İlk olarak birkaç kullanıcının sosyal medya üzerinden paylaştığı yorumlarla ortaya çıkan iPhone 7 ve 7 Plus sorunu, şu günlerde Apple’ın yeni gündem konularından bir tanesi. Telefonlarını iOS 11.3 işletim sistemi sürümüne yükseltmelerinin ardından, aramalarda bazı sorunlar yaşadığını belirten kullanıcıların mesajlarından sonra, sonunda Apple’ın da sorunu doğruladığı ortaya çıktı. iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarında yaşanan sorunun detaylarına ve bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda detaylardan söz edelim.

iPhone 7 ve 7 Plus Hoparlör Sorunu

Sorun iOS 11.3 işletim sistemini yükleyen iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarında karşımıza çıkıyor. Güncellemeden sonra bazı cihazlardan arama yaparken gri hoparlör görseli sorunu yaşandığı görülüyor. Sadece bu da değil.

Bunun dışında FaceTime özelliğini kullandığınız zaman ya da standart arama gerçekleştirdiğiniz zaman sesin karşı tarafa ulaşmaması gibi sorunların yaşandığı görülüyor. Özellikle aramalarda ses gitmeme gibi bir sorunun yaşanması iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefon kullanıcılarının epey bir canını sıkmıştı.

iPhone 7 ve 7 Plus

Apple Çalışanlarını Uyardı

Yaşanan bu sorunun doğrulanması konusunda ise doğrudan basına yapılmış bir açıklama yok. Açıklama Apple’ın çalışanlarına gönderdiği bir metinle ortaya çıkmış oldu. Apple teknik ekibini iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarının hoparlör sorunu için uyardı.

Marka, çalışanlarının önce tüm kablosuz cihazların bağlantısını kesmesini istiyor. Sonrasında ise Ses tanılaması yapılması isteniyor. Aksesuar Desteklenmiyor mesajlarının alınmasının sonrasında, sorunun servis sağlayıcılarla beraber çözülebileceğinden söz ediliyor. Ancak bunun dışında iPhone 7 ve 7 Plus sorununun donanımsal olma olasılığından da söz ediliyor.

iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarında yaşanan bu sorunun donanımsal boyutlara kadar ulaşmasının ardından ise servis ya da onarım ücretinin alınabileceği konusunda da bilgiler var. Apple bu konuda basın açıklaması yapar mı bilinmez ama söz konusu sorunun küçük bir kullanıcı kitlesiyle sınırlı kaldığı konusunda bilgiler olduğunu da ekleyelim.

13 YORUMLAR

 1. Merhaba 24 nisanda 7plus telefonumu sesim karşı tarafa girmediği icin gönderdim ancak testlerde herhangi bir soruna rastlanmadığı gerekçesiyle telefonu aynen geri göndermişler. Bunun uzerine apple musteri hizmetlerini aradım ve musteri hizmetleri sorumlusu dahi sesimi alamadığını söyledi. Testlerde birsey çıkmıyor ama sesim karsi tarafa dağılarak ve uzaktan konusuyormusum gibi gidiyor. Telefon 2. El alindi ama 2 ay kullanılmış bir telefon. Ne yapmaliyim lütfen yardimci olun.

 2. Merhaba iPhone 7 Plus kullanıcısıyım telefonum şarjda iken telefonla konuştuğum zaman çok cızırtılı bir ses geliyor ama şarj cihazından ayırdığım zaman geçiyor bunun nedeni ne olabilir acaba

 3. Merhabalar iPhone 7 aldım daha altı günlük bir cihaz ama birkaç sorunu var gibi. Kulaklığı taktığımda kulaklık sembolü ekranın yukarısında çıkmıyor. WhatsApp tan video gönderdiğim zaman ses neredeyse hiç duyulmuyor. WhatsApp görüntülü konuşmada görüntüm karşı tarafa mavi olarak gidiyor arada düzeliyor arada tekrar mavi oluyor. Bir de 4K ya da normal video çekimlerinde videonun ortasında görüntü devam ediyor ama ses gidip geliyor bu bir kereliğine oldu. 11.2.5 iken de aynı sorunlar mevcuttu. Apple yetkilisiyle telefonu restore ettik ama yine düzelmedi. Sürüm güncel şu anda. Sizce sorun nedir ? 14 günlük cayma hakkımı nasıl kullanabilirim ?

  • Merhabalar. 14 günlük cayma hakkı konusunda firmalar kullandırtmakta isteksiz. Sim kartı girişi yapıldıktan sonra kullandırtmıyorlar. Yine de bir talep edin. Güncel iOS sürümünü kullanıyorsunuz değil mi?

   • Evet sürüm güncel şu an. Aldığım yeri aradım kutusuyla aksesuarlarıyla bize yollayın teknik ekibe yollayalım rapor çıksın ona göre para iadesi ya da değişim yapılır denildi. Bugün yollamayı düşünüyorum. İçine cihazın sorunlarını, tamir yapılmamasını ve para iadesi istediğimi de belirten bir yazı yazacağım. Başka neler yapabilirim benim aklıma bunlar geldi sadece. Bu sorun sizce yazılımsal mı donanımsal bir problem mi? Apple ile görüştüğümde donanımsal olduğuna kanaat getirmişti yetkili.

     • Değişimi satın aldığım yer kapalı kutu şeklinde yaparsa kabul ederim ama apple yaparsa poşette gelen bir telefonu kabul etmeyeceğimi söylerim bakalım durum nasıl gelişecek. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

 4. merhaba aynı problem iphone 7 32gb cihazımda var apple zorlu center a götürdüm ve darbe aldığı için olmuş dediler 2.800 tl +kdv onarım ücreti istediler, ben de kabul etmeyip iade aldım. Ne yapabilirim, yardımcı olmanızı rica ediyorum

  • Merhaba. Apple servisi sizden cihaz değişim ücreti istede 1900 TL istemeliydi. 2800 tl+kdv çok uçuk bir rakam. Servise kabul etmiyoruz demişler resmen. Sorun sadece mikrofondaysa garantiyi boşverip güvenilir bir özel servise yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bu para verilmez.

 5. Merhaba iphone 7 plus kullanıcısıyım 7 ay oldu alalı ve ilk günden beri ses sorunu yaşıyorum sesim karşı tarafa ya boğuk ya kesik yada hiç gitmiyor iki kere servise gitti ve ilk gidişinde ekranı değiştirip geri yolladılar geldiği gün aynı sorunu tekrar yaşadım ve yine yolladım bu seferde herhangi bir problem tespit edilemedi dediler ve yine gelir gelmez aynı ses gitmeme sorunun yaşıyorum yeni telefon yada iade almak için neler yapabilirim yenisini yollasalar bile tekrar aynı sorunları yaşarmıyım ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?