iPhone 7 ve 7 Plus İçin Kullanımı Kolaylaştıran 8 Faydalı İpucu

0
2243
iphone 7 ipuçları

iPhone 7 veya iPhone 7 Plus'tan memnun musunuz? Tabii ki öylesiniz! Çünkü onlar Apple'ın ürettiği en son ve en gelişmiş iPhone modelleri. Hala ikna olmadıysanız Apple iPhone 7 inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. Dokunmatik Kimliğe ve yeni kameraya ilişkin olağan ipuçlarının ötesinde, iPhone sahiplerinin farkında olabileceği veya bilmeyecebileceği günlük kullanımını kolaylaştıracak onlarca faydalı püf noktası var. iPhone'unuz üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız, bilmeniz gerekenler için doğru adrestesiniz.

#1. Kilit Ekranındaki Kamera Kısa Yolu Nereye Gitti?

iphone 7 kilit ekranı kamera kısayolu

Kamerayı hızlı bir şekilde açmak için kilit ekranındaki küçük kamera simgesinin üzerine dokunduğunuz diğer iPhone'ları hatırlıyor musunuz? iOS 10 ile birlikte kaldırılan bu özelliğin nasıl kullanacağı herkes tarafından bilinmiyor. Ancak merak etmeyin bunu yapmak daha önce olduğu gibi hızlı ve kolay. Kilit ekranında kamerayı hızlıca açmak için ekranı hızlıca sola kaydırın.

#2. Hızlı Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır?

iphone 7 hızlı yeniden başlatma

iPhone 7'de fiziksel bir home butonu yok. Bu nedenle yeniden başlatmaya zorlama yöntemi (hard reset) özelliğinin kullanımı da değişti. Telefonun sağ tarafındaki güç düğmesini ve sol taraftaki ses azaltma düğmesini,  telefon yeniden başlatılıp Apple logosunu görene kadar aynı anda basılı tutun.

#3. Standart (3.5 mm jaklı) Kulaklıklar Kullanabilirsiniz

iPhone 7 3.5mm dönüştürü adaptör

iPhone 7 serisinde 3.5mm kulaklık girişi yerine Lightning adı verilen yeni nesil bir giriş kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Bu değişiklik ile 3.5mm jaklı standart kulaklıkları çöpe atacağımızı düşünmüştük. Ancak Apple'ın, her iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kutusuna standart olarak koyduğu dönüştürücü adaptör sayesinde, 3.5mm kulaklık jakına sahip kulaklıkları kullanabilirsiniz. Bu dönüştürücü telefonu kutunun içinden ilk çıkarma heyacanı ile çoğu kişi tarafından gözden kaçırılabiliyor. Bir ucunda 3.5mm'lik kulaklık girişi, diğer ucunda Lightning konnektör olan yaklaşık 5 cm'lik bu dönüştürücü, yeni Lightning kulaklık kabının hemen arka tarafına bantla iliştirilmiş şekilde duruyor.

#4. 3D Touch ve Touch ID'yi Kullanma

iPhone 7 3D touch özellikleri

Yalnızca iPhone 7 veya 7 Plus için değil, iOS 10'da büyük oranda iyileştirililen ve yeni özellikler eklenen 3D Touch'ın iPhone 6S ve 6S Plus'da da çalıştığını belirtelim. Akılda tutulması gereken birçok özellik var ve güncellemelerle yenileri eklenmeye devam edecek. Bu yüzden en iyisi, ne olduğunu görmek için uygulama simgelerine veya bildirimlere dokunmak ve basılı tutmaktır.

İLGİLİ HABER:  iPhone'da istenmeyen aramalar ve reklam mesajları nasıl engellenir?

İşte bize göre 3D Touch'ın favori özellikleri:

– Mesajlar uygulamasına basılı tutarak yeni mesaj yazma bölümüne ya da sık görüşülen kişilerinize hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

– Instagram simgesine basılı tutarak yeni bir paylaşım, arama ya da aktivite sayfasına hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

– Telefon kilitliyken, kilit ekranına gelen herhangi bir bildirime basılı tutarak ekstra özellikleri görebilirsiniz. Örneğin, telefonunuzun kilidini açmadan mesajlara cevap verebilirsiniz.

#5. 3D Touch'ı Kullanarak Uygulama Değiştiriciyi Açma

Bir süre önce iOS'un bir parçası olan uygulama değiştiriciye Ana Ekran düğmesine iki kez basarak erişebilirsiniz. Özellik, çalışan uygulamaların tümünü açar ve sağa-sola kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. 3D Touch ile birlikte bu özelliği çalıştırma şekline yeni bir alternatif eklendi. Ekranın sol kenarına basın ve çalışan uygulamaları görmek için parmağınızı ekranın ortasına doğru hızlıca kaydırın. Ayrıca sol kenara basıp nazikçe sağa doğru kaydırarak son kullandığınız uygulayamaya geçebilirsiniz.

#6. El Feneri Parlaklığı Ayarı ve Sayaç

iphone 7 el feneri parlaklığı ayarı

3D Touch'ın daha da yararlı hale geldiğinin kanıtı niteliğinde ve kolayca gözden kaçırılabilecek birkaç kısayol var. Denetim Merkezi'ne erişmek için ekranı hızlıca yukarı doğru kaydırın. Parlaklığı ayarlamak veya önceden ayarlanmış bir zamanlayıcıyı başlatmak için El Feneri veya Zamanlayıcı düğmelerine basılı tutun.

#7. Dokunuşları Kapatın veya Açın

iPhone 7 Ses ve Dokunuş

iPhone 7'de neredeyse yaptığınız her şeye hafif bir ses veya titreşim eşlik ediyor. 3D Touch'ı çok kullanıyorsanız, muhtemelen bu hissi biliyorsunuzdur. Bunlar, akıllı telefonunuzun sistem dokunuşları veya dokunuş geribildirimleridir ve eylemlerinizin sistem tarafından tanınmakta olduğunu size bildirir. Bununla birlikte, dokunuşlar hoşunuza gitmiyorsa bunları Ayarlar > Sesler ve Dokunuşlar bölümüne giderek kapatabilirsiniz.

#8. Yatma Zamanı Özelliği ile Uykunuzu Düzenleyin

iPhone 7 Yatma Zamanı

Yatma Zamanı, iPhone 7 sahiplerinin kesinlikle denemesi gereken başka bir faydalı iOS 10 özelliğidir. Yatma Zamanı, sabah uyanmak için basit bir alarm ayarlamak yerine, kaç saat uyuyacağınızı ayarlamanızı sağlar. Ayrıca size günün sonunda yatmanız gerektiğini bildiren bir uyarı da verir. Bunlara ek olarak Apple Sağlık aracılığla uyku düzeniniz de takip eder.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?