Apple’ın geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürdüğü iPhone 8‘e sahip olanlar, iPhone 6s ve iPhone 7’yi yeni modele yükseltmek için bir avuç sebep olduğunu dile getiriyor. Bu, iPhone 8’in kötü bir telefon olduğunu değil, yükseltmek için cazip özelliklere sahip olmadığını gösteriyor.

iPhone 8 almaya henüz karar vermediyseniz ve cüzdanınızda onun için ayırabilecek bir bütçeye sahipseniz, makalemizde yer verdiğimiz iPhone 8 almak için nedenler size son kararınızı vermede yardımcı olacaktır.

#1. iPhone’unuz Artık Eskiyse

Eski derken, üç yıllık bir cihaz olan iPhone 6’yı kast ediyoruz. A8 işlemcisinden, yavaş Touch ID parmak okuyucudan, kalitesiz hoparlörlerden, su ve toz geçirmezlik özelliği olmamasından ve yetersiz depolama alanından şikayet ediyorsanız, iPhone 8 sizin için gerekli bir yükseltme haline gelmiştir. Telefon, geçen yılki iPhone 7’nin rafine edilmiş bir versiyonudur ve performans açısından büyük bir fark göreceksiniz.

iPhone 6 sahibiyim iPhone 8 almali miyim

Eskimiş olması, bir cihazı yenilemek için bir numaralı nedendir. Ancak Apple tarafından hala satışı devam eden iPhone 6s için eskimiş diyemeyiz. Telefon iPhone 8’de bulunan birçok özelliğe sahip: 3D Touch, eller serbest Siri, iyi bir parmak izi tarayıcı ve sağlam A9 işlemci. Hatta gerçek bir kulaklık girişi bile var!

Ciddi bir yavaşlama, sekmelerin ve uygulamaların sürekli kilitlenmesi ve pil ömrünün sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyorsanız, yeni bir iPhone satın almak bunu çözecektir. Ancak saydığımız bu nedenler sizin telefonunuzda henüz baş göstermediyse, 2018’i beklemek sizin için daha mantıklı bir seçenek olabilir.

#2. 60 FPS’de 4K Video ve Daha İyi Stiller’e İhtiyacınız Varsa

Panasonic GH5 60 FPS’de muhteşem 4K çekimler yapabiliyor. Ancak herhangi bir lens olmadan 2000 dolara mal oluyor. Sony’nin etkileyici küçük a6500’ü bu özelliği desteklemiyor; bunun yerine 30 FPS’de 4K ile sınırlı ve objektifsiz 1.400 dolarlık maliyete sahip.

iPhone 8’in 60 FPS’de 4K video çekmesi şaşırtıcı ve Apple’ın yeni A11 Bionic çipinin performansını kanıtlıyor. Ancak yine de, Panasonic veya Sony kalitesinde fotoğraflar çekebileceğinizi düşünmeyin. Görüntüler daha gürültülü olacak ve objektifleri değiştiremeyeceksiniz. Ayrıca objektifin sensöre yakın olması nedeniyle alan derinliği ciddi oranda azalacak.

iPhone 8 video cekim kalitesi

Fakat bu hala büyük bir başarı. Video ile çalışıyorsanız veya meraklı bir hobi kullanıcısı iseniz, iPhone 8 ek bir cihaz olarak paha biçilemez olabilir. Saniyede 60 karelik hız, yavaş çekim için filmleri yarı hızda oynatmanıza olanak tanır.

Videoları 4K olarak yayınlamanıza gerek yok. 4K görüntünün 2K veya 1080p’ye indirgenmiş hali, doğal 1080p çekimden daha iyi görüntüler sağlayabilir. Ayrıca, çekimlerinizi kırpabilir, bir Ken Burns efekti uygulayabilir veya iyi kalitede fotoğraflar çekebilirsiniz. 4K’da çekim yapabiliyorsanız 4K’da çekim yapmalısınız.

