Bazen iPhone’larda sorun çıkabilir ve cihazı yeniden başlatma ihtiyacı hissedebiliriz. Bazen de restore yapmak için DFU moduna girmek gerekebilir.

Daha önceki yazılarımızda ” iPhone ile nasıl DFU moduna giriş yapılır? ” konusunu anlatmıştık.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte yeniden başlatma ve DFU moduna alma işlemleri biraz değişti. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlarken, DFU moda nasıl alınır ve nasıl iPhone 7 yeniden başlatılır? konusu çok önemli.

Önceki iPhone modellerinde Ana ekran butonuna (Home butonu) ve Güç düğmesine aynı anda basıyorduk. Bu yönteme zorla yeniden başlatma (force restart) adı veriliyor.

 

Diğer taraftan iPhone 7 ile yeni bir Ana ekran butonu (Home buton) geldi. Aslında bu bir butpn değil. Haptik feedback ile desteklenmiş bir kapasitif butondan bahsediyoruz. Apple ise iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ların yeniden başlatılmasını Ses azaltma düğmesine kaydırdı.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı yeniden başlamaya zorlama

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ları yeniden başlatmaya zorlamak için, aynı anda Güç düğmesine ve ses azaltma düğmesine yaklaşık 10 saniye veya Elma logosu görene kadar basmanız yeterli.

Bu sürede, Cihazınız yeniden başlayacaktır. A10 4 çekirdekli çip sayesinde bu işlem çok hızlı olacak.

 

iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ı  DFU moduna alma

Önceki iPhone’larda Home butonu kullanılarak yapılan işlemlerden birisi de DFU mduna almaydı. Bu işlem de iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’larda Ses azaltma butonuna taşındı.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’larda DFU moduna geçmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ınızı bilgisayara takın. iTunes uygulamasını çalıştırın.
  2. Güç düğmesine ve ses azaltma düğmesine aynı anda, ekran kararana kadar basın.
  3. Ekran karardığında, güç düğmesini bırakın. Ses azaltma düğmesine basmaya devam edin. iTunes programının “Recovery Mod” uyarısı gelene kadar basmaya devam edin.
  4. Aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek.

iphone-dfu-moduna-alma

Not: Bu aşamada ekran hala siyahsa, Recovery modda değil DFU moddasınız demektir. Bunun yerine Elma logosu veya iTunes logosu görüyorsanız, işlemleri 1. adımdan itibaren tekrarlayınız.

Bu işlemlerden sonra;

  • iTunes üzerinden yeni bir iOS sürümü yükleyebilirsiniz.
  • Apple tarafından imzalanmaya devam eden eski iOS sürümlerinden yükleyebilirsiniz. (Bknz: iPhone eski sürüme dönme)
  • Cihazınızı restore edebilirsiniz. (Bknz: iPhone restore etme)

 iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ınızda donma sorunu veya başka sorunlar yaşarsanız, anlattığımız yöntemlerle iPhone 7’yi yeniden başlamaya zorlayabilir veya DFU modundan fabrika ayarlarına (restore etme) döndürebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?