Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 7 uzun tartışmalar ve değerlendirmelerden sonra sonunda dünya genelinde satışa çıktı. Telefonların satışa çıkmasıyla beraber gözler bir kez daha Apple’a çevrildi. Zira Apple’ın bu sene yeni seri akıllı telefonlarıyla beraber ne derece satış rakamı elde edeceği de merak konusu olmuştu. Telefon henüz piyasaya çıkmadan belirtilen satış rakamları geçen seneye göre oldukça alt seviyelerden kalmıştı.

Geçen sene iPhone modelleri için belirtilen satışlarının 48 milyonu geçeceği belirtilmiş ve sonuç olarak beklentiler karşılanmış ve eski serilerde 48.04 milyon rakamına ulaşılmıştı. Hedefini tutturmasıyla beraber satış konusunda geçen senede istediğini alan Apple’ınn bu sene ise tam tersi bir durum ile karşılaşacağı da iddia edilmişti. Yeni seri iPhone 7 telefonun tasarımsal olarak değişiklikler içermemesi ve tasarımsal geliştirmelerin yanı sıra işletim sisteminin dışında çok dikkat çeken bir değişiminde olmamış olması iPhone 7 satış rakamları hakkında ön görülerin oldukça düşük seyretmesine neden olmuştu.

iPhone-7-satışları

iPhone 7 satış rakamları için Wall Street analistleri ilk yaptıkları açıklamada 44.8 milyon rakamını göstermişti. Apple’ın bu rakamlara karşı çıkmasına rağmen ise iPhone 7 telefonların ilk satış oranları da beklentiler düzeyinde seyretmişti. Fakat son yapılan satış açıklaması Apple’ın aslında beklentilerin üzerine çıktığını ortaya koydu.

Tim Cook tarafından yapılan açıklama ile beraber Apple’ın iPhone 7 için satış rakamı olarak şu an için 45.08 milyon rakamına ulaştığı da açıklandı. Beklentilerin çok daha üzerine çıkan satış rakamlarında ise etkili olan durum ise doğrudan Samsung’a bağlandı. Zira yapılan açıklamada Note 7 serisinde yaşanan sorun sonrasında Note 7 tercih eden birçok kullanıcının da iPhone 7 telefonlara yöneldiği belirtildi.

Buna Rağmen Geçen Seneden Düşük

iPhone 7 satışlarında beklenen rakamların üzerinde satış oranı elde edilmesi doğrudan Note 7 serisinde yaşanan sorunla ilişkilendirilmiş olsa da Apple’ın hala geçen seneki satışların gerisinde olduğunu da belirtmek gerekiyor. Zira geçen sene elde edilen 48.04 milyon rakamına karşılık şuan için 45.08 milyon rakamına ulaşılması aslında durumu özetliyor. iPhone 7 için gösterilen bu satış rakamlarının daha ne kadar artış göstereceği ise merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Şifresi Unutulan iPhone'un Kilidi (iPhone Etkin Değil) Nasıl Açılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?