Apple’ın yeni telefonları olacak olan iPhone 8 akıllı telefonları aylardır konuşulmaya devam ediyor. Telefonun özellikleri ve tasarım detayları hakkında hem Apple’a yakın kaynaklardan hem de sık akıllı telefon otoritelerinden sürekli olarak yeni bilgiler yayınlanıyor. En son akıllı telefonların nasıl bir sistem ile geleceği konusunda bilgilerle karşı karşıya kalmıştık. Şimdi ise merakla beklenen akıllı telefonun tasarımsal detayları ortay çıktı. Tasarım konusunda en somut adım olarak değerlendirilen son görsellerden sonra şimdiye kadar ki en net iPhone 8 tasarımları da ortaya çıkmış oldu.

iPhone Ekran Boyutu Artıyor Ama Telefon Boyutu Değişmiyor

Yayınlanan görsellerde ise telefonun birçok detayı hakkında bilgi veriliyor. Önce dikkat çeken ilk detaydan yani ekranlardan bahsedelim. Son kasa görsellerine göre iPhone 8 akıllı telefonlarının ekranlarının boyutlarında ciddi bir değişim söz konusu. Beklendiği gibi 5 inç üzerinde ekranlar kullanıcıları karşılayacak. Fakat Samsung akıllı telefonların olduğu gibi ekranların boyutu artmasına karşın telefonun boyutu değişmeyecek. OLED ekran kullanımıyla ekran gövde oranının %90 sevilerini bulması bu dengenin kurulmasını sağlayacak.

Home Tuşu Artık Yok

Zaten Uzun süredir konuşulan bir gelişme olarak dikkat çeken Home tuşu konusunda da somut görüntüler var. Yeni seride Home tuşu kullanımı olmayacağı bu görsellere göre kesinleşmiş durumda. Home tuşunun görevlerini yerine getiren özel bir sanal tuş kullanılacak ama beklendiği gibi parmak izi sensörleri cam yüzeyinde yer almayacak. Son dönemde birçok akıllı telefonda yer aldığı gibi arka kapakta bir Home tuşu kullanımı göreceğiz.

iPhone 8 görselleri
iPhone 8 görsel

Dikine Kamera Kullanımı

Şimdiye kadar ki tüm iPhone modellerinde ya tek kamera ya da yan yana dizilmiş çift arka kamera gördük. İlk somut kasa görselline göre iPhone 8 akıllı telefonlarında üst üste konumlandırılmış olan çift kamera kullanımı yapılacak. Bu şekilde hem 3D kamera özelliği konusunda hem de derinlik etkisi veren artırılmış kamera konusunda ilk ipuçları da verilmiş oldu.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Bir Kez Daha Görsellerle Ortaya Çıktı

Önde Tek Kamera Çıkışı

iPhone 8 kasa görsellerinde en dikkat çeken detay ön kısımda sadece bir kamera çıkışı olması oldu. Bu şekilde akıllı telefonun İrisi tarayıcısı ve yüz tanıma gibi sistemleri, konusunda da kafalar karışmış oldu. Apple tüm bu sistemleri tek bir kamer üzerinden mi kullanacak yoksa beklentiler boşa mı çıkacak göreceğiz.

iPhone 8 görselleri
iPhone 8 akıllı telefonları

Görseller Ne Kadar Gerçek

Gelelim çıktığı andan itibaren iPhone 8 bekleyenleri sevindiren kasa görsellerinin ne kadar gerçek olduğuna. Elbette Apple tarafından bir doğrulama olmadığı için kesin olarak bu görseller doğrudur demek yanlış olur. Fakat iPhone 7 akıllı telefonlarında da aynı dönemde bu şekilde kasa görselleri yayınlanmış ve tanıtım sonrasında tahminler büyük ölçüde doğru çıkmıştı. Benzeri bir durum iPhone 8 için de geçerli.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?