Bu sene tabiri caizse akıllı telefonların yılı oldu. İlk olarak hemen herkesin merakla beklediği Samsung’un yeni seri amiral gemisi Note 7 ile ilgili beklenen tanıtım yapılmış ve İris tarayıcı gibi özelliklerle beraber alanında bir ilke imza atan satışı çıkmıştı. Hem S7 serisinde elde ettiği başarı hem de Note 7’nin çıkışı Samsung’un Apple’ı geride bırakabileceği yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

Fakat beklenenin aksine Samsung’un Note 7 satışları her ne kadar iyi gitse de üründe yer alan arıza bütün işlerin değişmesine neden oldu. Önceleri sadece birkaç kullanıcı tarafından gelen haberler ardından ise Samsung’un yaptığı açıklama derken Note 7 serisinde yangına neden olan bir arıza olduğu da netlik kazandı. Bataryadan yaşandığı iddia edilen sorun sonrasında Samsung’un cihazları geri toplayacağı ve yenilenmiş cihazları piyasaya süreceği de açıklanmıştı. Toplamalara başladıktan sonra yeşil yenilenmiş amblem ile beraber tekrar kullanıcılara ulaştırılan telefonların bir kez daha arıza vermesiyle beraber Samsung üretimin durduğunu da açıkladı. Üretimin durdurulmasıyla beraber ise yepyeni iddialar gündeme geldi.

Apple Bu İşten En Büyük Kazancı Sağladı

Note 7 serisinin Apple’ın iPhone 7 serisine en büyük rakip olarak gösterilmesine karşın Note 7 serisinde yaşanan sorunlar ile yarışta zaten Samsung saf dışı kalmış oldu. Note 7 serisinde yaşanan bu sorun sonrasında kullanıcılar ise bir diğer tepe model olan iPhone 7 modellerine yönelmeye başladı. Şuan için tüm dünya genelinde piyasaya sürülmemiş olsa da Note 7 üretiminin durmasıyla beraber kullanıcıların iPhone 7 siparişlerine başladıkları da belirtildi.

note-7-vs-iphone-7

14 Milyon Satış Gelebilir

Note 7 kullanıcılarının üretim durduğu haberinden sonra iPhone 7 serisine yönelmesiyle beraber Apple’ın satış rakamlarının arttığını açıklaması bir oldu. Gösterilen ilgiyle beraber şuan var olan satış rakamlarının ise çok daha yükseleceği de belirtiliyor. İddialara göre böyle devam ederse 14 milyon ekstra satış rakamı elde edileceği ön görüsü de var. Teknoloji konusunda dünya devi olan Apple’ın bundan sonra satış rakamı ne kadar artacak bilinmez ama Samsung bu açığı kapatmak için S8 serisinde birçok yenilik sunacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?