iPhone 7 Plus’taki İkinci Kamera Ne İşe Yarıyor?

0
1461

iPhone-7-Plustaki-ikinci-Kamera-Ne-ise-Yariyor

Bildiğiniz gibi 3 gün önce yani 7 Eylülde Apple, yaptığı etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Bunlardan bazıları Apple Watch Series 2, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iOS 10 v.b. ürünler tanıttı. iPhone modellerinde en ilginç özelliklerden birisi ise 7 Plus modelinde kullanılan çift kamera özelliğiydi.

iPhone-7-Plustaki-ikinci-Kamera-Ne-ise-Yariyor

 

Peki ikinci kamera ne işe yarıyor?

Her iki kameradada 12 MP kameraya yer veren Apple, ikinci kameraya telefoto kamera ismini veriyor. Normalde bir fotoğraf çekiceğimiz zaman eğer çekiceğimiz kişi veya obje uzakta ise zoom yaptığımız zaman görüntüde hatrı sayılır bir bozulma meydana geliyordu. İşte bu durumda normal kameranın yanına kardeş olarak gelen telefoto kamera sayesinde fotoğraflarda 10 kata, videolarda ise 6 kata kadar yakınlaştırma ile görüntüde herhangi bir bozulma olmadan çekim yapılabiliyor. Ayrıca Apple’ın şuanda aktif olmayan ancak yakında telefoto kamerada kullanıma sunacağı alan derinliğini ölçmeye yarayan özelliği sayesinde çok uzaktan çektiğiniz portreleri bile net bir şekilde çekebiliceksiniz.

 

Alan derinliği özelliği neler sunuyor?

iPhone-7-Plustaki-ikinci-Kamera-Ne-ise-Yariyor

Alan derinliği sayesinde hem uzaktan hemde yakın çekimlerde çektiğiniz portre çekimlerinde yüzleri netleştirip, arka plana flu bir efekt verir. Bu sayede yüzler daha belirkin ve artistik fotoğraflar elde etmiş olursunuz. Bu özelliği 3. Parti uygulamalarla zaten yapılabilyordu ancak o şekilde uygulamaların çoğunda direk fotoğrafın ortasını net bırakıp köşeleri flu efekt ile kaplıyordu. Bazılarında yüz tanıma teknolojisi olsa bile Apple’ın direk canlı olarak kamerayla entegre olamıyacağından alan derinliği özelliğinin yerini tutmayacaktır.

 

 

İLGİLİ HABER:  A12X Bionic Özellikleri Neler? İşlemcilere Yakından Bakıyoruz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?