Eğer yeni bir iPhone 7 aldıysanız veya almayı düşünüyorsanız, bu yeni telefonun getirdiği en son özellikleri kesinlikle merak ediyorsunuzdur. Lightning girişine şarj ve veri transferi dışında yeni bir görev daha katması(eski kulaklıklarınız için bağlantı noktası artık buradan yapılıyor), stereo ses kalitesini getirmesi, su geçirmez ilk iPhone olması dışında iPhone 7 çok daha farklı ve kullanışlı bir özellikle daha karşımıza çıkıyor; Taptic Engine. İlk başta çoğu kullanıcıyı şaşırtan bu özellik Apple’ın biz iPhone kullanıcılarına geri dönüt vermek için tasarladığı çok hoş bir sistem. Adeta karşınızda bir cihaz yokmuş da bir canlı varmış gibi size geri dönütler veren, attığınız mesajlardan tutun da oynadığınız oyunun tepkilerini taklit eden bir sistem Taptic Engine.

iphone-7-taptic-engine-nedir

Yeni İphone 7 ile adeta siz ekrana değil ekran size dokunuyor

Kendisi Apple’ın ikinci nesil haptic geri dönüt motoru olan Taptic Engine için en büyük fedakarlığı aslında 3,5 mm kulaklık girişi yaptı. Yeni iPhone 7’de olmayan 3.5 mm kulaklık girişinin yerine de sahip çıkan Taptic motor bizlere iPhone 6s’den daha derin, daha etkili ve daha sofistike geri dönütler veriyor. Örneğin Saat uygulamasında bir saat aralığı seçerken ya da bir randevuyu kaydederken eski sürüm iPhone’larda saati ve tarihi yukarı-aşağı şekilde hareket ettirdiğiniz takdirde sesli yanıt sistemi size tok bir sesle geri dönüt verirdi. iPhone 7’de ise işler biraz daha ciddileşiyor. O garip tok sesi duymanın yanında elinizde hissediyorsunuz. Ya da klavyeniz ile yazı yazarken yapmış olduğunuz her vurgu için küçük bir tik hissedebilirsiniz. Yakınlaştırma yaparken veya kaydıracakken küçük bir tıklama hareketiyle size sağlanan limiti sonuna dek hissedebilirsiniz. Daha önceki iPhonenunuzda eğer IOS 10 beta sürümünü çalıştırdıysanız iMessage için eklenen animasyonları görmüşsünüzdür. Taptic Engine sayesinde o animasyondaki havai fişekleri ve lazerleri adeta hissedeceksiniz.

iphone-7-taptic-engine-nedir2

Bilmeyenler için özetle anlatalım;

  1. iMessage uygulamasını açın.
  2. Göndermek istediğiniz mesajı yazın.
  3. Göndermek için mavi ok işaretine basılı tutun.
  4. Açılan sayfada ekran kısmını seçerseniz gelen animasyonları görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra yeni Taptic Engine bizlere eski sürüm iPhonelarımızda yaşadığımız ana ekran butonundaki dokunma sıkıntısı konusunda adeta deva oluyor. Eski sürüm iPhonelarımız cebimizde,çantamızda yada elimizdeyken yanlışlıkla ana ekran tuşuna bastığımız ve Siri’yi çalıştırdığımız çok olmuştur. Ya da ana ekran tuşunun bir süre sonra yerinden hareket ettiğini hissetmişizdir. Ama yeni ana ekran butonu ve Taptic Engine sayesinde bu problemler tamamen ortadan kalkıyor. Baskı sertliğimizi daha kurulum ekranından itibaren ayarlayıp bütün hassasiyeti kontrol edebiliyoruz.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil

Düşündüğümüz zaman Apple’ın geliştirmiş olduğu bu geri dönüt sistemi biz kullanıcıların yeni nesil teknolojiden ve uygulamalardan tam randıman almamız için dizayn edilmiş önemli bir adım. Oynadığınız oyunlarda, randevularınızı düzenlerken veya sadece arkadaşlarınızla mesajlaşırken dokunduğumuz o ekranın bize yönelttiği bu tarz tepkiler adeta bizleri de bunun bir parçası haline getirmeyi hedefliyor.

Yeni Taptic Motor belki de biz insanoğlunun teknolojiyle bütünleşmesini sağlayan adımların ilk adımı olacaktır. Bunu yeni uygulamalar ve çalışmalar sonucunda göreceğiz. Umut ediyorum ki daha hassas ve kapsamlı dokunsal tepkiler yeni nesil iPhoneların mihenk taşı olacaktır. Görme engelli yada düşük seviyelerde görebilen dostlarımızın işini kolaylaştırabilecek bu adım bile Taptic Motorun potansiyelini gözler önüne seriyor. Bu Apple’ın belki de yeni nesil cihazları için sakladığı bir sırrı olabilir ama bu sırrın uzun süreceğini zannetmiyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?