Which? ismi erilen bir müşteri test merkezinin yayınladığı rapora göre, pil ömrü açısından, iPhone 7 rakiplerinin lider modelleri arasında son sırada.

iPhone 7 pil ömrü test edilirken, konuşma halinde ve internette gezinti yaparken testler yapılmış. Testte iPhone 7’nin en iyi rakipleri olarak görülen telefon modelleri kullanılmış. Bu modeller şunlar: Samsung Galaxy S7, HTC 10 ve LG G5

Kuruluş testi yaparken, bilimsel yöntemler kullanmış ve yapılabilecek spekülasyonları minimuma indirmeye çalışmış. Örneğin, her cihazın gsm sinyal derecesini eşit tutmuşlar. Çünkü bilindiği kadarıyla, şebekenin az çektiği yerler, pil ömrünü de olumsuz etkiliyor. Ekran parlaklığı da her telefon modelinde aynı seviyede ayarlanmış.

Mobil internet kullanımında fark çok da fazla değil. HTC 10 bu alanda en iyisi. Sürekli kullanımda 790 dakika pil ömrü var. iPhone 7 ise en kötüsü olmuş. 615 dakika pil ömrü hesaplanmış. Yine de 640 dakika dayanabilen LG G5’den çok da farkı yok. Samsung Galaxy S7 ise 677 dakika dayanmış.

 

Konuşma süresinde ki farklılıklar ise çok büyük. Konuşurken pil ömrü dayanımında 3. sırada yer alan  Samsung Galaxy S7 1492 dakika dayanırken, iPhone 7 sadece 712 dakika dayanabilmiş.

Aslında bu kadar fark olmasının bir sebebi de telefonun ve dolayısıyla pilin boyutları. iPhone 7 4.7 inç boyuta sahip, yani pili de bu boyuta göre..  Samsung Galaxy S7 ise 5.5 inç boyuta sahip, pil ölçüleri de tabi daha büyük.

iPhone 7, 1960 mAh bataryası ile iPhone 6s’den (1810 mAh) daha fazla pil ömrü sunuyor. Yine de 1 günlük şarj Apple kullanıcılarını ne kadar memnun edecek? Apple’ın pil teknolojileri için daha fazla bütçe ayırması şart gibi.

Araştırma sonuçları aşağıdaki gibi:

iphone-7-pil-omru

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?