Apple’ın akıllı telefon pazarındaki rakiplerine cevap niteliğinde piyasaya sürdüğü yeni seri akıllı telefonları iPhone 7, çıktığı ilk günden beri en çok konuşulan akıllı telefonlar arasındaki yerini aldı. Hatta akıllı telefonların çıkış yapmadan en çok konuşulan serilerin başında gelmeyi de başardığını da söylemek gerekiyor. Sürekli olarak iPhone 7 serisinde Apple’ın ne gibi yeniliklere yer verdiği tartışmaları devam ederken aynı anda işletim sisteminde de değişikliğe giden Apple’ın hali ile bu kadar çok konuşulan modelinin ne derece satış rakamlarına ulaşacağı da merak konusu olmuştu. Zira Apple tarafından yapılan açıklamada bu sene satış rakamları için beklentilerin oldukça yüksek olduğu da belirtilmişti.

İlk siparişlerin diğer bir söylemle ön siparişlerin açılmasıyla beraber de Apple’ın bu iddiaları doğruluğunu kanıtlamaya başlamıştı. Zira ilk siparişlerde özellikle iPhone 7 siyah modelinin büyük oranda stoklarının tükendiği ve ilginin oldukça fazla olduğu da belirtilmişti. Aradan haftalar geçmesinin ardından Apple’ın 28 ülke için iPhone 7 satışına başlamasıyla beraber yeni seri akıllı telefonlar için satış oranlarının nasıl gittiği de merak konusu oldu.

Zira geçen seneye göre yapılan karşılaştırmalarda Apple’ın bu alanda yeni bir rekora imza atacağı düşünülüyordu.

Henüz Rekor Yok

Bununla beraber açıklanan son satış rakamlarında henüz beklendiği gibi bir rekor durumunun söz konusu olmadığını da belirtelim. Elbette ki bunumla beraber eski seri iPhone 6 serisine göre satış oranlarında bir yükseliş söz konusu. Son açıklanan bilgilere göre iPhone 7 şuan için satış yüzdesinde %2,7 oranını yakaladı. iPhone 6 için ise iki haftada ancak %2,4 satış oranına ulaşılmıştı. Sadece bu oranlarda bile satış rakamları çok daha üstlerde seyreden iPhone 7 akıllı telefonlarının buna rağmen şuan için satış rekoru kırmaya biraz uzak kaldığını da söylemek gerekiyor. Tabi bu rakamların serinin tam olarak satışa sunulmasıyla beraber daha da artacağı da düşünülmekte. Fakat beklenen satış rakamları elde edilir mi şuan için merak konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?