İlk duyulduğu andan itibaren iPhone 7 modeli için ilgi odağı olan çift kamera teknolojisi gerçekten büyüleyici özelliklere mi sahip olacak? Bunun cevabını şu günlerde bize Mark Gurman veriyor. Kendisi Apple ile olan yakın ilişkilerinden dolayı çok sayıda bilgi sunumuyla tanınan bir kişi olduğundan muhtemel bilgilerin kesinliğini doğrulayabiliriz. Kendi resmi sitesinden yaptığı bilgilendirmeler ise birçok mecrada Apple tarafından verilmiş bilgiler olarak lanse ediliyor. Bir anlamda öyle de sayılabilir.

iPhone 7 için kesinliği tartışılan, iPhone 7 Plus içinse kesin gelecek olan çift kamera teknolojisi yeni nesilde son derece büyük bir görselliği beraberinde getirecek. Tabi bu görsellikten kastımız cihazın kasası değil. Fotoğraf ve video çekimleri için sunacağı üstün performans. Bunu sağlayabilmek amacıyla yeni nesil iPhone’da çift sensörlü bir kamera yer alacak. İki farklı odağı olacağından ötürü iki kameranın da işlevini yerine getireceğinden bahsetmek mümkün.

iPhone-7-deki-Cift-Kameranin-En-Onemli-DetaylariiPhone 7 çift kamera özellikleri arasında ise Gurman tarafından sunulan bilgiler iki detaya dikkat çekiyor. Bunlar şu şekilde ifade ediliyor.

Daha Keskin Fotoğraflar

Çift sensör sayesinde fotoğraflar iki kameranın da çekimiyle oluşturulacak. Çekilen fotoğraflarda son anda toplanan tüm veriler bir araya gelerek renk, ton, doygunluk ve kesinlik gibi detaylar birleştirilecek. Böylece ortaya çıkabilecek en net, en keskin ve en kaliteli fotoğraflar ve videolar yaratılmış olacak.

Yakınlaştırma

Zoom özelliği birçok telefon kamerasında kullanılamıyor. Bunun sebebi de aslında fotoğrafın kalitesinin her 1x zoom ile daha da kötüye gitmesi. Bunu da ortadan kaldırmayı amaçlayan Apple çok daha fazla yakınlaştırma imkânı sunarken bu raddede görüntü kalitesinden de fire vermeyecek.

Henüz hangi teknolojiyle ya da nasıl bir yol izlenerek bu seçeneklerin bizlerle buluşturulacağına dair açıklama yer almıyor. Muhtemelen iPhone 7 tanıtımı ile birlikte bunu öğrenmemiz mümkün olacak. Eğer gerçekten Apple bu konuda teoride umduğunu pratikte müşterilerine sunabilirse kamera özelliğinden ötürü büyük bir satış grafiği yakalayabilir. Özellikle de pazar payını eline geçirmeyi başaran Android ile girdiği savaşta bu önemli bir adım olarak görülüyor. Keza şu sıralar yalnızca %15 dolaylarında seyreden Apple yeni serisiyle birlikte bunu %20 potasının üzerine çekmeyi amaçlıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?