iPhone 8 Hakkında Şok Bilgiler Geliyor

0
128
iPhone 8 görselleri
iPhone 8 görselleri

Apple iPhone 8 akıllı telefonlarıyla beraber akıllı telefon dünyasının dinamiklerini değiştirecek. Aslında bu kadar iddialı yorumlar yapmak için Apple tarafından bir bilgi ya da tasarı8m taslağı paylaşılması gerekiyor. Fakat sadece Apple’a yakın kaynaklardan gelen iddiaların birkaçının gerçek olması bile Apple’ın dengeleri değiştirmesini sağlayacak cinsten.

Bunun yanında daha önce iPhone 6 yayınlanmadan aynı şekilde iddialar ortaya çıkmış ve telefon tanıtıldıktan sonra bu iddiaların genelinin gerçek olduğu görülmüştü. Daha sonra aynı durumu iPhone 7 modelleri içinde gördük. Şimdi ise iPhone 8 için benzeri bir durum söz konusu. Bu sefer konuşulan iddialar ise devrim niteliğinde değişiklikleri gösteriyor. Tüm iddialarla beraber gelen son konsept çalışması ise bir kez daha kanıt oluşturmuş oldu.

Gizli Ön Kamera İddiası Gerçek Mi?

Öncelikle çok konuşulan bir iddiadan başlayalım. Yayınlanan son konsept görüntülerinde telefonda ön kameranın bulunmadığı görülüyor. Daha doğrusu bildiğimiz anlamda bir ön kamera yok. Bunun yerine telefonun ekranına entegre edilmiş olan gizli bir kamera bölümü var ve genel kullanımı etkilemiyor.

iPhone 8 görselleri
iPhone 8 görselleri için yeni resimler

Yani şöyle düşünün telefonu standart olarak kullanırken herhangi bir kamera bölümü dikkat çekmiyor. Kamera kullanımına geçildiğinde ise doğrudan ekranın kamera bölümünden ön kamera devreye girmiş oluyor.

Peki iddialar gerçek mi? İddiaların gerçek olma ihtimali oldukça yüksek. Çünkü daha önce Apple’ın bu konuda yeni patent başvuruları yaptığını biliyoruz. Hatta iPhone 7 akıllı telefonları çıkmadan önce böyle bir patent görselinin yayınlandığının haberleri bile yapılmıştı. iPhone 7 serisinde LCD ekran kullanımının yapılması bu teknolojiye izin vermemiş olabilir. iPhone 8 OLED ekran kullanımının ise bu teknolojiye izin verebileceği konuşuluyor.

İşlev Alanı İle Özel Parmak İzi Okuyucu

Diğer bir iddia ise telefonların Home tuşunun tamamen kaldırılıp sanal Home tuşu bile kullanılmadan işlev alanına izin vermesi. Bu alanın doğrudan ekranların üzerinde olacağı ve bu alanları kullanarak parmak izi ölçümlerinin de yapılabileceği belirtiliyor. iPhone 8 serisinde parmak izi sensörlerinin de tamamen ekrana entegre olacağı iddiası gündemde. Zaten konsept videolarda buna ilişkin de birçok detay var.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Bilinmesi Gereken Yeni Ayarlar

Ekranda Neden Değişim Var?

Asıl soruya gelelim. Sadece 4 mm kenarlara sahip olması ve Home tuşundan ön kamera değişimin yapılmasına kadar hemen her sistemin değiştirilmesi gibi detaylar neden uygulanacak? Bu sorunun cevabı da oldukça basit.

Apple hem daha ince hem de daha geniş ekranlı bir telefon sunacak. OLED ekranlarında kullanılacak olmasıyla beraber ekran boyutunun da artması isteniyor. Fakat 5.8 inç değerine kadar beklenen ekran boyutunun standart olarak artırılması telefonun özellikle tek elle kullanımını oldukça zorlaştıracak.

Bir nevi Phablet modelli sunulmuş olacak. Bu gibi bir sorun yaşamak istemeyen Apple’ın ekran boyutlarını yine artıracağı fakat bu kez ekran boyutları artarken telefonun boyutlarının sabit kalmasını sağlayacakları düşünülüyor. Haliyle bu durumda hem ön kamera hem Home tuşu alanı ekrana dahil edilip istenen düzen sağlanmış oluyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?