Parmak izi sensörleri Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarında kullanılmaya başlandıktan sonra adeta virüs gibi tüm akıllı telefon modellerine yayıldı. Başta birçok markanın yeni seri amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanılan teknoloji Samsung, HTC, Huwaei, Asus, LG, Casper ve yerli üretim akıllı telefonları ile dikkat çeken Vestel gibi hemen hemen her akıllı telefon markasının kullandığı bir teknoloji oldu.

Touch ID olarak bildiğimiz sistemde ise genel olarak tercih edilen iki farklı firma bulunuyor. Qualcomm ve Synaptic olarak bildiğimiz bu iki firma parmak izi teknolojisi üzerine en kapsamlı çalışmalar yapan ve genelde akıllı telefonlar için tercih edilen firmalar olarak bilinmekte. Sistemin öncülerinden biri olan Apple ise artık bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

iPhone 8 Biyometrik Parmak İzi Teknolojisi

İddialara göre Apple bu seride parmak izi teknolojileri için artık bu iki firmadan yararlanmayacak. Marka çok daha gelişmiş bir parmak izi teknolojisini kullanıcılara sunacak ve bu nedenle yeterli olarak gösterilmeyen eski teknolojiler bırakılacak.

Hatta Apple’ın farklı bir firma ile anlaşmadığı doğrudan yeni parmak izi teknolojilerinin kendisinin üreteceği bile konuşuluyor. Tabi ki Apple’ın bu durumda kullanıcılara kendi entegre sistemleri ile beraber çok daha gelişmiş bir teknoloji sunacak. Söylentilere göre üretim ise TSMC’nin 65 Nm işleme teknolojisinin bulunduğu merkezlerde yapılacak.

iPhone 8

Ayrıca yeni parmak izi sensörlerinin ekranlara entegre olacağı ve uzun süredir konuşulduğu gibi sistemlerin cam üzerinden biyometrik olarak çalışacağı belirtiliyor. Belki de şimdiye kadar ki en iddialı parmak izi sensörü olacak olan yeni sistemin yüz tanıma teknolojileri ile birleştirilecek bir sisteme de de sahip olabileceği de yine konuşulanlar arasında.

Üretim Gecikme Durumu Ortaya Çıkabilir

iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılacağı belirtilen yeni parmak izi sistemlerinin de Apple tarafından üretileceğinin düşünülmesi ile beraber telefonların üretim aşaması ile ilgili de yeni durumlar oluşmaya başladı. Eğer parmak izi sensörü konusunda böyle bir ürerim sistemine gidecek olursa Apple’ın yeni seri telefonlarının biraz daha gecikme durumu ile karşı karşıya kalacağı düşünülmekte. Bakalım tüm bu süreç nasıl sonuçlanacak.

İLGİLİ HABER:  IPHONE 8!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?