adına ise Apple Home tuşunu kullanıyor.

Markanın şimdiye kadar hemen her akıllı telefonuna eklediği Home tuşunun içerisinde yer alan parmak izi sensörleri sayesinde Home tuşuna basarak kilit ekranları da geçilebiliyor. Her ne kadar Apple’ın iPhone 8 akıllı telefonlarında bu sistemi değiştireceği düşünülse de şu an için kullanılan sistem bu. Genel olarak kilit açmak için kullanılan sistem olarak bilinen parmak izi kullanımı da oldukça rahat. Doğrudan Apple tarafından geliştirilen teknolojiler sayesinde anlık olarak ekran kilidi açılma özelliği kullanılabiliyor. Öncelikle söz konusu sistemden bahsedelim.

iPhone Parmağını Koyarak Aç

Bu özellik sayesinde mevcut iPhone serisi akıllı telefonlarda sadece Home tuşuna parmağınızı koyarak kilit ekranını geçebiliyorsunuz. Bu özeliği hatırlamak gerekirse aktif hale getirmeniz için yapmanız gereken işlemler şöyle;

  • Öncelikle ayarlar uygulamasına giriş yapmak için uygulamalar menüsü üzerinden ayarlar kısmına giriyoruz. Ardından genel ayarlar penceresinden “erişilebilirlik” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Zaten Apple’ın ekran özel teknolojilerinde genelde bu bölüm kullanılıyor. Burada yapmanız gereken ise “ana ekran düğmesi” sekmesine giriş yapmak.
  • Şimdi yeni açılan ayar penceresi üzerinden ise en alt kısımda bulunan parmağını koyarak aç sekmesini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu sekme aktif hale getirildiğinde iPhone Parmağını Koyarak Aç özelliğini kullanabiliyorsunuz. Sadece parmağınızı Home tuşuna tuttuğunu da kilit ekranı geçilmiş oluyor.

iphone 8 parmağını koyarak aç

iPhone 8 Akıllı Telefonlarında Sistem Değişecek

Aslında iPhone Parmağını Koyarak Aç özelliği iPhone 7 serileri de dahil olmak üzere çok sık kullanılan bir özellik. Fakat yeni seri akıllı telefonlarda Home tuşunun yer alamayacağının düşünülmesi iPhone 8 akıllı telefonlarında da bu sistemin değişeceğini gösteriyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone Kutu İçeriği Hakkında İlginç İddialar Var

Bir nevi parmak izi sisteminde yapılacak değişiklikler sistemin toptan değişmesine neden olacak. Zaten daha öncede parmak izi sistemi için iPhone 8 telefonlarında yapılacak değişimleri dile getirmiştik. Yani iPhone Parmağını Koyarak Aç sisteminde kesinlikle bir değişim söz konusu olacak.

Fakat bu özellikteki değişimin nasıl olacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Eğer parmak izi okuyucuları ana ekrana entegre edilecek olursa Apple’ın çok fazla değişikliğe gitmeden iPhone Parmağını Koyarak Aç sistemini ana ekran üzerinden kullanacağı düşünülüyor. Fakat tam tersi olarak parmak izi okuyucular arka kısımda konumlandırılacak olursa giriş siteminin tıklamaya dayalı parmak izi okumasına dönüşebileceği belirtiliyor.

Yani sadece parmağınızı koymanız yetmeyecek bunun yanında yine tuşa tıklamanız gerekecek. Şimdilik oldukça belirsiz bir konu olarak karşımıza çıkan parmak izi sistemi ve değişeceği beklenen iPhone Parmağını Koyarak Aç teknolojisi hakkında gelişmelerin neler olacağını göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?