iPhone 8 İle Birlikte Hayatımıza Girecek Olan Face ID’nin Nasıl Kullanılacağı Belli Oldu!

0
79

Apple’ın bugün düzenleyeceği etkinlikte Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak. Apple bu etkinlikte yeni iPhone modellerini, yeni iPad modellerini ve Apple Watch Series 3 modelini tanıtması bekleniyor.

Etkinliğin en çok merak edilen öğesi ise Apple’ın ilk OLED ekranlı iPhone modeli olacak. Yeni iPhone modeli hakkında şimdiye kadar pek çok şey ortaya atılan yeni iPhone modelinin parmak izi merkezli Touch ID kimlik doğrulama sistemi yerine yüz tanıma sistemi merkezli Face ID sistemiyle birlikte geleceği söylenmişti.

Yeni iPhone modeliyle ilgili pek çok kesin şeyi öğrenmemizi sağlayan iOS 11 GM sürümü sızıntıları bizlere yeni iPhone’un en merak edilen özelliklerinden birisi olan Face ID’nin nasıl çalışacağını da açıklıyor. MacOS’in Finder logosuna benzeyen sevimli bir logo ile kullanıcıların karşısına çıkan Face ID görünüşe göre yeni nesil güvenlik öğesi olacak.  Apple’ın daha önce Pearl ID olarak aktarılan yüz tanıma sistemi kullanıcıların karşısına Face ID olarak çıkacak. Tıpkı Touch ID kimlik doğrulama sisteminde olduğu gibi kullanıcılar Face ID özelliğini kullanmak için kendilerine sayısal bir parola belirleyecekler. Şifrelerini oluşturan kullanıcılar Face ID tanımlama ekranına yönlendirilecek.

via GIPHY

Kullanıcılar Face ID’nin ilk kurulumunda yüzlerini bir daire içinde hareket ettirecekler. Yeni iPhone’un ön kamerasında kullanılacak olan özel sensörler kullanıcıların yüzlerini çok iyi analiz edecek. Bu sebeple Face ID’nin etkili bir performans sunabilmesi için kullanıcıların yüzünün tüm açılarının sistem tarafından tanınması büyük öneme sahip olacak.

Face ID’nin ilk kurumunda ayrıca kullanıcılara yardımcı olması adına çeşitli yönergeler de aktarılacak. Apple’ın Face ID sistemi kullanıcıların daha etkili kullanmaları için yardımcı yönergeleri ise iOS 11’in GM sürümünde şöyle yer alıyor; “ Yüzünüzü iPhone’unuzdan 10 inç ile 20 inç arasında tutun” gibi Face ID’nin daha etkili bir tanımlama yapabilmesi adına yönergeler aktarılacak. Kullanıcılara ayrıca Face ID kurulumunda başlarının taranamayan bölgelerinin de yeniden taranması için çeşitli uyarılar alacak.

İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad'de Takvime Etkinlik Ekleme ve Düzenleme

Face ID iPhone’a Bakıldığını Algılayabilecek!

Yeni iPhone’un güvenlik sistemi olan Face ID’nin bir diğer önemli özelliği ise kullanıcısının iPhone’a bakıp bakmadığını algılayabiliyor olması. Kullanıcılar telefonlarının ekranlarına yüzlerini okutmak için baktıklarında Face ID sistemi bunu algılayacak ve kullanıcılar iPhone’larına dokunmadan iPhone’larını açabilecekler.

Apple’ın yeni iPhone’unun en önemli özelliklerinde birisi olması beklenen Face ID sisteminin tüm detaylarını bugün düzenlecek olan ve sitemizden de sizlere canlı aktarılacak olan Apple 12 Eylül Lansmanı’nda öğreneceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?