iPhone 7 Sonrasında Yenilenmiş Su Tahliye Özelliği Geliyor

0
63
iPhone su tahliye sistremi

Apple geçtiğimiz sene ilk defa ilk su geçirmezlik özelliğini devreye sokmuştu. Markanın iPhone 7 akıllı telefonlarında ilk defa kullandığı su geçirmezlik özelliği ise piyasadaki en iyi şartlarda değildi. IP68 sertifikası yerine IP67 sertifikasıyla gelen akıllı telefonun suya dayanıklılığı konusunda istenen başarı elde edilmiş olsa da IP68 sertifikası kadar başarılı görülmemişti. Yani kısacası tamamen IP67 sertifikası tam olarak suya karşı korumalı değil.

Telefonların içerisine su girmesiyle yine sorunlarla karşı karşıya kalmanız mümkün. Şimdi ise Apple’ın bu sorunu çözmek için yeni adımlar atacağı ortaya çıktı. Alınan yeni bir patent görseli Apple’ın bir sonraki akıllı telefonlarında telefona su girse de bu suyun tahliyesinin yapılacağını gösteriyor.

Apple Watch Sistemi iPhone Telefonlara Geliyor

Yeni patent görselleri sonrasında bir sonraki iPhone modelinde hem IP68 sertifikasının kullanılacağı hem de akıllı telefonların içerisine su girmesi durumunda bu suyu tahliye etmek için özel ses sistemi kullanacağı ortaya çıktı.

iPhone su tahliye

Apple Watch sistemlerinde olduğu gibi su tahliye moduyla beraber gelecek olan iPhone akıllı telefonlarına su girse bile telefonda sadece bir tuşa basarak telefonun içerisindeki suyu boşaltabileceksiniz. Kullanıcıların sadece yapması gereken su tahliye butonlarını kullanmak olacak. Böylelikle akıllı telefonun içerisine su girse bile herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.

Hoparlör Ses Hava Çıkışları Kullanılacak

Sistemde değişikliğin nedeni hoparlörden ses çıkması için gerekli olan hava. Havaya duyulan ihtiyaç nedeniyle tam su koruması sağlanamıyor. Su korumasını sağlamak üzerine çalışma yapmakla uğraşmayan markanın bunun yerine sismik ses sistemi üzerinde çalıştığı ve su girse bile sismik seslerle suyu dışarıya atmak mümkün olacak.

Apple Watch saatlerinde kullanılan su tahliye moduna benzer bir sistem olacak sismik ses teknolojisinin iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz belli değil. iPhone 8 akıllı telefonlarında söz konusu sistemin kullanılması durumunda parmak izi sisteminde de değişimler söz konusu olabilir. Üstelik hoparlör çıkışları da değişebilir.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPad Air için İlk Özellikler Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?