#3. Kablosuz Şarj’a Geçmek İçin Hazırsanız

Kablosuz şarj işlemi, hazır olduğunuz sürece mükemmeldir. Ev ya ofisin birkaç noktasında, özellikle iPhone 8 ve iPhone X ile uyumlu Qi şarj cihazları için birkaç şarj yuvası bulundurabilirsiniz. Çoğumuz için kablolu şarj cihazları hala ideal durumda. Ancak diğerleri için kablosuz şarj büyük önem taşıyor.

Ne yazık ki, Apple kutuda herhangi bir kablosuz şarj pedi sunmuyor ve ilk parti AirPad bir süre daha piyasaya sürülmeyecek. Bu, ek bir bütçe ayırarak üçüncü parti bir donanım satın almanız gerektiği anlamına geliyor.

Şarj cihazlarını aramaktan veya sürekli yıpranan kablolarından nefret ederseniz, masraf buna değer olabilir. Bazı Qi şarj cihazları yüksek kaliteli Lightning kablosundan daha ucuzdur, ancak daha az pratiktir ve verileri aktarmak veya iTunes ile yedeklemek için kullanılamazlar.

Ancak kablosuz gelecek için hazırsanız, iPhone 8 de hazır!

#4. Telefonunuzu Günde Birkaç Kez Şarj Ediyorsanız

iPhone 8 kabaca aynı pil ömrüne sahiptir ve bu nedenle yeni model daha uzun süre dayanmayacaktır. Ancak, 30 dakika içinde yüzde 50’ye kadar şarj elde etmeyi vaat eden hızlı şarjı desteklemektedir. Bu, iPhone’unuzu saatlerce şarjda takılı bırakmaya gerek duymayacağınız anlamına geliyor.

Kablosuz şarj pedi gibi, iPhone 8 kutusunda hızlı bir şarj cihazı da bulunmuyor. Apple, bu özellikten yararlanmak için 50$’a 29w USB adaptörü ve 25$’lık USB-C Lightning güç kablosu temin etmenizi öneriyor. Üçüncü taraf adaptörler kullanmak isterseniz, üründe “Made for iPhone” standardınız arayınız. Özellikle yangına dahi sebep olabilecek yüksek voltajdan cihazınızı korumalısınız.

iPhone 8 kablosuz hizli sarj

Diğer seçenek eski telefonunuzun pilini yeni performans için yenisiyle değiştirmek, USB şarj cihazı satın almak veya kalın bir harici şarj ünitesi almak olabilir. Bu çözümlerden hiçbiri size hoş görünmüyorsa, iPhone 8 ile birlikte 75$ dolarlık ek maliyete katlanmayı tercih edebilirsiniz.

#5. iPhone X’i Pahalı Buluyorsanız

2017’nin “yükseltme yılınız” olduğuna karar verdiyseniz, iki ana seçeneğiniz var: iPhone 8 veya iPhone X. Üçüncü bir seçenek ekleyebilir ve geçtiğimiz yılın iPhone 7’sine 900 TL daha az ödeme yapabilir veya çift mercekli kamera ve üstün pil ömrü ile iPhone 7 Plus’ı tercih edebilirsiniz.

Ancak, akıllı telefona 6.100 dolar harcamak konusunda isteksiz olduğunuzu düşünüyorsanız, iPhone 8 sizin için en iyi seçim olacaktır. iPhone X’te bulunan yeni tasarım ve yüz tanıma özellikleri olmadan, A11 Bionic çipinin gücünü elde etmiş olacaksınız. Doğru donanımı kullanarak kablosuz ve hızlı şarj edebilir ve daha büyük 256GB kapasiteye sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Aslında, iPhone X’in başlangıç modelinden sadece 20$ dolar fazla ödeyerek bir Apple Watch ve 64GB iPhone 8 satın alabilirsiniz. Touch ID’yi seviyorsanız ve telefonunuzun kilidini açmak için yüzünüze yükseltmek size cazip gelmiyorsa iPhone 8 satın almalısınız.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7 mi Yoksa iPhone 8 mi Almalıyım?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?