Artık suya karşı dayanıklılık teknolojinin bir parçası haline geldi. Özellikle Sony ve Samsung gibi öncü isimlerin bu bağlamda yaptıkları çalışmalar takdir edilesi boyutlarda. Sony Xperia serisi ile Samsung ise Galaxy serisiyle son modellerinde su geçirmez akıllı telefonlarını tanıtarak piyasada etki yaratmayı başardı. Tüm bunları düşündüğümüzde iPhone su geçirmez savını hiçbir zaman ön plana çıkarmayan Apple bu gelişimi ne zaman sunacak?

iPhone-7-Suya-Dayanikli-Mi-OlacakBunun cevabını aslında bu yılın ortalarında Patent başvurusunu yapan Apple kısmi olarak verdi. Su geçirmez hoparlör başta olmak üzere cihazın belirli kısımlarını kapsayan bu su geçirmez donanımlar tüm ayrıntılarıyla Amerika’da manşet olmayı başardı. Şimdiye kadar iPhone 6s ve iPhone 6s Plus dahil olmak üzere hiçbir cihazı için su geçirmez tanısını koymayan Apple bunu yeni modelle mi tanıtacak?

Ciddi anlamda merak konusu olan bu soru iPhone 7 su geçirmez mi olacak sorularının da fitilini ateşliyor. Özellikle de günümüz teknolojisinden geri kalmaması gereken Apple gibi bir teknoloji devinin geç kaldığını bile söyleyebiliriz. Tahminler ışığında düşünüldüğü zaman iPhone 7 ile hoparlör düzeni tamamıyla değişecek. Aynı zamanda kulaklık girişinin yerini de EarPods Lightning alacak. Yani bu demek oluyor ki cihazda 3.5 mm girişi zaten açıkta bulunmayacak. Şarj ünitesi ise zaten özel olduğundan büyük bir problem yaşanacağını zannetmiyoruz.

Kamera konusuna baktığımızda dayanıklı ve dışa gömülü duran kameranın iPhone su geçirmezlik testlerinde sorun çıkarmayacağına eminiz. Geriye yalnızca ekranın kaldığını düşündüğümüzde bunun da çözümünün çok zor olmadığını vurgulayabiliriz. Kesin konuşmak mümkün olmasa da Eylül ayı itibariyle lansmanı yapılacak olan iPhone 7’nin suya dayanıklı olması son derece muhtemel. Böylece artık iPhone’lar da su geçirmez olarak bir üst rafa geçecektir.

Son dönemlerde düşen satışları da hareketlendirecek olan bu gelişmenin aynı zamanda patent bilgilerinde akıllı telefonlar haricinde giyilebilir teknolojilerde de geçerli olacağından bahsediliyor. Herkesin aklına ilk olarak Apple Watch gelse de VR için bunu düşünmek çokta zor olmasa gerek. Denizin altında sanal gerçeklik aslına bakarsanız yabana atılacak bir fikir değil. Hareket özgürlüğümüzün sonsuz olacağı suyun altında dalış yaparken gerçekçi bir deniz macerası bizi bekliyor olabilir.

İLGİLİ HABER:  Football Manager 2020 iPhone ve iPad için Yayında

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?